www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Aвг 09, 2020 1:22 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 15 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 27, 2018 9:53 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА КОНЦЕСИИ

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 27, 2018 10:25 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
ЦитатCOLON
... Одлуката за започнување постапка за доделување на концесија на рибите за организирање на рекреативен риболов на риболовниот ревир “Вардар 7 - Гевгелиски“ бр. .44-7931/7, ...
Вардар 7 беше Велешки ревир
Има нова поделба на ревири или ова е грешка


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 27, 2018 10:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Да, согласно новите риболовни основи.

http://mrf1952.mk/informacii/osnovi/риб ... -2017-2022

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 27, 2018 2:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Najrano po riba juni ako dade Gospod. :fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 27, 2018 10:33 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 276
Утре е краен рок за поднесување на понудите за добивање на концесии и во 12:00 часот се отвараат, па најверојатно че се знае "на што сме". Убаво е ако има инсајдер во МЗШВ да се даде некоја информација овде. Реално, ако биде се како што треба, кога може да им се честита на новите концесионери?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 27, 2018 12:59 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
За 3-4 недели, ако е се како што треба. 10-тина дена за “евалуација“ т.е. проверка на комплетност на документација, 3-4 дена потоа е-аукција, па достава на одлука по 2-3 дена од е-аукцијата, па 8 дена рок за жалба, па потпишување договор.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 28, 2018 12:23 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Mnogu optimisticki, bi sakal da e tolku brzo :D
Vo tenderskata dokumentacija pisuva deka za najmnogu 45 dena ke se izbere najpovolna ponuda. da se nadevame deka ke se zavrsi ovaa rabota za 30 dena. Pa rok od 8 dena za zalbi. Posle toa nema rok koga bi se potpisal dogovorot, ama toa valda ke odi brzo.
Posle potpisuvanje na dogovorot treba do izrabotuvacot na ribolovnite osnovi da se prati godisen plan za dobivanje pozitivno mislenje, potoa od MZSV da se dobie odobrenie za godisniot plan i cenite na dozvolite.
Se na se mislam deka najbrzo sto moze so dozvli ke se pocne nekade na pocetok od juni. Najoptimisticki od moja strana :D

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 28, 2018 9:58 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Се слагам со Емил, дури се плашам да не отиде и после тоа, освен ако некој не му укаже на Министерот да убрза


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 28, 2018 4:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
emil.matoski НапишиCOLON
Mnogu optimisticki, bi sakal da e tolku brzo :D
Vo tenderskata dokumentacija pisuva deka za najmnogu 45 dena ke se izbere najpovolna ponuda. da se nadevame deka ke se zavrsi ovaa rabota za 30 dena. Pa rok od 8 dena za zalbi. Posle toa nema rok koga bi se potpisal dogovorot, ama toa valda ke odi brzo.
Posle potpisuvanje na dogovorot treba do izrabotuvacot na ribolovnite osnovi da se prati godisen plan za dobivanje pozitivno mislenje, potoa od MZSV da se dobie odobrenie za godisniot plan i cenite na dozvolite.
Se na se mislam deka najbrzo sto moze so dozvli ke se pocne nekade na pocetok od juni. Najoptimisticki od moja strana :D
Slusam ponudata za reka Crn drim bila nekompletna i bile odbieni......neznaea da kazat koj bil ponuduvacot?????
Imalo i drugi odbieni od Prilep......za r.Vardar,Pcinja,Kriva ke bide klanica kako mi kazaa po povece ponuduvaci se javile.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 28, 2018 7:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Jas ne bev na otvaranjeto na ponudite, ama informiran sum za del od nastanite koi se odnesuvaat za Crn Drim :)
ZRSK Pastrmka ne ucestvuvase na ovoj tender. Ke odmarame ovie 6 godini.
Za Crn Drim 1, kade sto bese koncesioner Pastrmka do skoro, imalo 2 ponudi. Ednata bila nekompletna, a drugata e ok.
Taa sto bese nekompletna bese od ortakot na koncesionerot za stopanski ribolov na Ohridsko ezero i koncesioner na instalacija Daljan vo Struga kade se vrsi stopanski ribolov na jagula.
Dokumentacijata sto bila prifatena e od novoformirano zdruzenie vo Struga - Taso De Gama koe najverojatno i ke ja dobie koncesijata kako edinstven ponuduvac.
Za drugite reviri ne znam, ke napise nekoj koj bil tamu.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 15 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum