www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 09, 2024 9:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 7:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON

Ке си направиш хранилиште кое ке е на маргините подалеку од кршот.. и ке си ги пласираш мамците таму..
Кој дел од реченицава не е јасен.. кажав дека надвор од кршот треба да факаш.. на маргините.. нели..
:D ovaj del . . . . podaleku e relativno . . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 10:05 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
5-10 метри :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 3:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Razgledajte go crtezov ubavo pa ce podiskutirame uste malku ...kako pobrzo da go izvleceme krapot od krs ili da go trgneme od negova blizina na otvoreno ... :D i bez smeenje ,ne sum pikaso :howitz:
A filip so brojkite prv neka go iskomentira :D sto znaci ovaj crtez. . ..

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 5:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ova znaci SAM PROTIV SITE samo sto ti si sam a jas vo drugava grupa.Interesna rabota kako gi vrtis rabotite kako ti odgovaraat tebe.Zosto konecot/linijata na horizontalnata trska e legnat,a na vertikalnata trska e zategnat kako puska.Na rodpod so olovo od 90-100gr na edna strana i swinger so opteretuvanje do 170gr na druga strana konecot e zategnat do daska.Taka da ti padja vo voda tvrdenjeto deka se javuva nekolku metri luft koj mu dozvoluva na krapot da izbega.
Eve i edno prasanje od mene.
Vo vakov nacin na ribolov bitna e reakcijata od udarot do zimanje na trskata,taka da koj pobrzo ke ja digne trskata jas li od rod podot ili ti od cevka zaglavena trska koja zapnala od teglenjeto na krapot.I za kraj samo nemoj da mi go dades odgovorot deka vertikalna trska i zategnata kocnica sama dava kontra i krapot nemoze da mrdne,zaboravas deka mozda nemoze da bega napred(vo sto neveruvam) ali moze nazad,levo,desno.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 5:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Aman so toa tvoe sam protiv site.I da , nisto ne si razbral dosega od crtezot...razgledaj go povtorno.Sto se odnesuva do stomakot na konecot ,dali si spremen da se kladis za toa sto go tvrdis..PLUS ne aludiram voopsto na toa iako i toa e faktor sekogas . .. :D
PS >VERTIKALNATA trska e polozbata koga ja dignes od rod podot bre dete ..batali moite amortizeri vo ovaa tema !1

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 5:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Da dodadam samo.Ako posocuvas na agolot na konecot pod koj vleguva vo voda i toa ne ti pie voda.agolot e ist zaboravas deka koga ja zemam trsata vo raka ja drzam vertikalno.
Znaci da ne filozofiram moe mislenje e vakvo.Trska pojaka za da gi izdrzi prvite naleti,po moznost da bide 3,9m 3,5lb,konec podebel 0,38+ i se znae trska vo raka i vo rid nagore,ako go digneme od dnoto vo sredniot sloj vo prvite 50-60 sekundi nas e :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 5:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Daleku si ..ce ostavam drug da iskomentira. . .. ti cekaj krajot i ce ti bide jasno :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Keltan НапишиCOLON
PS >VERTIKALNATA trska e polozbata koga ja dignes od rod podot bre dete ..batali moite amortizeri vo ovaa tema !1
Pa togas sto se macis so crtezi koga vece Marks ili drug pa i jas so slikata so masata kazav deka biten e agolot na konecot,zatoa i Mrco trcase vo rid nagore za da go zolemi toj agol,zatoa tipceto se kacilo na masa po corapi :D za da go zolemi toj agol.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 6:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Abe dete nisto ne razbiras :D Ajde da ti pojasnam.Kolku gledam site trskite , rodpodovite gi postavuvaat najcesto vo linija so konecot..znaci edna zamislena prava linija...konec...trska.E dali e taka pravilno ? posebno koga se lovi vo blizina na KRS ? Sega poleka ce razdelime dejstvijata.....imas BIP trcas ja krevas VERTIKALNO trskata,ajde neka nema kontra :D Taka li e do sega? I sto se slucuva? So samoto pocunuvanje na podiganje na trskata TAA pocuva da se vitka i koga vece dojde vo onaa vtora polozba e vejce ubava parabola.taka li ? A PARABOLA e poradi onaj zolto oboen del od crtezot...OTPOROT so go pravi konecot vo vodata da go pomine toj pat e toa sto ja napina trskata...do prav kontakt so ribata doajga mnogu pokasno.Skoro siot zamav ,pat na trskata koja togas bi trebalo da go potegne krapot i konecot ODI vo sovladuvanje na toj otpor! Koga trskata bi bila pod PRAV agol so konecot koj izleguva od voda ...i KOGA pri nejzino diganje ili kontra da recam pri udar na krap bi ja nasocile da odi vrvot vo ista linija so konecot,znaci poniska kontra vo pravec i paralelno so linijata na konecot ,bi go nemalo ona sovladuvanje na otporot na vodata na konecot dodeka odi nagore .Konecot ednostavno bi klizel niz vodata kako ajde da napisam zamsli si kursum niz cevka...i trskata mnogu ,ama mnogu pomalku bi se svitkala a TOA znaci pobrz kontak so ribata i pojako povlekuvanje tamu kade trenba ..na ustata na krapot ? Vo prviot slucaj ne ni pomestuvas milimetar tie prvi momenti sistemot..samo ja gubis seta energija od trskata vo sovladuvanje na otporot na vodata.Pojasno li e sega malku.Mozebi e malku komplicirano i tesko za ubavo pojasnuvanje ama bi trebalo da e jasno na sto milsma.I Ima li logika?? Ja sna mestoto od Sekoj na Kozjak pred da trgnam da trcam ugore ,bi gi napravil ovie operacii...znaci koso .nisko poteganje na trskata pod istiot agol kako odi nadvor konecot i edno dve pumpanaj na ist nacin i plus malku srejca ete go sarce ne pocist teren,potoa moze da odam malku na povisok teren ....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 6:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
skratena verzija.So krevanje trkata vertikalno ,seta energija se gubi vo secenje na vodata so konecot i nemas povlekuvanje na krapot i sistemot..kontaktot kasni posto na svojot pat trskata ODI prema vodata se VITKA znaci ..namesto da povlekuva konec.Koga trskata i konecot bi bile pod prav agol od ajde 90 stepeni i koga povlekuvanjeto na konecot bi odelo vo istata linija so vrvot na trskata ja koristis celokupnata pateka na trskata vo povlekuvanje,opteganje na konecot i se razbira pobrz kontakt so ribata.... me ispoti.... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum