www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 20, 2024 7:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS149»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 27, 2010 11:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Се за Вардар....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 8:19 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Фиќовци, веш машини, шољи, ѓубре, тешки метали, сите можни бактерии. Никогаш не ловам на оваа река :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:46 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Вардар е прва лига река, во неа пливаат скоро сите видови на риби што постојат во Македонија, нуди можности за секаков вид на риболов. Има само две маани - загадувањето и водостојот. Порано се загадуваше со отпадни води од индустриските капацитети, сега кога дел од нив се затворени, приватните фарми и разно-разни погончиња се тука да ги заменат и тотално неконтролирано да испуштаат во Вардар се и сешто. Машини за перење, школки од фиќовци и уште еден куп најразлични ѓубриња сум видел и на помалите реки :cry: толку е културата на нашиов народ, многу време изгледа ке помине за да се сменат таквите лоши навики. Водостојот е посебна приказна. Се случува нивото на водата да варира по 60-70см во еден ден и тоа најчесто е главниот проблем што рибата не јаде. Инаку ако е водата стабилна мислам дека во секој период од годината на Вардар може да се вади риба, се разбира во различни периоди различни видови. Мене ми е блиску и редовно го посетувам :mrgreen: веќе 10-15 години, а целосно се заљубив кога почнав со вардарските краповите пред 3-4 години, многу кеиф прават :mrgreen: .

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Vardarski НапишиCOLON
Вардар е прва лига река, во неа пливаат скоро сите видови на риби што постојат во Македонија, нуди можности за секаков вид на риболов. Има само две маани - загадувањето и водостојот. Порано се загадуваше со отпадни води од индустриските капацитети, сега кога дел од нив се затворени, приватните фарми и разно-разни погончиња се тука да ги заменат и тотално неконтролирано да испуштаат во Вардар се и сешто. Машини за перење, школки од фиќовци и уште еден куп најразлични ѓубриња сум видел и на помалите реки :cry: толку е културата на нашиов народ, многу време изгледа ке помине за да се сменат таквите лоши навики. Водостојот е посебна приказна. Се случува нивото на водата да варира по 60-70см во еден ден и тоа најчесто е главниот проблем што рибата не јаде. Инаку ако е водата стабилна мислам дека во секој период од годината на Вардар може да се вади риба, се разбира во различни периоди различни видови. Мене ми е блиску и редовно го посетувам :mrgreen: веќе 10-15 години, а целосно се заљубив кога почнав со вардарските краповите пред 3-4 години, многу кеиф прават :mrgreen: .

Поздрав
Чекаме и слики од убавите Вардарски крапови ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Полиз, годинава нема многу слики за жал, Вардар се стабилизира само во септември и крапот не беше многу активен. Ама ќе пуштам пак некоја слика (ако не сум заборавил како се правеше тоа :mrgreen: ).

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 11:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 11:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Браво Ангел,супер фотографии ;) да ги претвараш во репортажи во иднина ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 11:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Вардарски, Полиз, на Вардар го пуштате вака оловото да се тркала, како на сликиве. Ние летово фаќавме со коцки олова, во помирна вода кај Демир Капија и некако се контролораше местото на стоење, а трските насочени кон самото место на стоење на оловото. Гледам на сликиве оловата се отидени скроз десно. Кога удираа краповите не ли забегуваа во дрва и подводни препреки ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 12:32 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
www.ribar.com.mk НапишиCOLON
Вардарски, Полиз, на Вардар го пуштате вака оловото да се тркала, како на сликиве. Ние летово фаќавме со коцки олова, во помирна вода кај Демир Капија и некако се контролораше местото на стоење, а трските насочени кон самото место на стоење на оловото. Гледам на сликиве оловата се отидени скроз десно. Кога удираа краповите не ли забегуваа во дрва и подводни препреки ?
Јас фаќам со фиксно олово и не го пуштам да се тркала, сакам кај што ќе го фрлам таму и да остане, со плочкасти олова од 90 гр па нагоре. Доколку има услови секако ги насочувам трските кон местото каде што ми се зафрлени, оваа слика ја ставив баш поради тоа што се необично поставени бидејќи местото беше такво, непристапно. Инаку оловата не се отидени десно туку се зафрлени десно (на сликата Вардар тече надоле). На тоа место го фатив крапот од претходната слика, имаше 4 кг и со судни маки го извадив :mrgreen: , удира и веднаш бега нагоре во закачките и после е држ-недај. Имав среќа, ако беше поголем не го вадев. Инаку ги избегавам таквите места со дрмалаци, закачки, ама тогаш бев во зорт (не ми чепна ништо цел ден) и морав да пробам нешто такво.
Poliz НапишиCOLON
Браво Ангел,супер фотографии ;) да ги претвараш во репортажи во иднина ;)
Најчесто моите крапски риболови на Вардар се кратки, од разденување до 11-12ч ама догодина обавезно ќе направиме барем 24 часовен риболов па да испадне и една репортажа :)

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 7:59 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ангел, одлични фотки и крапови :)

А тоа што одиш кратко, не е проблем да се направи репортажа, јас направив репортажа за 3 саата ловење на Дрим ;) Ти требаат 20 реченици и 4-5 добри фотки ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS149»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum