www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 26, 2021 3:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 22 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 7:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Овде ќе дискутираме за тиролското дрвце како вид на мушичарење.Потикнат од еден разговор што се започна на друга тема сметам дека е време храбро и отворено да позборуваме за тиролското посебно затоа што почна помасовно да се користи.
Неколку правила
1 Знам дека ова може да биде горлива тема и можат да летаат искри ќе молам за малку(многу) разбирање на другата страна
2 Затоа што има цели "друштвенца" што практикуваат ваков или онаков вид на мушичарење немојте ова да се претвори од типот:смеј дојди на река,па ќе ти ја скршам главата :!:
3 Немојте да спомнувате личности кој не се на форумов и кој што неможат да се одбранат.Од друга страна ги молам сите што се прозвани да го кажат нивното мислење.Исто така го молам Нино да се вклучи активно(пошто знам дека некако ѕирка на форумов ;) ) Сепак он е некој фактор во мушичарењето во Мк и добродојдено ќе ни биде неговото искуство.Неможе Перун да биде подпарол за Ѓ.Петров
4 Не ја водете темата во насока дека на крај ќе избереме победник.Темава ќе остане вечно отворена.
5 На крајот имајте на ум дека сите сме рибари и дека нашата борба е на друго место а не тука.
6 Списокот може да го проширам во зависност од дискусиите
7 Ако има навреди бришам без ПАРДОН

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 7:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 916
tirolskoto ostana samo uste kaj nas da se koristi kolku sum jas zapoznaet vo srbija e zabraneto a koga ke se desi toa i kaj nas neznam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 7:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Ве молам воздржтете се од пишување.Чекам некој од модераторите да префрли текст од "Македонска пастрмка"

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 10:34 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
imase i na drugi mesta za prefrlanje,temava uste lani ja pocnavme.inaku za informacija tirolskoto ne e novitet nego odamna se lovi vo MKD so nego,jas poznavam luge sto fakaat veke 10tina godini.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 11:04 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Нема што да се префрла, Перун не сака да ги спомнувам тиролашите, нека му биде.

На темата, за мене тиролското не лови, туку изловува, не џабе е забрането во сите нормални земји. Пошо кај нас не се почитува дури ни забраната на пастрмка со живи мамци, уште помалку очекувам дека некој ќе размисли совесно и нема да лови со тиролец. Но, кога некој не лови спортски пастрмка, туку ја лови за да ја земе дома, нормално дека ќе го избере полесниот пат, тиролец, жив мамец итн.

Живеам за денот кога и кај нас ќе почнат да се применуваат законите.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 09, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
toa poslednoto e nainteresno,,ziveam za denot itn,tesko deka ke docekame,,a sto ne vadat riba na vardar na tirolsko,,gi gledam celo leto se sibaat so po 2 klena,,samo pastrmkata li e najglupa..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 10, 2012 12:02 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Филип НапишиCOLON
Нема што да се префрла, Перун не сака да ги спомнувам тиролашите, нека му биде.

.
Za Perun nema gajle.Ke mu pomine brzo,go poznavam.
Ama i ti direktno i iskreno "CAROT E GOL" ;)
Takticki malku "STO MU E ONA NA CAROT","ABE ONA CAROT LI E ILI SUM SE PREPOZNAL".... :lol: :lol:
Koj neznae sto zboram neka ja procita Carevoto novo ruvo. :geek:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 10, 2012 1:05 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Malku fakti zasto tirolskoto ne e eticko? Ja i ne znam sto e toa :shock: Mnogu poveke mi smeta sto Treska e nekontrolirana i prepustena sama na sebe odkolku bilo koj nacin na ribarenje. Takva reka pored glaven grad a zanemarena kao da e bara pored more.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 10, 2012 1:16 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
nacinot na koj se faka kaj nas so tirolsko e sosema normalen i legalen zatoa sto se faka so nimfi isklucivo,a toa sto vo nekoi zemji se faka na tirol so zivi mamci i se zagrozuva populacijata na mrenata i salmonidnite vidovi e veke drug problem.siguren sum deka nikoj od vas sto komentirate ne ste fakale na tirolsko pa se prasuvam od kade taa sila da komentirate deka e premnogu lovno i deka moze da ja zagrozi populacijata na pastrmkata.Da napomenam deka ne postoi zakon koj go zabranuva lovenjeto so tirolsko drvce vo MKD kako i vaser kuglata i trolingot koi isto taka kako i tirolot se poefikasni na odredeni vodi i toj sto gi primenuva ima pogolema sansa brzo da ja pronajde ribata ztoa sto za kratko vreme se procesluva ogromen prostor,svakam deka ovie nacini na lovenje se trn vo ocite na drugite ribari no toa e toa sekoj si ima svoj nacin na ribolov
,i dokolku e legalen gi molam clenovite na forumov da se strpat od t.n. navredi i negativni komentari.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 10, 2012 1:29 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Ja znam za slicen nacin na fakanje ako ne i ist ovde vo Svedska. Se koristi na rekata Lagan u kombinacija so musici vrzani na cevce.
Spaga pod spin metod i se koristi za lov na losos, rekata e kvotirana, znaci 1 riba na den i ne ispod 50cm.
Znaci tuka negde i lezi problematika, koj kolku izvadil i odnel doma. Kolkavi bile tie ribi itd.. Mislam deka prvo ovie raboti treba da se resat da bi mozele da pocneme da resavame drugi problematiki.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 22 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum