www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 10, 2024 12:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 6:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
KOga j akisnete 24 caasa vnimavajte ekogas da ima barem dva prsta voda nad pcenkata..A jas ja varam vo ekspresn lonec, taka dobiva miris i za izvoz.... :D a koga e gotova zemam nekoj pokvaliteten sirup za rastvoranje (sok ) da receme borovinka ili visnja ,go razreduvam so malku voda i go mesam so pcenkata vo ekspresniot lonec kade e varev.Povtorno hermeticki go zatvoram i ostavam da upije se ...ne ja mrznam ja spremam pred ribolov....
keltan ostaa neka skisne 5-6 dena pa da vidis kako komsiite reagiraaat :D :D :D :D

a za toa so ne ja mrznes ,, ako u slucaj ne otides po riba,,ja frlas li u dgubre :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 7:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
ico baits НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
KOga j akisnete 24 caasa vnimavajte ekogas da ima barem dva prsta voda nad pcenkata..A jas ja varam vo ekspresn lonec, taka dobiva miris i za izvoz.... :D a koga e gotova zemam nekoj pokvaliteten sirup za rastvoranje (sok ) da receme borovinka ili visnja ,go razreduvam so malku voda i go mesam so pcenkata vo ekspresniot lonec kade e varev.Povtorno hermeticki go zatvoram i ostavam da upije se ...ne ja mrznam ja spremam pred ribolov....
keltan ostaa neka skisne 5-6 dena pa da vidis kako komsiite reagiraaat :D :D :D :D

a za toa so ne ja mrznes ,, ako u slucaj ne otides po riba,,ja frlas li u dgubre :D
Zatoa prasav da li e dobro da se smrznuva ? :roll:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 7:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
KOga j akisnete 24 caasa vnimavajte ekogas da ima barem dva prsta voda nad pcenkata..A jas ja varam vo ekspresn lonec, taka dobiva miris i za izvoz.... :D a koga e gotova zemam nekoj pokvaliteten sirup za rastvoranje (sok ) da receme borovinka ili visnja ,go razreduvam so malku voda i go mesam so pcenkata vo ekspresniot lonec kade e varev.Povtorno hermeticki go zatvoram i ostavam da upije se ...ne ja mrznam ja spremam pred ribolov....
keltan ostaa neka skisne 5-6 dena pa da vidis kako komsiite reagiraaat :D :D :D :D

a za toa so ne ja mrznes ,, ako u slucaj ne otides po riba,,ja frlas li u dgubre :D
Nema sila sto ce me vrati ako vejce sum se spremil..neboto da se prevrti, odam :D
NATURALE,ne e greda da ja zamrznes,a vo odmrznuvanje turi i vo kesa uste malku nekoja tecna mandza :D i toa ke go upija....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 9:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
ico baits НапишиCOLON
NACIN NA SPREMANJE ..PCENKA..CAREVKA..MMURSKA..KUKURZ :D :D :D

1. pr. 10 kg ja ostavas u voda da otkisne barem 24 casa
2.zimas prazni tegli od 1l gi polnis so pcenka tocno do pola, a drugata polovina do vrv so voda
3..kapacinja za teglite obavezno novi, gi ztvaras sekoe da dihtiva perfektno..
4. predhodno e preporaclivo da se stavi barem 2 lazici seker pred da gi zatvoris..
5.zimas golema serpa ..za ajvar..i gi redis teglite so pcenka u nea, polivas voda u serpata dodeka ne gi pokrie barem 3 prsta.
6.gi stavas na ..pr.jas na kumbe za ajvar pravenje.......i ostavas da se varat..
7. za da vidis koga e stasana pcenkata u teglite, treba cela voda da bide ispiena i pcenkata da bide na vrv do kapaceto.
8.gi trgas od ogin i gi ostavas da se izladat dobro...ponatamu stavajte so sakate od hemija..
ovoj nacin na sprtemanje im go prezentirav na exjucarp pred 1 god i ostavi golem vpecatok vo srbija i hrvatska..

9.. ne e pozelno da se stava hemija vo tegloto od start , procesot na varenje e dolg i se gubi efektot.. jas samo betain stavam pred da ja zatvoram nisto drugo...probajte i bidete strplivi ne e lesno, a od koga ke ja svarite ke recete barem edno fala, oti takva pcenka prvpat ke vidite..tie sto neznaat normalno... :D :D :D :D :D
na ist vakov nacin ja spremam pcenkata i jas receptot mi e od cicko blagoj bog da go prosti.jas vo teglite za prihrana stavam samo seker a vo pomali teglinja za mamec stavam i 1ml aroma a procesot na varenje e mnogu podolg so aroma kako sto kaza i ico.kako izgleda vaka spremena pcenka so sliki moze da vidite vo temata KONZERVIRANJE NA PCENKA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 10:00 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
jas koga go prezentirav nacinot na spremanje na exjucarp,,prvata nedela me prasaa za mislenja najmalku 100 dusi,,,od koj 5-6 profesinalci za krap koj na dunav dosega imaat izvadeno riba,, avtopat veles skopje da go poribat..samo toa malku vazi..i mene nekoj mi go kazal ne sum go izmislil jas..

mozam samo da vi pomognam...spremajte na ovoj nacin pcenka rezultatite za ribolov se pogolemi..
ne komentiram zosto sami ke svatite so vremeto..
vo varenjeto ne stavajte nisto osven obicen seker..otposle stavajte so sakate..ama seto toa da bide mnogu minimalno.. :D :D :D :D :D napomena...betain zadolzitelno,, po moznost praskas... ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 10:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Ицо,бетаинот откако ке се свари(набабри во теглата)ли го ставаш,или вариш со него.Доза на бетаинот? ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 10:27 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ako sakas da ti stojat na raft teglite 160 god ostaj taka nisto ne stavaj

jas gi vadam od teglite narocito 26 kom gi stavam u korito..... i togas stavam i betain.. i atract... i stimulator... i amino kiselina... samo bez aroma ..ja pakuvam vo kesinja i vo zamrznuvac...bez betain ovie ostanati 3 raboti namaat efekt..zadolzitelno..ova mi e za ezera divi vodi :D :D :D

za vardar drug nacin samo betain i aroma dr nisto.. vardarskiot krap nesaka mnogu hemija ..

najdobra aroma za nego mleko so bela cokolada+ skopex..40% 40% 20% mesano..probaj pa ke vidis,

:D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 10:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Скопексот ми е докажан за Вардар исто и твојата мешавина што ја напиша + мандарина ако не се лажам ја користевме со Мечо ,и имавме риби...него прашањето ми беше за доза бетаин по тегла,и не разбрав дали ја вариш со бетаинот па конзервираш или ставаш по варење,одма па вакумираш додека е врело уште.И доза бетаин по тегла од кило.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 10:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
za mojot betain dozata e edno lazice za espreso na 25 kg pcenka ..go stavam posle varenjeto otkoga ke izladi,, imam betain da fakam so nego do 2090 srekna nova :lol: :lol: :lol: :lol: ama stavam i u mixsot i trosam..komercijalno..za krapskive betaini 1 lazice za kafe na 2 kg..tolku se jaki :D :D :D ne konzerviram nego zamrznuvam..posle si vadam kesinja

a sto se odnesuva za scopex najdobar za vardar ,,provereno...e na starbaits 50ml odlicen. 3ml na 1 kg pcenka.sekoj scopex ne e ist ima i burickanici,, najskapite se najkatastrofa da znaete...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 11:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Za scopex od VDEYNDE od limenka znam deka na vardar vo grcija lugeto naparvija krs...krapovi kako na lenta...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum