www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 09, 2024 4:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS11»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 08, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Феб 26, 2013 9:15 pm
МислењаCOLON34
da se vklucam i jas malku vo temava, ;) za zabranata isklucivo za kozjak. vo zdr.vardar ima izvestuvanje za zabrana za ribolov koja pocnuva od 5-ti maj i zavrsuva na31-maj ,a vo sl.vesnik kako sto vidov pocnuva od 5-ti maj pa trae se do 15-ti juni, koj kako saka taka si pravi , nie samo si praime prazni muabeti,a mestanite od okolinata na brod partal pravat, od ova nasevo nisto ne biva ,kucinjata laat karavanot si vrvi :head_bang:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Lepi НапишиCOLON
... ако извајш годишна дозвола автоматски смејт да се ловит 365 дена во годината ... доколку во регулативата/законот пишит дека има забрана за риболов за време на мрест, тогаш е наведен видот на рибата која е во мрест, и ако таква Риба фатиш морат да ја вратиш назад ;)
... од друга страна со дозвола на МРФ за време на МРЕСТ на Риба која не смејт да се ловит, се организираат на пример натпревари во лигата за лов на Крап, натпревар за Јадранско-подунавскиот Куп во Охрид за време на мрестот на Клен, Грунец, Плашица и др ...

ПАРАДОКС :!:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 12:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Лепи ќе ти одговорам околу натпревар на лига за крап во мрест.
1. Никој не знае со точност да потврди КОГА завршува мрестењето на крапот на таа и таа вода, зависи од времето и од годината!
2. Доавола од МРФ е Спортска риболовна дозвола со која се лови САМО на натпревар каде што грижливо се чуваат, мерат и враќаат краповите назад во вода. ( до сега непаметам на било која вода и на било кој натпревар да умре некој крап за време на натпревар)
3. Замисли Лепи, закажан натпревар со одреден датум, сите се организирале и спремиле храни, боили...земале слободни денови за натпреварот НО поради заладување на времето крапот не успеал да заврши со мрестот и треба да се одложи натпреварот???
4. Кога се прави календар за спортски активности за наредната година се земаат во предвид СИТЕ празници, неработни денови, спортски збиднувања на светско ниво, избори....и се донесува каленадар.

Се согласувам со тебе за останатата риба кај пливкарите дека не останува жива после мерењето па кога се враќа назад добар дел е умрена но тоа не е слушај со крапските натпревари! :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 12:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... да Предраг, мене ми беше само тоа да напомнам дека немат забрана за риболов во МК, туку имат забрана за земање на Риба која е во мрест. А пример зедов колку споредба дека и за време на мрест може да се риболови со тоа што рибата морат да се вратит назад ;)

А добро е да се разгледаат повејќе можности пред да се планираат натпреварите, пример месец Јуни е идеален за таква намена пошто најплодниот, најкрупниот и најголемиот дел од крапот кој се мрести вејќе во Мај е измрестен, така да не би им се сметало во нивнита љубовна игра :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 12:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Да Лепи но МРФ има и други обрски како на пример рок до кога мора да уплати и да испрати список со имиња на рапрезентативците на Македонија за оваа година за учество на Светско првенство (Португалина), Балканско првенство (Србија)!
Во комшилукот и пошироко лига натпреварите се прави на комерцијални езера каде што нема некаков проблем околу мрестот, па се надевам дека и кај нас ќе се случи нешто во иднина.
:shake_hand:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 1:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
:lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 6:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Lepi НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... ако извајш годишна дозвола автоматски смејт да се ловит 365 дена во годината ... доколку во регулативата/законот пишит дека има забрана за риболов за време на мрест, тогаш е наведен видот на рибата која е во мрест, и ако таква Риба фатиш морат да ја вратиш назад ;)
... од друга страна со дозвола на МРФ за време на МРЕСТ на Риба која не смејт да се ловит, се организираат на пример натпревари во лигата за лов на Крап, натпревар за Јадранско-подунавскиот Куп во Охрид за време на мрестот на Клен, Грунец, Плашица и др ...

ПАРАДОКС :!:
Lepi
Ti ja svakjam ideata ama vo praksa e nevozmozna.( zboram za prviot post)
Dosega ne sum videl ribar koj sto vratil " slucajno" ulovena riba.
Ili gi frlaat po grmuski ili butaat po gakji.
Istoto e i so pastrmkata na ziv mamec. Na Vardar koga ke im udri na tie sto brkaat krkuski sigurno ne ja vrakjaat nazad zatoa sto e fatena na crvce. :hit_head:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 8:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... то е за жал, но не е само во МК така, насекаде имат такви рибари :(

Но тоа не е причина да кога еден вид на Риба се мрести да има тотална забрана за риболов :!: Концесионерот ќе е поактивен во тој период и ќе врши контроли, контроли и од надлежното Министерство ... Значит не смејт да страдат риболовецот кој платил годишна Дозвола или му се оди дента на риби па сака да си извади дневна, за некој шо е мрзлив и не сакат да излезит на терен па опнал тотална забрана.

Поактивно на терен од сите вклучени, риболовците да пријавуваат и надлежните инспекциски служби да се поактивни ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 10:17 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
КОНТРОЛИ :?: :?: :?:
Абе ај Лепи не за....ј.
Се мрестела риба па ке ја чуваат.
Абе ги викаш да дојдат и видат на лице место како се краде и убива риба, а тие
како за инает на супротен крај на ревирот (ако и тамо воопшто отидат) :crazy: :crazy: :crazy:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 29, 2013 10:19 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА ЧУВАРИТЕ НА ОДРЕДЕНИ ВОДИ :thumbs_up:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum