www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jун 08, 2024 7:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 4:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Otkako JaneMk se pofali deka uspesno go lovel amurot odnosno nie ne sme znaele kako,otvoriv tema kako ovaa.No ta tema ostana prazna,i ne dobivme nikakov sovet od togasnata grupa na krabdzii koi sega ne pisuvaat na forumot,taka da valjda ovdeka nema da se povtori istoto.Licno jas nemam iskustvo so taa ribe,osven sto znam deka primer na reka sava amurot so togasnite priateli go lovevme na povece 4-5 zrna stara pcenka,i demek so toa se zgolemuvaat sansite da go ulovime,taa finta ja probav na gogomon ali bez uspeh,probuvav i so posebna Maros zelena krupna pcenka demek specijalna za amur,pak nisto.Taka da ocite siroko ke gi otvoram citajki gi vasite soveti sega.Okolu toa sto go pisa Keltan za grasok mislam deka e samo edna stara zabluda deka amurot go obozava,porano vo starite literaturi za ribolov sto se vrtea po stara Jugoslavija,grasokot se spomenuvase sekade,kako i povece raboti koi od denesna gledna tocka nemaat blage veze so ribolovot na amur i krap......mozda i gresam....

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
premnogu citas :D odi lovi.....
ovaj sakase grasak. . . . od konzerva,samo ne se secavam dali bese od Zorka ili Podravka :D
A za golema voda .kade ima dosta amur,svari 100-tina kila carevka so dosta secer i hrani obilno,ama ne rasturena na siroko, na kupcinja ....

http://i43.tinypic.com/15ydqd.jpg

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 4:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pred da pocnam odozgorana mojot prv post, kade sto dadov edno ne obrazlozeno prasanje pa da se nadovrzeme..

ocekuvav nekoj da prasa i zosto amurot udira i na mesni aromi..ne sum znael i jas ama imav eden konkreten odgovor od edna ekipa od austrija koja bese na kupot na pelagicevo 2010 god..
jas tamu imav 30 amuri za 72 saata dosega na toa ezero se nema tolku riba fateno, ni na sloboden ribolov ni na natprevar..
ne e tajna gi lovev na black peper mesano so sliva,,samo na boili bez ni edno frleno zrno pvenka ili druga sitna hrana....
austrijancite ,so srpsko poteklo imaa i oni 7-8 amira ama samo na meso,,vecerta eden dojde kaj mene u boxsot da pieme kafe i me prasa na sto lovam, mu kazav i mu gi pokazav boilite,,mu vikam kako moze amurot citam po internet udira i na meso, detevo mi dade eden odgovor,interesen..go znae mesoto zatoa sto go jade u voda,,jas se zacudiv koe meso :?:
znaes li vika kade sto ima vegetacija kolku meso jade on vo denot, sekoe pasenje dole na samata vegetacija ima ziv svet se zaedno sobira so nea,,,toa kaj nego ne e nisto novo..se fatija i ovaa godin na meso nekolku amuri jas prvite veceri koga pocnav da lovam na platforma kaj nas, me otepaa od kinenje bev bez camec toa bese problem,, se na mesni boili..posle se premestiv na drugo mesto lovev kombinacija pcenka boila, denski imav udari samo na pcenka ,a noke samo na boili,,ama pa zatoa pod 15kg na boila ne mi udri..

se frla dosta hrana za nego..jas primer po 10kg pcenka frlav na den,,i po 2kg boili,,,zatoa sto ide jato od 15-20 parcinja a ne mali i ja sobiraa hranata kako so metla,,

od start..pocnav d gi lovam na r1 meso koj imav mnogu kineja, a izvadiv samo 2 kom 11-16kg,, posle toa sliva secena so banana najveke udari na pcenka na nea imase denovi po 6 udari a ni eden da se izvadi,,r1 samo noke..

probav na black peper so banana isto rabotese ama poveke noke na boilite, se bese naredeno zatoa sto mestoto go drzev poveke od 20 dena i ribata bese naucena.,.

idea i moi prijateli i od prva dobija informacii sto kako , izvadija i oni po nekoj amur,,,

zanego treba tisina isto kako krapot, zosto se lovi blisku do obala vo zavisnost od goleminata na amurite i taka ke hranite,na velesko prosekot bese skoro 15 kg, i gi vadevme od obala, za da ne gi rasturame i plasime so camec..
keltan sto kaza za grasokot,,ima pravo..ne e najloven ama udira i na nego,, samo ne onoj od konzervi nego mlad ili onoj zamrznatiot..jas imav u spod mix i grasok.. predhodno svaren so mala doza na aroma na taa sto lovam..zadolzitelen pop ap za nego, denski moze i na dno da go lovis, navecer sendvic montaza i gore mamecot,,,

e sega zosto pcenka..zatoa sto se frla u golema kolicina i ja naviknuva,, ako frlas boili so dimenzija na pcenka ,,pr,,10mm12mm vo pogolema kolicina od pcenkata togas ke vidite na sto ke dobiete poveke riba,,a nemoze sekoj da go izdrzitoa zatoa sto boilata e poskapa i poveke hemija odi so nea,dodeka na pcenka se se sveduva na 30%..

pravilo za nego..koga sakas amur da lovis ..ne menjaj mesta bidi uporen na 1 mesto mora da dojde ,,biraj mesto kaj sto ima poveke vegetacija ,toa e isto kako doma da go cekas da se vrati..
amino kiselinite gi saka ako imate pari stavajte duplo nego sto ttreba,ne mu smeta voopsto nego..i treba da imate dobar atrakt, ako sakate da imate poveke udari,, ne deka nema da fatite na obicna pcenka ...ovaa e samo na start a ponatamu zosto se kreva na povrsina..moe licno viduvanje,,,

i

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
A kakvi montazi ili rigs sistemi saka,predvezot podolg ili pokratok,citam deka dobro gledal amurot mozda flourcarbon se upotrebuva,se razlikuva li vo toj pogled od krapot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nema potreba od karbonski konec,,jas lovam so ,,,pover pro,, predvez 15cm nisto poveke, on gleda ama neznae sto e konec,d a i lezi pletenicata,,,nisto0 posebno i se klasicno, imav i skin predvezi od sufix i na tie dobiv riba... ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
miki.dj НапишиCOLON
Dobro parce ama nemoj da se ljutis nekako stomakov poln mi izgleda i baska nekako ribava ne e slikana pokraj voda (da pripazime sto pastirame na forum)pozz.
Za sto da se lutam :D Sega ce ti napisam zosto ne e slikan pokraj voda ;)
Spremen da odam na ''uliv'' 200-300 pijavici ..kraj na Juli pekol zesko,a trgnat da odam preku selo Dren,znaci ima dosta peski odenje.Skuterot pod mene i trgnav,na izlez kaj Pletvar uste gorivo da turam mi ostana.Arno ama cacko ne miruva,prasalnici polno vo glavata,do kade e ezeroto? da ne e mnogu povleceno? da ne treba do galicka da se vleckam po ovaj pekol,voda nema treba da polnam i vo ranec da nosam desetina litri... :D i cacko veli begaj be ''vrpsko'' do gazot ti e :D i zaminav.bese nekade 4,30 saatot popladne..Arno ama si velam abe sto ce pravam vrpsko so 3 dubinki plus edna za vobler,kasika?? nema sansi na reka tamu 4 trski na pijavici ,ce se izbudali covek od trcanje po niv...I si velam ce zemam secerec dve tri paketcinja i na krap ce frlam dve...E arno ama mi tekna na izlez od gradot sega na drugata strana ..vlegov vo edinoto prodavnice tamu sto mi bese blisku (da ne se vrajcam vo grad) i nema nisto..samo konzervi grasak...Grasak ,grasak,zedov dve kutii i ete me Vrpsko za sat i pol.ranecot na ramo,pregaziv rekata i po 20-tina minuti na mesto.vejce pocna da se zamracuva...na brzina sklopiv trskite,tri na grasak ,ampuli staveni na vrvot i odam desetina metra podolu ,kade e mesto za logor i ja spremam za dubinska na pijavici poslednata trska... so kraj na oko gi vardam trite trski,ampulite vejkce svetat se poznavaat ,zamraci ubavo..Ne ja ni dokompletirav ovaa trska se pulam gledam DVE ampuli..skok i gledam toa motka-stap od trska (shimano 2,7m 125-300 gr.) uste voda da se napie...Ja zemam nekako vo race i posle 5-6 minuti pred mene :mislam krap e divljak?? na glava svetlo so plavi led diodi (promeneti od mene,begaat musickite od plavoto koga e zapalene,koj imal maka znae sto mislam) E sega dali od plavoto svetlo mi se vide krap :D pojma nemam.nema vrska,maki da go nacrpam,visoka obala (preku metar do voda) a crpalkata,kepceto za krap,metalna ,ogromna ama i teska...vaka taka go nacrpiv,go nosam kaj logorot i vadam cuvarka i go stavam,kevojni :D ziva voda ispoten,pekol zesko ...Da zapalam cigara..se pulam kaj ''krapskive'' fali ampula.....trcaj i istoto..voda pie i vtoriot ist shimano..Ubav,jako tegne,ama ne si moze so mene ;) 5-6 min.pred mene ist takov ''krap'' ako ne i pogolem.So maki i nego go nacrpiv...go nosam kaj drugiot ,ja vadam cuvarkata i ja otvoram da go parkiram i ovaj vnatre...arno ama prviot bese lesno ,kako corap mu ja staviv cuvarkata.ovaj ne odi,go potkrevam nazad (so drugata raka go drzam za usta i po toa sega znam deka toj sigurno bese krap ) ama plas eden samar i pravo vo voda... probav da go crppam ama jok,ne se dosiga..poleka si zapliva i zamina...Jbg...palam cigarata ,ama ne biva ..ja ''nema'' ni poslednata ..skok i Sporteksot uste da se skrsi ..svitkan kako kifla,strav da te vati..ne mozam da go izvadam od toa cevkata...A pisti masinkata...nekako ja krenav ,sose drzacot-cevkata i kako ja krenav taka letnav vo trskite levo...me akna kako dete malo.lezam i se boram da ne mi ja zede trskata od race ??? nekako uspevam da sednam.go piknav krajot od trskata pomedju noze ,pod mene i drzam---pisti masinka,nema aber da zastane..i edno vreme .nekade 60-70 metri vejce na izlez od vir,pred brzak plassss skok ,eci virot...trgna nazad ko torpedo,edvaj da go stasam so zbiranje konec,gledam kako vrvi pred mene po sredina (okolu metar dlabina) krenata voda ,srt kako ajkula da pliva...odi nagore ,pokusavam so raka da kocam na spulna jok,ce me trgne i mene pak...da skratam posle valjda desetina minuti pred mene e, gledam i na oci ne veruvam,nema sansi ,ma kakvi olkav ''krap'' ne postoi .Ja toporam to crpalkata..izgleda smesno mala?? vaka taka ce crpam ,nemav ni sila vo mene povejce ,donesi go na dohvat so dvete race drzejci ja trskata,pustija ednata raka da nekako namestam crpalkata...mi bega ,popusta rakata so trskata i se znae na kraj se otkaci i onaka na strana go nosi maticata,spora ama odi poleka,budala ne skoknav vnatre ,um ne mi ostavija i se povrati i zamina....gospod samo znae kolkav bese..i jas,ama tuka e ,ce se sretneme pak...Arno se to ,ama prviot ''krap'' a toa e ovaj amur na slikava ostana na suvo seto vreme,ne mi dadoa vreme da go vratam,umren...sto da pravam,zal mi e za tolkava riba,nema sansi ce se rasipi...Se spakuvav,padni stani po temnica,toren kako magare,se moram da vratam.sto da ostavam?nekako dojdov do skuterot,se narediv i sibaj.patot katastrofa,plus nojc jas znam kako izlegov na asfalt ...Vitoliste.zemam mobilniot i vrtam kaj eden drugar,da se falam a i da mu kazam deka se vrajcam(spomnaa deka ''utre'' mozebi ce slezat...jok ne mi kreva telefon..teram i stasuvam na rasimbegov most..gledam pogranicnata policija tuka.zastanav ,kratok muabet..pa da go vidat ''krapot'' (opaskata pola nadvor ne go zbirase cel vo ranecot...Go vadime i na hauba od ladata...gledam ,abe ova ne e krap?? Amur e... :shock: ajde im vikam da pieme kafe kaj Krasnoto...aba salam si mi vikaat koj ce go razbudi?? toa da ti bilo nekade 3,45min, posle polnojc :shock: javnav skuterot i Prilep....ete zatoa Miki nemam poubava slika :D
Nekogas i raka grasak e mnogu za ubav ribolov,sto velite ,a :D
PS:Kire .pa da znaes site sto go gledaa prvo toa pomislija..KLEN :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Bez zborovi.Pozz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 9:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Jas do sega licno nemam fateno Amur a vo 99% lovam na Tikvesko ezero. Lugeto so koi sto najcesto odam imaat fateno i toa baajgi od koi najgolemiot 14 kg. Imam gledano mnogu borbi i mnogu pati sum asistiral so crpalkata :D .... i mozam da kazam nekolku raboti zasto smetam deka sum jak vo teorijata vo ovoj del :lol: :
1. Sekogas go fakale na dlabocina na terenot ne poveke od 2 - 2,5 metri (Resavskiot del od ezeroto, kaj lozjata). Facaat i na 50-70cm.
2. Poslednite godini pocnuva od 25-30.mart. i se lovi vo tekot na celoto leto. Na edna poljana vo istiot ovoj del od ezeroto, ako se pogodi periodot (maj-juni) koga cveta taa edna treva, rastura. Kolegata (postar covek) izvadi 3 vo eden den, mene nesto mi skina a izvadiv edno krapce od 2 kg. Redovno sekoj den fakase po 1 ili 2 amura.
3. Imam zabelezano deka bara tisina i nikakvo dvizenje na obalata. Postariot kolega go lovi na 10-12 metri pogore od vodata sednat na suvo, mnogu retko menuva mesto (nesto sto Ico baits go rece). Mnogu ceto samiot mamec e na samo 2 do 5 metri od obalata sosema vo plitkoto. Spored nego tapa ne smees da koristis zasto nema sansi da ti udri. Mozebi ova e edna od pricinite sto jas nemam fateno.
4. Prv znak deka e amur na jadicata e po prvata snazna kontra i po 1,2,3-toto pribiranje ili priblizuvanje na kepceto, kontrata sto ja pravi, recisi vo 90% od slucaite bega pravo kon dlabokoto, snazno i brzo vo nekolku navrati, ni levo ni desno.
5. Za nego ne treba brzanje i sum gledal borbi od po 1 saat, najverojatno zavisi kako e raspolozen i vo koj period od godinata e, ednostavno znae da bide dzver i da go izmori covekot.
6. Isklucivo go fakaat na stocna pcenka, varena so malku step od jagoda na krajot nisto drugo. 1 ili 2 zrna na jadica. Hranenjeto odi vo nekolku navrati po edna raka zrna (ova od jas sto sum gledal ne znaci deka taka treba da bide, ama imalo rezulatati i toa kakvi!)
7. Kolegive se lokalni kojoti trska od 1500 denari, konec 25-ka, masinka od 500 denari, jadici 6 ka ili 8-ca, crpalka skrsena pa krpena so zica (tel po naski :D )

Ima uste mnogu da se pisuva, kako sto napisa i Ico, Trpenie, podgotvena masinka i dobro fiksiran stap, sedete na isto mesto i ako mozete da ne lovite druga riba da ne slapate kako mene :) .
Inaku samo ednas udri na moja trska, jas izbegav da pecam crvenoperka na podlabokoto i go gledam kolegata do polovina vo voda i uste vleguva nadole i vika po mene. Dodeka da mu objasnam kade e kocnicata i deka stanuva zbor za masinka od zatvoren tip (poklon od amerika) pa postavena i naopaku....Amurot si zamina. Dobro e sto ostana opremata zasto koegata teleskopot nekako uspeal da go potfati na pola metro pod voda, amurot veke si go zemal.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 9:40 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
rade pred 2 godini otidov brusani na zalivot, ednavecer na krapski ribolov,,,mi kazaa togas deka kinat krapovi vaka naka. april mesec..lovev skoro 30 saata.. pretezno boila,,karasi na sekoj 5 min,,vreka napolniv,, ni amur vidov ni krap..se pakuvam da si odam drugata den posle 2 casot, polno ribari okolu mene lovat karas,, za pet min otkoga gi izvadiv trskite eden skopjanec zakaci krapce od 2kg na leb..so pecalka..

nisto ne mi e krivo mi se pogodi vremeto i ubavo dozivuvanje, ama 1 krapce da ne udri na boila toa do deneska ne mi se veruva,a karasi nokta samo eden sak napolniv na 100gr olovo..
mi raspravaa deka pred taa godina nekoi policajci fakale amuri,ne go svativ seriozno i taka se ostana..ovaa godina sum april m,esec sigurno na amur tamu, najmalku 3dena,,a inace vamu kaj brusani mrezi nema sigorno...kako sto znam..

a toa sto na tapa amur ne se lovi gresis,, na tapa se lovi u sama vegetacija podobro nego na dno,,da znaes,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: AMUR......NACIN NA LOVENJE....
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 9:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Resavskiot del od ezeroto, kaj lozjata). Facaat i na 50-70cm.
Ako facaat na taa dlabina vo resava toa bi bilo na nekoi 5-6m od obalata i toa ako e polno ezeroto kako odis prema kafanata i taa dalecina e mnogu.me cudi kako moze krupna riba da izleze dolku blisku

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum