www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 09, 2024 1:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 1:08 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Козјак.. да.. може.. кога ке се напуни до грклан.. па кај црквата на ливада да ловиш..
Не ја свакам поентата на ловењето крап ако треба да му ја е*ам мајката од корнење со спод род.. за мене тоа нема кеф..

и топач голем да ти удри.. и да го изгубиш.. и од на угине.. мхх.. глупоштии тешки..

Ке си направиш хранилиште кое ке е на маргините подалеку од кршот.. и ке си ги пласираш мамците таму..

Ке дојде крапот како и да е.. не чмае цел живот у кршот нели.. ке дојде и ке проба.. и ке се закачи.. и може првите 2-5 пумпања да треба малце да исилуваш.. ако може.. ако не ке го бориш со дрил.. тоа е тоа..

Второ за конците..
Сите слатководни конци најлон имаат растегливост..
Но..
Морските конци - флуоро обоените.. и тие што се во јамајка бои.. што прштат.. се ко-полимерни конци кој растегливоста е сведена на минимум..
Наменети се за сурф кастинг и имаат многу мал стреч фактор.. цел живот такви користам.. камуфлажни или што ти ја знам конци не сум користел никогаш..

Конец кој ме изненади со многу мал стреч фактор е суфикс хл стронг, гарднер шур каст, јамашита туна пауер, спро карп црн.. вантаж про..

Сите овие освен спро и суфикс се за сурф кастинг..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 3:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ne si vo pravo Martine,taka mozes da cekas nedeli bez udar.Ete Kozjak na primer ,cesto tamu e moj prijatel , ne lovis blisku do krsot ni U od udar.....pa ti vidi..Posebno kapitalni primeroci tesko ce gi namamais na otvoreno a vo blizina da ima krs kakov im odgovara! Posiguren se osejca koga e vo krsot ili pokraj nego .. . .ponepretpazliv da recam .Za vo reka ne sakam ni da pisuvam kolku e znacaen toj krs...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 3:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Keltan kako nema vrska koga na Predrag reportazata e ziv dokaz
Da zavrsam so toa sto jas drugo gledam pogresno kaj ribolovot do krs na Predrag na Kozjak .Pisuva drilot zategnat do kraj ? KOJ dril glavniot ili onaj na baitrunerot ? Spored slikite kako se trkite postaveni na rod podovite,najverojatno misli na baitruner kocnicata.A taa kocnica ce mi prostite ama ne e sposobna da zadrzi ni krapce od dve kila.nezinata namena e nesto sosema drugo,kako na primer da podesis koga ima veter da ne ti pravi mev konecot ili vo reka da ne ti nosi jacinata na strujata konecot...a ne e namenata ni dizajnirana da zapre ili optereti ulovena riba.Koga rod podovite bi gi stavile pod ajde barem 45 stepeni agol,pa zadnite drzaci se zamenat so posebni koi ce ja drzat trskata da ne izleta ,mozeme da zboruvame za ribolov do krs i koristenje na prednata kocnica. . .vaka se znae rezultatot :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 4:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Предраг НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
И тука се докажува мојата теорија дека да извадиш крап на Козјак не е мајсторија на крапскиот риболов, туку мајсторија на оној кој ќе побегне побрзо со трската од обала и ќе ја силува рибата.
За овој збор Ви зборувам (кејф направив го силував крапот, а може ќе го извадам или ќе ми скине) каде е лезетот, каде е убавината без разлика што станува збор за див убав агресивен крап! :crazy:
Morav dvata posta da gi citiram :D a kade e Predrag ubavinata vo toa da dremes denovi a nema udar? samiot ubavo si napisa vo tvojata reportaza...ne si do krsot ni TIT :D A ti planinar poveli demonstriraj ni sto e majstorija na Kozjak ,da ja vidime tvojata teorija .Jas prv ce ja prifatam ako dava rezultat . . . :thumbs_up:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 4:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Keltan НапишиCOLON
Spored slikite kako se trkite postaveni na rod podovite,najverojatno misli na baitruner kocnicata.A taa kocnica ce mi prostite ama ne e sposobna da zadrzi ni krapce od dve kila.nezinata namena e nesto sosema drugo,kako na primer da podesis koga ima veter da ne ti pravi mev konecot ili vo reka da ne ti nosi jacinata na strujata konecot...
Od gore napisanoto moze da zaklucam deka Ti nikogas ne si lovel so masinki so bajt runer, vo sprotivno edvaj li ke go napisese ova.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 4:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sum lovel Vasil kako ne ,BBLC pred deset godini,sega Big blue tri kom...najverojatno mislis na pisanoto za kocnicata od baitrunerot...I sto tuka e pogresno ? Ima li sila da zapre riba taa kocnica?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 4:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
batrunerot na simanoto drzi eden kilogram dodeka kocnicata regulatorot e do 17 kg , we sega sto se razgovara za batruner i lovenje u krs ,sto nema nikakva osnova.
keltan ubavo kaza za rod podot so na zadniot buz bar montiranje caski i diganje visoko trskite so zategnata kocnica, taka da,, druga opcija ne [postoi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 6:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
vasil НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Spored slikite kako se trkite postaveni na rod podovite,najverojatno misli na baitruner kocnicata.A taa kocnica ce mi prostite ama ne e sposobna da zadrzi ni krapce od dve kila.nezinata namena e nesto sosema drugo,kako na primer da podesis koga ima veter da ne ti pravi mev konecot ili vo reka da ne ti nosi jacinata na strujata konecot...
Od gore napisanoto moze da zaklucam deka Ti nikogas ne si lovel so masinki so bajt runer, vo sprotivno edvaj li ke go napisese ova.
Ce ni pojasnis malku na sto konkretno se odnesuva ova za mojot post :?:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 6:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Не , многу од постовите се "празни" !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 28, 2012 6:51 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
martinMK НапишиCOLON

Ке си направиш хранилиште кое ке е на маргините подалеку од кршот.. и ке си ги пласираш мамците таму..
Кој дел од реченицава не е јасен.. кажав дека надвор од кршот треба да факаш.. на маргините.. нели..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum