www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 09, 2024 4:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 09, 2014 2:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A fluoroto deka e :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 09, 2014 3:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
doaga :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 16, 2014 6:26 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
uste malku stigna

[ img ]

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 11:01 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Аооо бомба темава, само напред ....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 9:45 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
А што се користи за подвез?
Keltan НапишиCOLON

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .
Добро е, си го дочекав одговорот по 80 страни :)
Vredjas imenjace , vredjas ..ima i generali pred bitka :D
A imame nie temi i toa dve ..eve citaj imenjace ima sto da procitas na primer i vakvi postovi ,ovaj kolega sto podolu go citiram na sekoj cekor dusa mi vadi ...citaj viewtopic.php?f=93&t=4996&start=150

A imam i jas nekoj biser tamu ..pobaraj gi :D
Не вреѓам имењак, само си го дочекав одговорот, како што кажав. ;)
Еве нека стои и во оваа тема, веројатно ке помогне на некој што сака да
се проба со зиги :)


http://www.floatfishingconnection.com/g ... o_Cast.htm

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 8:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Posle bitkata site se generali.
Da Ve vidam pred bitkata kade bevte ?
Imase generali i pred bitkata samo svoeto mislenje vo interes na reprezentacijata za da ne se narusi raspolozenieto go iznesoa malce tajno preku PP.
Marks mi e svedok. :mrgreen:
Eve malku slag na tortata Filipe :D
JaneMK НапишиCOLON
Se gleda deka imate mnogu za ucenje za zig :D :D :D
JaneMK НапишиCOLON
zig rig voobicaeno se pravi od fluorocarbon ili drug bezboen konec so debelina 0,25 ili 0,28mm
predvezot moze da bide i do 4.5 m .
Primer. globocica vodata e vo dvizenje sto znaci zigot nema vertikalno da stoi vo termoklimata nego konstatno ke paga ili diga
Primer crnicani ili Kozjak.Mesta kade ima mnogu jaka treva ili granki-Totalno neprakticno.koga udira riba racunajte deka ima 2,3,4 m predvez so koj vo sekunda e vo grankite ili trevite i od start ja gubite.Golema riba isto taka mnogu tesko se vadi
Zigot se praktikuva na otvoreni vodi bez zakacki so mnogu prostor za rabota i so leno podesena kocnica
Предраг НапишиCOLON
Зиг риг кога, каде и зошто???

Оваа техника на ловење на крап првенствено е наменета за натпревари. Ловењето со оваа техника има многу кинење па така многупати се фаќа крап со по неколку пирса во уста (јадици) и влече конци (флуорокарбони) од по неколку метри. Поради фактот што на натпревар треба да се улови што поголема количина честопати не се води сметка при контри, влечење и крајниот резултат е премногу изгубени риби. Се лови со мали јадици, мали мамци, со тенки конци па спредбено е исто кога ловите на тапа со тенко конче и на бел црв ви удри крап од 2кг. влече-кине и си замине.
Се лови претежно на води каде што рибата не се плаши од ракети туку напротив навикната е да кога ќе падне ракета таа доаѓа на ова место. Длабочината на водата мора да е над 3 метри како би имало можност да се бара таа меќузона на водата. Оваа техника на ловење бара многу голема количина на прихрана и постојано хранење, а од друга страна е многу скапа (мислам на онаа која има ефект на задржување во потребната длабочина). Прашкастата храна во која има млеко во прав како и одредени партикли кој лебдат во одреден слој на водата прават облак и му прават на крапот да постојано се храни а со самото тоа има и многу голем број на ударци.
Претежно зиг ригот е актуелен дење и кога е топло на знае да земе и ноќе но поретко (ноќе не се храни со ракети)

Баш поради наведениве причини (од вкубниот број на удари максимално може да се извади 50 проценти а другото се откачува и кине) на скоро сите комерцијали е забранет за нормален риболов и на нормални купови и натпревари. Но по ФИПСовиот правилник зиг ригот е дозволен на Светските првенства како и на Балканското првенство.

Иако главниот конец е 0,35мм зигот е со флуорокарбон 0,25мм и со јадички 12-ка, 10-ка и најголема 8-ца.

И на крај на води како што е Козјак, Црничани,...води со препреки и треви тешко да се успее да се извади некоја риба, напротив кога се лови на зиг-рег рибата се вади со многу голем осет и мора да се попушта кога сака да земе а тоа на овие води значи заминување - кинење. Еден од поголемите проблеми е исто така кога пред кеп имате риба на јадица а на врвот од параболикот се клати олово од 80 грама и шета лево-десно па и овде многи шесто се губат риби.
A eve sto misli edan hrvatski vrhunski natprevaruvac za ova . .. . . samo del od postot ce citiram , ne sakam da go objavuvam cel . .cel post moze ako saka da proveri dali e originalen da dobie Saso .Cak i ce mu kazam pasword ako treba sam da se najavi na toj forum i procita porakata !


Bok!

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .
Neam poima od krap :D ama edno prasanje .
Osven nosivosta, koi drug udel ima flourocarbonot, zavisi od nego dali ke se ima udar ili ne? Ako e samo nosivosta, zasto onda "slobodno im reci da nemaju pojma" ?

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 2:58 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Osven nosivosta, koi drug udel ima flourocarbonot, zavisi od nego dali ke se ima udar ili ne? Ako e samo nosivosta, zasto onda "slobodno im reci da nemaju pojma" ?
Флуорото секогаш имал помала носивост од монофилот најлон.. мора многу внимателно да се врзуваат шворовите затоа што пука ко тиква..

Флуорокарбонот во 90% од случаите тоне во вода затоа што има поголема густина од водата.

Флуорокарбонот наводно е невидлив во вода затоа што ина сличен рефракторен индекс како водата односно го прекршува светлото многу слично на водата.

Ова го сфатив пред бааги време затоа што на море е побитно да имаш флуоро одколку најлон.. а за матениците води кај што живее крапот е апсолутно непотребно според мене.. На море имав повеке удари сезонски со флуоро подвези одколку со најлон.. особено подебели подвези..

Е сеа се поставува прашањето.. зошто флуорокарбон за крап.. затоа што е по крут и невидливоста и тонењето..

Но тоа се ни оди контра за зиг риг..

Затоа кога сум си играл со зиг.. секогаш сум користел класичен монофил.. затоа што со тестови во аквариумче сум си докажал сам на себе дека флуорото тоне а најлонот е или неутрал или исплувува..

Може флуоро на некоја вода која е толку под притисок ко англиските рибници да крапот е фаен 1001 и да сепак е исплашен.. е таму можеби ке има функција ФК.. на друго место мислам дека воопшто за крап не е битно..

Дали мислите дека тој се замара со гранки и разноразни лилјани и што се не, тенки стебла кој плутаат од дното кон површината.. и ако го допрат.. мислите ке избега.. јас мислам дека не.. дека не му чуе..

Проста е физиката ФК има поголема густина и тоне монофилот има помала и плута..

она „prvenstveno zbog težine“ е баш она за кое зборувам.. не е носивоста туку специфичната тежина на конецот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 3:01 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
и уште едно нешто.. еднина фирма која специфицира тежина на јадица е Owner..

За ефективно да се исправи зигот потребно е:
таа јадица + должината на предвезот + 100% да се додаде и тогаш ке се исправи сам по себе.. ке треба време но ке се исправи.. затоа се користат и ПВА смоки кој додатно ги покачуваат тие % на плутаност..

не зборам дека сите ние треба да идеме со калкулатори и глупости за да ловиме на зиг риг.. но сепак треба да размислиме за големината на мамецот/сунгерчето..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 3:17 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Atanasovski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON

A eve sto misli edan hrvatski vrhunski natprevaruvac za ova . .. . . samo del od postot ce citiram , ne sakam da go objavuvam cel . .cel post moze ako saka da proveri dali e originalen da dobie Saso .Cak i ce mu kazam pasword ako treba sam da se najavi na toj forum i procita porakata !


Bok!

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .
Neam poima od krap :D ama edno prasanje .
Osven nosivosta, koi drug udel ima flourocarbonot, zavisi od nego dali ke se ima udar ili ne? Ako e samo nosivosta, zasto onda "slobodno im reci da nemaju pojma" ?
Keltan НапишиCOLON
Posto vremevo e katastrofa resiv malku da si igram serlok holms :D so raboti sto mi se odamna poznati ,na primer deka fluorocarbonski konec ima specificna tezina od 1.7 do 1.9 a mono ima do 1.10
Во овој цитат ќе го најдеш одговорот Атанасовски... Како што ти пиша и Мартин, во прашање е специфичната тежина на самиот материјал, која кога имаш долг предвез ти треба и нешто големо што ќе го крене...

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зиг риг - кога, каде и зошто ???
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 4:46 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
martinMK НапишиCOLON
.. затоа се користат и ПВА смоки кој додатно ги покачуваат тие % на плутаност..
Забрането на натпревари !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum