www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 10, 2024 7:12 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
:D E sega ,nikoj ne rece deka ne treba dobra boila.Ama i dobra boila ne lovi tamu kade sto krapot nema da ja najde... Najbitno po mene e Lokacija i lokacija.Ako ne go najdes dzaba ti se.Ne postoi boila sto vo ezero bi namamlia krap od golema dalecina vo nekoi vodi.rekite se druga prikazna..Posebno na pogolemi ezera ,tesko deka krapot ce ja registrira boilata na ajde 10-20-50 metri...levo-desno sepak treba da pomine blisku do hranilisteto.(najdobro NAD hranilisteto ) a ako toa mesto ne mu e vo semata....jok krap. Dajmi ti mene od tvoite boili da gi probam na ona vestacko prilepsko ezerce ama ce hranam kade jas mislam deka treba (kade nema da gi najde ,od red pricini)... ;) sansi nema da fatime.A ako hranam kade treba ,druga prikazna... I se zavisi sto ni e namerata.Dali imame namera da lovime na taa voda povejce pati ,ednas, cela godina li .... Ako odam na voda sto ce ja posetam sleden pat po edna godina ..ce lovam na ''prazna'' boila samo povrsinksi atraktori bi koristel,ama tamu kade sto lovam postojano e druga prikazna,moram da koristam ''polna'' boila na koja sum go naviknuval godini.. i sto ja prifatil .Poentata mi e na bogata so krap golema voda ce lovis krap i so prazna boila,ne e edno jato pa axa ovaa ja probavme ne cini ,onaj si igra majtap so nas :D
PS. Spomenuvas aromatiziranje.....aroma ,znaci miris ,taka? Moze li krapot da ''mirisa'' ??
keltan nisto ne te razbrav. mnogu e dolgo tvoevo..ja sum cekal krap mesec dena i da ne mi udri na velesko,, juli i del avgust..za 12 dena u septemvri mesec sum imal preku 30 udari , zboruvam za krap ne krapcinja , tie ne gi ni brojam od 5 kg nadole.ama toa ne e reper.sekoja pozicija za krap si ima svoja tezina, nikoj na ezero ne znae vo momentot kade e krapot, treba da go soberes,, hemijata go sobira mixsot go zadrzuva, a dali krapot mirisa 10000 pati dokazano itoa tek kako...ako ne dojde odma ke dojde pokasno , on dvizi i nikogas ne e na edno mesto, sum gi gledal od kaj idat i sum pogoduval koga ke udri i od koja strana, za ovaa moze i da dokazat moi kolegi..


a na reka bratu toa e smeski da fakas krap...hranata mu ja frlas vrz glava i negovo e dali ke ja zeme ili nema, ezerskiot ribolov i recniot krapski nema ni edna slicna rabota....znaci slucki od ribolov crna tikvesko i drugi vodi nemaat veza so temava, se e strategija i pamet u glava, a bez cekanje i dremenje nema krap fakanje,,probam na forumov da obrazlozam deka mixsot e br 1 u krapski ribolov, i da pomognam na nekoj sto saka da sfati,da ne exsperimentira i trosi u ovie golemi vodi, ova go pisuvam od iskustvo ne napamet..


a vo celost site vasi komentari i razmisluvanja gi prifakam, ama koga demantiram toa go pravam za da pomognam..poz...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
flore НапишиCOLON
Значи Келтан тогаш кој е рецептот за пристап на некоја нова и дива вода.
E tuka ima bas i sto da napiseme i toa mnogu.receptot dali e tvoj ili nekoj ti go dal nevazno se dokazal deka lovi.Ama ako go zafrlis vo metar tinja..ili metar visoka treva ( a ne znaes deka e tinja treva) cekaj si ako nemas druga rabota.
Mislam deka nema potreba da pisuvame po onaj sablon sto sekade ce go sretnes..prasaj gi lokalcite.gledaj vece prigotvuvani mesta ... blabala... makar i tie informacii mozat da se iskoristat ,nekogas i laga pomaga :D
Ezero...prvo na sto bi obrnal vnimanie pred i da pomislam za mesto e pravecot na veterot....pa potoa dlabocinata i toa ne samo kade mislam da lovam tuku i posirokata okolina(krapot obozva podvodni platoa na primer...) pa kakvo e dnoto i toa ne samo tinja-netinja kamenito-pesok pa dali ima nekoi prepreki,krsevi dolu ...Kolku samo pati se slucuvalo da ''jade'' samo na edna trska...ne e slucajnost toa ..Seto toa ce odzeme vreme ama ce donese korisni informacii,podobro togas da izgubam sat-dva nego da cekam tri dena bez udar...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
SALE CARP НапишиCOLON
ај и јас да кажам нешто,за добра боила најбитен е миксот и само миксот а другото е се попратна работа-се зависи од вкусот на рибарот и се разбира -џебот-,со збогатување на аминокиселини и ароми само се прави па атрактивна боилата,а мислам дека секоја боила не работи исто на било која вода и затоа треба многу-многу дремење на вода за да се се постигне некој ефект а не 3-4кг боили и шибај на езеро 2дена и после не јадело....епа нема да јаде :x ......кај си бе ИЦО.....жив ли си ....јави се да те да направиме една шема до Грчка ;) ....посдрав
kaj si bre bratu,,otkade ti so mixsot.. mrco ti ima kazano nestoooooo ama neznaes se :D :D :D :D :D se salam koga ke se vidime poz do tihoo

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
:D E sega ,nikoj ne rece deka ne treba dobra boila.Ama i dobra boila ne lovi tamu kade sto krapot nema da ja najde... Najbitno po mene e Lokacija i lokacija.Ako ne go najdes dzaba ti se.Ne postoi boila sto vo ezero bi namamlia krap od golema dalecina vo nekoi vodi.rekite se druga prikazna..Posebno na pogolemi ezera ,tesko deka krapot ce ja registrira boilata na ajde 10-20-50 metri...levo-desno sepak treba da pomine blisku do hranilisteto.(najdobro NAD hranilisteto ) a ako toa mesto ne mu e vo semata....jok krap. Dajmi ti mene od tvoite boili da gi probam na ona vestacko prilepsko ezerce ama ce hranam kade jas mislam deka treba (kade nema da gi najde ,od red pricini)... ;) sansi nema da fatime.A ako hranam kade treba ,druga prikazna... I se zavisi sto ni e namerata.Dali imame namera da lovime na taa voda povejce pati ,ednas, cela godina li .... Ako odam na voda sto ce ja posetam sleden pat po edna godina ..ce lovam na ''prazna'' boila samo povrsinksi atraktori bi koristel,ama tamu kade sto lovam postojano e druga prikazna,moram da koristam ''polna'' boila na koja sum go naviknuval godini.. i sto ja prifatil .Poentata mi e na bogata so krap golema voda ce lovis krap i so prazna boila,ne e edno jato pa axa ovaa ja probavme ne cini ,onaj si igra majtap so nas :D
PS. Spomenuvas aromatiziranje.....aroma ,znaci miris ,taka? Moze li krapot da ''mirisa'' ??
keltan nisto ne te razbrav. mnogu e dolgo tvoevo..ja sum cekal krap mesec dena i da ne mi udri na velesko,, juli i del avgust..za 12 dena u septemvri mesec sum imal preku 30 udari , zboruvam za krap ne krapcinja , tie ne gi ni brojam od 5 kg nadole.ama toa ne e reper.sekoja pozicija za krap si ima svoja tezina, nikoj na ezero ne znae vo momentot kade e krapot, treba da go soberes,, hemijata go sobira mixsot go zadrzuva, a dali krapot mirisa 10000 pati dokazano itoa tek kako...ako ne dojde odma ke dojde pokasno , on dvizi i nikogas ne e na edno mesto, sum gi gledal od kaj idat i sum pogoduval koga ke udri i od koja strana, za ovaa moze i da dokazat moi kolegi..


a na reka bratu toa e smeski da fakas krap...hranata mu ja frlas vrz glava i negovo e dali ke ja zeme ili nema, ezerskiot ribolov i recniot krapski nema ni edna slicna rabota....znaci slucki od ribolov crna tikvesko i drugi vodi nemaat veza so temava, se e strategija i pamet u glava, a bez cekanje i dremenje nema krap fakanje,,probam na forumov da obrazlozam deka mixsot e br 1 u krapski ribolov, i da pomognam na nekoj sto saka da sfati,da ne exsperimentira i trosi u ovie golemi vodi, ova go pisuvam od iskustvo ne napamet..


a vo celost site vasi komentari i razmisluvanja gi prifakam, ama koga demantiram toa go pravam za da pomognam..poz...
Da ja nasol hranata ama po sto ? Miris ili vkus osetil.. toa me interesira..dali krapot moze da mirisa... miris ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:09 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
flore НапишиCOLON
Значи Келтан тогаш кој е рецептот за пристап на некоја нова и дива вода.
E tuka ima bas i sto da napiseme i toa mnogu.receptot dali e tvoj ili nekoj ti go dal nevazno se dokazal deka lovi.Ama ako go zafrlis vo metar tinja..ili metar visoka treva ( a ne znaes deka e tinja treva) cekaj si ako nemas druga rabota.
Mislam deka nema potreba da pisuvame po onaj sablon sto sekade ce go sretnes..prasaj gi lokalcite.gledaj vece prigotvuvani mesta ... blabala... makar i tie informacii mozat da se iskoristat ,nekogas i laga pomaga :D
Ezero...prvo na sto bi obrnal vnimanie pred i da pomislam za mesto e pravecot na veterot....pa potoa dlabocinata i toa ne samo kade mislam da lovam tuku i posirokata okolina(krapot obozva podvodni platoa na primer...) pa kakvo e dnoto i toa ne samo tinja-netinja kamenito-pesok pa dali ima nekoi prepreki,krsevi dolu ...Kolku samo pati se slucuvalo da ''jade'' samo na edna trska...ne e slucajnost toa ..Seto toa ce odzeme vreme ama ce donese korisni informacii,podobro togas da izgubam sat-dva nego da cekam tri dena bez udar...


bratu za tinjata ..postoi markiranje,,,toa e strategija i najbitno vo ribolovot... jas so parabolik i 100 gr olovo do 100 metra ke ti kazam kolku kamcinja i tinja ima mestoto ,,sonar imam ne koristamm...sakam da se macam, nekogas na natprevar markiram i po 2 saata .. :D :D :D :D

ama ne e temata toa :D :D :D :D ;) ;) temata e tajna vo ova ne gledam tajna, ajde ti kazi nekoja od tvoite suska jagoda itn :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
mirisa kako zagar ...amurot gleda kako sokol .....provereno...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
red ke bese da se dade i na iskusnite i na neiskusnite eden a mozebi i dva recepti za MIX.....
keltan se iznapisa na golo..bez konkreten recept....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Ојдов во Ташмаруниште и одбрав према мене идеално место за крап,длабина околу 5м,Боили домашни испитани предходно на други води и во два дена еден удар.
Тамошните рибари ловат на варена палента и пченка на длабина од 15-20м и удари многу.
Го навикнале така крапот да јади од кога ке се стемни до 12чноќе.
Идат попладне и бегаат околу полноќ.
Во разговор со нив научив дека многу слабо употребуваат боили.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
vasil НапишиCOLON
Од кога е Црна еталон во крапскиот риболов???
Ова е форум и секој има право да си го каже своето мислење па тоа и грешно да е
Ајде не претерувајте , само расправии во овој дел
konecno nekoi razbran da kaza za forumov...sloboden zbor.... toa e ovde kako zezok kosten....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
mirisa kako zagar ...amurot gleda kako sokol .....provereno...
Znaci po tvoe krapot pravi razlika pomedju VKUS i Miris?? So koj organ i kako?
Aaaa,znaci go proveruvas dnoto ..ne hranis kade ti padne na pamet,bez veza...Jas mislev deka najvazen e dobar miks ;)
Naturale ,car si :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum