www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 15, 2024 7:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 2:03 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
машинка 30КА(0,30мм - 100м-конец да бери) и да е со предна кочница не со задна како твојата- макар и таа брка работа сега за сега

трска - според водата на која ловиш, рибата која ја бркаш и мамците кои ги користиш

- јас би земал и 2,70 за тој дел на вардарот максимум да биде должина, со максимална тежина на зфрлување до 40 гр и 30ка машинка

идеална трска нема да најдеш каде и да бараш- освен да од тие што ги има на лагер по продавници да ги протресиш и да одбереш самиот некоја нај поволна опција за тебе

а како мислиш ,, се витка врвот,, на трската што ја имаш, си пробал да смениш агол, промениш позиција -- врвот ти го штелуваш каде ке биде и со него ти командаш
- нека е и нај мек(осетлив) ако му наместиш агол спрема конецот - ке седи право
- или пак си ловел со мамци со поголема тежина наспрема можностите на трската

ако пиши 10 -30 , многу не верувај на тие бројки дури не протресиш ти со свои раце што земаш

слободно прашувај и не се плаши да комуницираш и пишеш(макар и да било грешно)има тука искусни спинерџии - ке ти помогнат како да дојдеш до добра комбинација -- сепак на крајот сам ке мора да си одлучиш што тебе ти треба од сите тие совети

пс- со прашување до стамбол и назад се стигнува, оној кој не прашува тапка во место и се учи на свои грешки ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 2:26 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Oкт 04, 2013 11:19 pm
МислењаCOLON12
spiro_jas НапишиCOLON
машинка 30КА(0,30мм - 100м-конец да бери) и да е со предна кочница не со задна како твојата- макар и таа брка работа сега за сега

трска - според водата на која ловиш, рибата која ја бркаш и мамците кои ги користиш

- јас би земал и 2,70 за тој дел на вардарот максимум да биде должина, со максимална тежина на зфрлување до 40 гр и 30ка машинка

идеална трска нема да најдеш каде и да бараш- освен да од тие што ги има на лагер по продавници да ги протресиш и да одбереш самиот некоја нај поволна опција за тебе

а како мислиш ,, се витка врвот,, на трската што ја имаш, си пробал да смениш агол, промениш позиција -- врвот ти го штелуваш каде ке биде и со него ти командаш
- нека е и нај мек(осетлив) ако му наместиш агол спрема конецот - ке седи право
- или пак си ловел со мамци со поголема тежина наспрема можностите на трската

ако пиши 10 -30 , многу не верувај на тие бројки дури не протресиш ти со свои раце што земаш

слободно прашувај и не се плаши да комуницираш и пишеш(макар и да било грешно)има тука искусни спинерџии - ке ти помогнат како да дојдеш до добра комбинација -- сепак на крајот сам ке мора да си одлучиш што тебе ти треба од сите тие совети

пс- со прашување до стамбол и назад се стигнува, оној кој не прашува тапка во место и се учи на свои грешки ;)
Spire nema potreba od tolku dolga trska ne dozvoluva terenot kaj sto lovam i ne e tolku mnogu sirok Vardar-ot ovde kaj nas idealno e 2.10m kako sto rece i saso toa bi odgovaralo najmnogu.
koga rekov deka "se vitka vrvot" mislam i koga go vodis blinkerot/voblerot vrvot vibrira mnogu neznam kako da ti objasnam a moze e i do masinkata sto e preteska i pregolema za trskata neznam ama sigurno ne e do agolot ili pozicijata sekako imam probano.
Pozdrav i do tebe fala na odgovorot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 4:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
viewtopic.php?f=59&t=5107

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 4:40 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Слaбa е oвaa зa Вaрдaр

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 4:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Za som da. .klen I pastramki ne. ..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 8:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Eve eden zver od 3 kila na Sert...a za pogolemi ribi Legend Elit.... :cray:

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja trska bi trebalo da legne dobro so Tica Condor 3059
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 23, 2014 8:58 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Да не е извадена на езеро штукава?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum