RIBAR.com.mk

RIBAR.com.mk

Администратор

URL на вебсајтот: http://www.ribar.com.mk
Вторник, 04 Април 2017 13:25

Дивите дојрански крапови 2017

Зетот искажа желба да сме иделе заедно на риболов до Дојран, а зет како мед имам и не се одбива
Собирање некое инфо од вечерта,на брзина пакување и правец Дојран кај алекс плажата.
Наслушнавме дека јадел крапот и само на него и се фокусиравме.
Риболовевме во трските и многу се кинеше цел ден и сета риба е внатре в трска.
Што киневме од подводни трски и закачалки, а имавме и кинења од крапчо!
Фаќав на мате даива трска стара 40год 5м. на 25ка конец 6ка јадици 5гр тапа директаш, на 3-4м длабина,мамец две ,три зрна шеќерац пченка а со неа и раневме за примама. Рибата крапчо беше активна!!!
Времето ни се погоди како не бев со години на ваков риболов на пливка ептен добро ми дојде.
Нешто сликав и снимав со телефон па и нешто од тоа склопив екслузивно за моите форумџии, колеги рибари, па уживајте во видеото, поздрав од цела екипа до следно видување и бистро!

п.с. Се извинувам поради квалитетот што не е во ХД, од телефон е сликано/снимано.

Понеделникот службено бев во Белград па отидов прво до МГ сервис да земам некои работи за Сашо и Даре кои беа оставени на сервис. Влегуваш внатре и незнаеш што попрво да гледаш и да пробаш.
Провртев неколку машинки, продрмав неколку трски и набргу се решив да се подновам.
Четвороделен мушицарски бланк CTS AFFINITY X 9ft #14 негде околу 30 грамец склопен во МГ сервис со Фуџи опрема
Редно беше и да се проба. По договорот со Ненад, Дафко и Перица во саботата тргнавме за Маврово.
Пристигање во Маврово и правец во Национален парк по дозволи
Времето одлично. Сончево топло за овој период во годината и без ветер.
Се симнавме кај каналот и почнавме да фрламе. Имаше уште неколку рибари но кај никого немаше ни удар. Шумарите не посетија и извршија контрола на риболовните дозволи.
Некаде после 10 часот имав удар, контра и рибата бесе закачена. По неколку минутна борба во кепот се најде прекрасна пастрмка
Удри на кашика на дно Aby Toby 20 грамска. Опремата беше: Трска ЦТС Аффинитѕ Џ, Машинка Shimano Vanquish 4000, Плетеница Варивас Авани Сеа басс 0.8 пе и предвез Daiwa Hyper Clear Флуоро царбон 0.28
Вагата покажа 4.3 кг тежина и 75 см должина
На возбудата и немаше крај.
Пофрлавме уште некое време но без понатамошен резултат. Се договоривме за пауза и отидовме во Мал Одмор на кафе.
За време на паузата ковавме планови каде да продолжиме со риболовот и се договоривме следна локација да ни биде каменоломот.
Дафко имаше прв удар и искочи убав клен 2.2 кг. По некое време уште еден клен кај Дафко. Следен беше Ненад со клен од 1.8 кг и на крај и јас извадив еден клен. Сите кленови беа фатени на кашики.
Добитните кашики беа две Jakson и Tiemco
Прекрасно поминат риболовен ден на Мавровско езеро во убави луѓе и добар улов
Бистро

Вторник, 04 Април 2017 13:13

Мушичарска репортажа 1 - 2017

После неколку одења на Радика годинава, да ја направам првата репортажа :)

За жал, немаше ниту еден позначаен улов во овие неколку риболови, пред се поради водата која варира и е снежна поради топењето на снегот и мразот на Кораб и Дешат, односно на водата која доаѓа во Радика преку Рибничка река (Нистровска).

Надолу водата е голема и речиси и да нема услови за мушичарење. Во горниот дел рибата е активна, но излегуваат само ситни, ја нема горе покрупната пастрмка.

Риболовот на Радика по мене ќе започне во мај, април нема да има поволни услови поради големото количество на мраз горе и дождовите кои претстојат.

Радика надолу е доста голема
Добитна нимфа од сабајле беше имитација на бела ларва.
Над Рибница реката е одлична за риболов
Фазанчињата се пораснати од пред недела-две ;) Горе ловев на слични имитации т.е. на фазан и на оливен фазан
Бистро

Хахах, да...идам на тоа Ангитис да се потсетам на времињата коа пецав спин, но пред се чисто да смениме малце.

Декември месец, а крапот веќе си ја отпеа песната за 2016-та. Моравме да си ја ублажиме некако болката рибарска.

Инаку милина е бе ова спинот, излагаш од кола зимаш трската и веќе фаќаш.
Џак на леџа работава.

Јас, Ховиц, Тафта и дедото.

Дедото ми е страствен рибар, па често одиме наваму...особено одкога покажа голем кеф за спинот. Трска си доби на поклон, за останатото го воведов и не му требаше многу да влезе у шема. Наоружан е за се.

Сабајлето пред тргање камен, -2...но, поминавме граница во 5ч наутро каде беше 10 степена. Само што стигнавме одма се фрливме во акција.

Фрлај, фрлај....и никаков успех.
Сменивме до душа неколку места, но штуката најверојатно веќе беше тргнала на меден месец.
Пробавме на се и буквално на 3 локации немавме никаков удар.

Решивме да одиме уште нагоре, каде после толку малтретирање седнавме да одмориме и да џапнеме по некоја.
Да ублажиме болка...

 

За мезенцето беше задолжен Ховиц. Богато, богато.
Без чварки не бива. :D
Ховиц сипа, Јоцо наздравува.
Сепак, на толку труд реката не награди со една фина г-жа штукла за да се биде успешно.
Тафта во акција...
Тоа е тоа пријатели, кратко и слатко...несвојствено за мене.
Но сепак и ова е излет.
Терајте само лабаво на вода и не е битно каков риболов практикуваш.
Друштвото го прави риболовот, не рибите. ;)

БИСТРО!

Вторник, 04 Април 2017 13:08

Морска репортажа

Во оваа репортажа ќе објавам слики од повеќе излети на море кај нашиот јужен сосед, претежно со мојата фамилија.

Би сакал со вас да ги споделам системите и мамците со кои сме ловеле. За видот на рибите не би знаел да коментирам. Се надевам ќе уживате во прикажаните слики.

Почитувани членови на Рибар 2011

Ве известуваме дека на 23 Март Четврток со почеток во 19 часот во Прес Салата во СЦ “Борис Трајковски“ ќе се одржи Годишно собрание на Рибар 2011.

Собранието ќе биде од затворен тип, односно право да присуствуваат имаат само членови на Рибар 2011.

Ќе се дискутира на сите потребни теми поврзани со проблеми и предизвици од суштинско значење за здружението, форумот и севкупно нашите идни активности.

Се замолуваат членовите и активистите да контактираат меѓу себе и да се собереме во што поголем број за да имаме што поголем број присутни и плодни дискусии.

Со почит,

РИБАР 2011

Почитувани членови на Рибар 2011

Ве известуваме дека на 23 Март Четврток со почеток во 19 часот во Прес Салата во СЦ “Борис Трајковски“ ќе се одржи Годишно собрание на Рибар 2011.

Собранието ќе биде од затворен тип, односно право да присуствуваат имаат само членови на Рибар 2011.

Ќе се дискутира на сите потребни теми поврзани со проблеми и предизвици од суштинско значење за здружението, форумот и севкупно нашите идни активности.

Се замолуваат членовите и активистите да контактираат меѓу себе и да се собереме во што поголем број за да имаме што поголем број присутни и плодни дискусии.

Со почит,

РИБАР 2011

Вторник, 07 Март 2017 08:04

Сефте за 2017 втор дел

Пред две години март месец се покажа за мене како дарежлив со еден убав улов на пастрмка, и таа мисла ми беше во глава додека барав слободно време за прв риболов годинава. Иако без некој посебни очекувања се најде некој саат за инстант риболов. Во претходни разговори со колегите се дојде до некаков договор со Леуново и Петраки кои веќе беа во Маврово но на викенд. Недела беше денот кога се договоривме да се сретнеме и да истераме некој саат на вода. Јас пристигнав пола саат порано од нив, но немаше ништо, само еден удар и откачување и толку. Дојдоа Петраки и Леуново, малку ме искараа зошто не сум го испочитувал договорот. И почнавме да фрламе, све живо, кашики, воблери, силиконци. Но немаше ништо, никаков знак. Некаде околу 9 часот имав удар и борбата почна, отпорот беше голем, рибата едноставно не се предаваше, со секое стегање на кочницата, повлекувањето на конец не престануваше. Како што се приближуваше накај брегот тежината се чувствуваше се повеќе, тешко нешто. Прво мислев дека е некој клен како тој ланскиот на Леуново, но кога се појави на 10 метри имавме што да видиме. Пастрмка огромна, Петраки присебен го зема неговиот кеп, среќа што го носеше, зошто со моено кепче плашка само да црпнеш. Ја доближив рибата и Петраки ја собра рибата. Стоиме и се чудиме, огромна. Се тресев како мало дете. Мамецот беше како и многу пати до сега Byron Toby 10g. Приборот беше Shakespeare equilaizer spin 10-40g, Daiwa exceler 2500, Power pro 1.0. должината е 80цм и тежина 5.600гр. Тоа е мојата риба живота. Голема благодарност до Петраки и Леуново за помошта

Вторник, 07 Март 2017 08:00

Сефте за сезона 2017

На 01.02 започна сезоната за риболов на Мавровско езеро. Иако бев викендов таму, во саботата не отидов на езеро, лошо време проследено со дожд и магла.
Во недела спремив опрема и тргнав на езеро, но каде да се оди. Езерото се уште замрзнато на Леунска страна, а и испуштено доста, па единствени места за риболов на спин се Црн Камен и каналот на Мавровска брана.

Се одлучив за каналот во Маврово.
Времето убаво, мирно, малку сонце малку облаци.
Понатаму сликите нека зборуваат.

Четврток, 23 Февруари 2017 11:13

Опуштено во Мариово

После две три одлагања конечно успеавме да се склопиме да тргнеме накај Мариово. Знаевме дека не јаде како што јадело пред 2-3 недели, но слободното време не прашува кога да дојдам, а кога ќе дојде мора да се искористи, макар и само да бидеш покрај вода.

Се забравме накај 4 и фативме џенем накај Мариово, таму не пречека Сашо концесионерот на Црна Река во тој дел кој секогаш бил одличен домаќин, пред се поради тоа што е единствениот концесионер кој од кога ја зема концесијата изгради куќичка на сама река и човекот е постојано таму, контролира, работи, едноставно таму живее....е тоа е живот луѓе мои, постојано покрај река да го слушаш и гледаш движењето на реката, скоковите на рибата и целосно да уживаш во природата. Дополнително опушање таму е што тешко каде фаќа мрежа, така што мобилните се во аут, можеш слободно да се опуштиш од модерниот живот.

Стигнавме на река, си седнавме кај Сашо, по една ракиичка, по едно кафенце, добивме инфо дека не јаде поради високиот водостој изминатите денови, ама што е тука е, сме дошле, лабаво ќе се испробаме да го најдеме. Тргнавме да го чешламе теренот, на едно, на друго место, крма ваму, крма таму, бојникот го немаше никаде, нит да скокне, нит да удри. Но, затоа тука беше терасата на Сашо каде уз моабет, уз кафе, гравче, пивце можеше да ја следиме реката, рибарите што се трудеа да прелажат некоја риба и да гледаме дали ќе скокне некаде да му се пуштиме. Во меѓувреме дојде и Злате од Битола да се видиме, да си поседиме, па и да попецаме. Така лабаво и релаксирано, дур речеш кекс веќе не стемни, а од терасата се префрливме внатре во куќата. Внатре како што иде ...уздуш и попреку рибарски моабети на сите страни за бојниците, за мрените, сомовите и краповите, како што иде се фати многу риба :D уз мезето, мариовско сиренце, зимски туршии, селско месо, пивце и винце и така животот се продолжува :)

Сабајлето кој неможеше да стане, кој не му се стануваше поради неактивноста на рибата. Ние што му се пуштивме утрото видовме минимална активност каде од едно 20-тина рибари кој беа на потегот за цел ден се извадија неколку попадичиња, неколку бојничиња и еден клен. Генерално рибата како да ја немаше, односно се очекуваше да почне да работи кога ќе се стабилизира водата која паѓаше, а тоа беше за неколку дена од нашиот престој. Но тоа не беше причина за добра дружба и релаксиран престој покрај реката. Одлично поминати два дена до некое следно идење во прекрасниот Мариовски крај.

Фото и Видео поздрав од Акирибар

ПРИЈАТЕЛИ

Bistro logo  spin fly     Untitled    pastrmka  bistroinspekcija