www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 12, 2024 8:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 5:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kompir99 НапишиCOLON
Sorry malku se nasaliv, za mene licno dosta aj da kazam nepoznata pojava. ...Na krajot na kraistata moeto iskustvo pokazuva deka netreba mnogu vnimanie da mu se posvetuva na ovoj fenomen. .najbolji reper e forumot. ..gledas reportaza gledas mesto gledas mamci I utre si tamu. ..Pa vodata skakala se vrtela sakala ne ti ke si pomimes sigurno poubavo na voda odosto so zenata pred televizor. ... :D

Kompir me natera da i ovaa problematika probame da ja obrabotime .Ce procital reportaza deka nekoj fatil pastrmka na Mavrovo i trk tamu i toj da si ulovi :D Tolku li e ednostavno ? Bez razlika kakvi bile tie denovi koga kolegata sto ja napisal reportazata so uloveni ubavi pastrmki i dali se smenale taa den koga nasiot kompir otisol kef da pravi ??? Eve sto vo edna prilika isprovociran so slicna izjava na brzina sum napisal .Gledam deka se kopiraat celi tekstovi od kolegi od sosedni drzavi pa sigurno nema da bide problem i moji postovi na srpski jazik ...na makedonski forum . .

------------------------------------
Citanje vode :cheesy: nije stati pored obale i buljiti u rjeku :eek: vec razmisljati, o vodostoju i kako utice na ribe u toj reci,o temperaturu vode,o zamucenosti vode, gde je hrana,gde su prepreke...i tako dalje .Ajde da vas cujem koje je vase iskustvo smiley033
I da, Jeste li nekad imali udarac ribe na neobicno mesto u neobicno vreme :eek:

Evo kopirao sam jedan moj post iz druge teme,pisan ja na brzaka,bez reda ,mnogo preskocio,zaboravio da spomenem ali uglavnom je to to,u stvari o svakoj reci koja je podvucena imamo napisati po deset strana....pa Pucajte :cheesy:


Pocecu sa visokim vodostajom pa gde me sonar u glavi odvede...Cim voda pocne da se dize,obicno se i zamuti.A kad se to desi riba pocinje mnogo intezivnije da se hrani(valjda mnogo puta ostala gladna pa naucila nesto)Zasto ? zato sto nema pojma koliko ce voda rasti i koliko ce tako biti.dalje kad bujica se digne,postane mnogo brza nosi granje ,flase.kese i sta ne drugo ribama ne preostaje nista drugo nego da joj se sklone sa puta.Ali gdje je pitanje? ako je strma visoka obala,nema skrovista i ribe moraju migrirati nizvodno..do prvog pogodnog sklonista(recimo neki rukavac ili jaca okuka ili gde voda izlazi iz korita u plici i mirniji deo..Ako je obala pitomija riba moze da se skloni u korenje drveca na obali iza neke vece prepreke i sl.ali u svakom slucaju mnogo njih izgube zivot ili se teze povredu:Zato som najvise jede na mutnu i veliku vodu i zato je najbolji mamac za njega tada mrtva riba na dno gde se taloze zrtve bujice...Mnogi ce pomisliti da mrtva riba plovi po povrsini...Greska ,riba tone ko kamen dole .Gde ce tek kad bakterije pocnu da se hrane njome i time proizvode gasove i nekad treba cak vise dana da je ti gasovi odignu sa dna.Ovo sam napisao da ne sudite o vodi uvek po ono sto vidite na povrsini . Pazite zamucenost vode...znaci pre svega manja vidljivost dole.kad voda opadne a jos je mutna..na dno je pravi ''svedski sto '' za ribe.Voda je porasla od kise koja je padala negde.a padala je svugde i u planine i u gradove i polja,potoci koji se tada stvore u reke nose svasta .od raznih insekata.pauka,gusenice,larve iz drva,skakavce,stonoge sa drveca u sume,sa zemlje ...ma svasta nagadjate sigurno dalje.E sad ta namalena vidljivost i kolicina hrane u vodi ,izmamljuje ribe iz sklonista,iz panjeva da traze hranu i na otvorenu vodu bez mnogo bojazni od predatora i iz vode i sa neba.Isto kisa nosi hrane u jezera naravno.Ali tu ima druge zakacke..kakav tip je jezero? jeli oko njega gola brda ,stene ili sta? Ako je stenje ,nema sta da spere voda ,da donese hranu.Obicno takva jezera su bistra i malo ima ribe u njima,bas zbog nedostatka prihranjivana vode?Dok jezera opkruzene sumom su mnogo bogatija ribom zato sto ima mnogo vise hrane i voda je zelenkasta,jos ako neka reka ulazi u njega ohoho.Sta mislite zasto kod mene najvise i najvece somova ima na mesto gde reka ulazi u jezero??kazu da saran prati vjetar..ali zasto ? pa evo zasto vjetar stvara struju,voda tece...u smjeru gde duva..ali samo gornji sloj,donji ide obrnuto..hehe.zato saran prati vjetar zbog struje..koja nosi sve sto je palo na povrsini u taj pravac,zato je dobro da vam na jezero dok cekate sarana vjetar duva u lice.zato na obali gde udaraju branovi ima vise ribe,zbog hrane sto valovi donose ne zato sto ja tu cekam sarana .ali ako je vjetar prejak,onda saran,ma sve ribe ce cekati hranu dalje od obale da mu je taj povratni,donji tok vode donese.dalje zavisi i sa koje strane duva taj vetar i koje su ostale posledice koje ostavla..dali HLADI ili GREJE vodu? sta to znaci pogadjajte!Vjetar stvara valove a time vidljivost u vodi mnogostruko opadne(zbog prelamanja svetlosti,naravno) zasto u vece otvorene bazene,aj fontane gde ima ukrasnih riba ima i vodoskok jest znali?Pa evo zbog ptica koje se hrane ribom...od te male valove ..jok nista ne vide unutra a sto ne vide ne mogu pojesti tako?Isto je i n ajezero,p ai na vece reke,vjetar,umereni,jak prejak sve je nova situacija kojoj se ribe ma moraju prilagoditi!Hehe kad je taj umereni vjetar sta mislite koje boje traba da bude varalica?u sporije reke i jezera ima dosta rastinja ,alge...kako oni zive tu? pa fotosintezom ....koriste sunce .Ali kada kako.preko dana proizvode kisik,kisik taj dragoceni element nasim ribama.ali preko noci ..obrnuto ..trose ga ?? Znaci ljeto paklene vrucine i u vazduh i u vodi,kisika sve manje i u dubine ? Gde ce ici riba ? pa u rastinje ne sto je hladnije ispod sjenke vec sto ima vise KISIKA.riba ce uvek odabrati mesto bogato kisikom, makar tu voda bila mnogo hladnija ili toplija nego sto joj pasuje.Ima tu jos dosta.recimo dugo je voda mutna,konstantni vjetar..svjetlost ne prodire do rastinja...one ne proizvode kisik vec ga trose..znaci gde je tada riba??Alge cvetaju.tako kod mene kazu ali retko ko zna sta je to?Alge umiru to se desva i jedu ih bakterije..koje TROSE kisik i tada mnogo ribe umiru.A i one kad umru pa bakterije njih jedu i trose jos vise kiska iz vode ...zacarani krug....mi kazemo pomor ribe.
Turbulencija vode u reku,moze nam mnogo sta reci ali samo ako znamo da je citamo..turbulencija radi isto sto i vjetar,smanjuje vidljivost ispod povrsine..znaci daje skloniste i od kormorana i od ostale predatore u vodi.Do turbulencije dolazi zbog susreta toka vode sa nekom preprekom,bila pod vodom (vjeca stena,vas omiljeni PANJ ...)kad voda udari u prepreku,dize se prema povrsini i oda prisustvo te prepreke,cak i kolika je ?turbulencija stvara i kisik isto naravno.protok jacina toka nije svugde isti.najaci je valjda u sredini.na dno je manja brzina dosta,pored obale jos vise ,trenje je u dve tacke i na dno i na kosinu gde je korenje,rastinje i svasta sto usporava..A cim je sporija znaci tu se zadrzava vise hraneTo treba znati kako staviti na nasu stranu,iskoristiti za bolji ribolov.
temperaturai vode,kolicina svjetlosti(vrlo vazno) vodostoju,izvori i kolicine hrane skrovistama,koliko predatora ima u vodi i pored vode (vazi za sarana i belu) o kvalitetu vode o pritisku vode,dubine,brzine toka,kakva je povrsina vode,mirna ili talasasta,koji slojevi vode i kada imaju najvise hrane .....itd treba razmisljati kad riba ne jede ili dali jede svaki dan.zato vam nepoznanica njihovo ponasanje ,ribe se ''SELE'' ako treba i na dva minuta zbog potrebe a ne hira...O tome treba razmisljati ....Za mene je vazno samo gde i sta jede a sve ovo gore mi na neki nacin pokaze gde jede i sta.

http://vukovisadunava.com/dunavska-birt ... je''-vode/

PS. pred televizor mozebi nema so zena ubavo da si pomines AMA SAMO ako gledas televizija .. . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 5:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Eve uste malku materijal za razmisluvanje :D najlesno e da procitas i zapamtis sto si procital . Koga da primenis toa sto znaes . . .e razlikata dali ce ulovis ili ne :D
--------------------------------------------------------------
Dole, ispod povrsine vode ima pravila,pravila koja bez razlike koja je voda u 99 posto slucaja su ista svugde.Nije vazno koja je reka u pitanju,na veci porast sve ribe svugde ce reagovati svugde slicno,naravno zavisno kakva je reka na taj prostor gde se sve desava.Odnos Predator i njegova hrana (ribe pre svega) i hrana njihove hrane su neraskidivo povezani.Malo slikovito i sa naseg dvodimenzialnog svjeta,posto ne mozemo da ljetimo i ronimo u zemlji :cheesy: (ribe imaju tri dimenzioni) Dali ste nakeada vidjeli da Lav juri zeca?? Ja bar nisam i mislim da nikad necu ni vidjeti..ne juri Lav zjeca ne sto je brz,sto ga nebi uhvatio vec zato sto je dobar matematicar,a nije isao u skolu ? odnos : potrosena-dobivena energija je nepovoljan za njega,zato ga ne juri..dalje, lav je uvek pored svoje hrane u blizini krda ,kako oni migriraju u potragu za hranu tako ih copor diskretno prati,nece on Car da ide kilometre da dobije veceru :cheesy: Poenta mi ,nekako ovaj nama slican zivot na povrsini zemlje lakse kontamo,shvatamo.Ali kad su ribe u pitanju ,mnoge nepoznanice mnoga neprihvatanja od ljudi ,ma nije moguce to i tako...Nije neko dzaba napisao na Storm pakovanja'' ako hocete da lovite uspesno onda pocnite da razmisljate kao riba ne kao suvozemac :cheesy:
I da slobodno pisite svoje ''tajne'' Ja mislim da sto vise svi nauce o lovini.lakse ce ja loviti naravno ali i sve vise postovati iste.Shvatice da to nije neko glupo zivotno koje treba ubiti,trebalo ili ne,Shvatice da tada kad svaki put love,ne moraju sve poneti,shvatice da je kapitalnu ribu tesko prevariti i vise ce je ceniti kad je uspeju prevariti,shvatice da su je nadmudrili u pravu smislu rjeci,shvatice da je nisu uhvatili sto je ''Glupa'' vec obrnuto ,shvatice da stuka od kilo,smudj od kilo,som od 3kg NIJE som vec somcic,stukica i smudjic....sarancic
Citanje vode je kompleksno pitanje sve je povezano izmedju sebe svaki faktor nosi neke promene u ponasanju....Nisam dzaba pitao jeste imali neobican udarac na neobicno mjesto:Sigurno ste nekada uhvatili neku vrstu ribe gde ste joj se najmanje nadali..i tada treba razmisljati o tome zasto je bila tu,sta je tu radila,puno pitanja ,samo treba naci prave odgovore i upalice se onda sijalica

http://vukovisadunava.com/dunavska-birt ... '-vode/15/

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 6:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
делот на македонски го прочитав, - ама онај другиот ич не го рабирам :dragon:
- ако можи писателот да го препиши на македонски истиот - би му бил благодарен

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 7:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Se zafrkavas ? :D

Ne e kineski be luge lesno se razbira :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 11:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
не бе не се шалам.
водата ја читам, ама ова погоре за ништо не ми користи мене, а замисли на оние кои не ни учеле на училипте таков странски јазик

ако келтан е полиглота -не сме сите членови тука

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 28, 2014 11:42 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
nemashe za sho pa op trop :) :lollol:

Ja srpsko-hrvatsko-jugoslovenski ne sum ucel.. pa pak razbrav.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 29, 2014 12:13 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ете кој ке се помачи да ни преведи текстот- пошто се пофали дека разбираш ке почекам не е проблем

а што е она -- немаше за што ?? нешто фаулираш ??

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 29, 2014 1:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
Kolegata Keltan vo sustina kaza se sto treba da se
kaze za citanje na vodata.
Mozebi go zaboravi glavnoto sto se odnesuva za ovoj forum
a toa e.
Za da ja procitas vodata najbitno e da ne se dreme pred kompjuter,
i sto pocesto da se bide pored voda.
Pa makar i po riba.



Ova najiskreno vi go posakuvam na site.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 29, 2014 1:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
а како се чита водата ??

- ке прашам 10 - 20 луге како поминале, на кое место извадиле, кде не дало и уште чудо едно читање ...... --- модерно читање со помош на технологија :D

- јас ја читам кога стигнувам на локација каде мене ми сака душата, никој не прашувам него одам - на невидено
-- многу пати читањето вели дека нема шансси за риболов -- па таквите донови ги користам за развој на мозочните виуги
многу пати не ме оставиле без улов моите читанки

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Citanje na vodata
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 29, 2014 7:47 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
Kolega ne pravime muabet za toa
koj kako pominal i kaj jadelo.
Kolegata ubavo pravi muabet za
CITANJE NA VODATA.












c


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum