www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 12, 2021 8:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Чудни и Ретки Риби во Македонија
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 12, 2011 3:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
rekaVARDAR
[ img ]
[ img ]
rekaTRESKA
[ img ]
ezeroTIKVESHKO
[ img ]

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 12, 2011 5:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Tоа на првите две слики се вика штипалка ја има и во Пчиња,има на шкргите како иглички и со нив боцка или штипе затоа и се вика штипалка.Малите и средните примероци се одличен мамец за клен и се многу ловни,проверена работа,посебно ги користат рибарите од кумановскиот дел.Сум ги гледал порано големи Кленови вадеа на неа на Пчиња.
А ова на третата слика ми личи на кркушка или некаков мелез :lol: :lol:
За оваа најдоле веќе се крена голема врева на страната,по мене најголема грешка што не ја вратиле назад во вода. :oops:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 13, 2011 5:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
prvite dve ribi jas gi imam fateno i posle slikata odma gi imam vrateno vo reka bidejki mi izgledaa na retki a za tretata slika i mene mi e krivo sto ja nemaat vrateno cim raste golema tolku ke bila prava atrakcija koga ke porasnela a i unikat e ...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 13, 2011 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Kako ke ja vratat koga ja fatile so mreza

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 07, 2011 3:49 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Сеп 20, 2011 11:55 pm
МислењаCOLON 21
Да на првите слике е стипалка многу распространета на брегалница на песочен дел каде при обид да ја фатиш се крие во пескот се закопува :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 07, 2011 4:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Подобар мамец од циукот или штипалката нема :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 07, 2011 5:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
[ img ][ img ]

Последната риба от сликиве која е уловена на Тиквешко Езеро е од видот Атланска есетра. Се разликува од Сибирската есетра во устата, кај Сибирската есетра устата е скроз на долната страна на главата и се храни така што го засмукува мамецот.
Како ли оваа Атлантска есетре се нашла во водите на Тиквешко езеро едвај ли ќе се дознае. Достигнува долѓина од 3,5м и тежина од 300кг и е во редот на застрашените од исчезнување риби.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 07, 2011 6:40 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Imam feteno ama ja nemam slikano na treska nesto slicna kako tretata slika kaj aki melez nekoj na krkuska koga se nakostresi i skrgi perki kako lav i ja vrativ vo voda bidejki ne znev sto e toa.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 09, 2011 10:35 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Пеш. Пастрмката го обожава :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CUDNI I RETKI RIBI VO MAKEDONIJA
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 27, 2012 3:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
Еве нешто Паљурско
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum