www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:12 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS11»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 1:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Americki spinnig (stap) vrven kvalitet i dosta lesen(okolu 175gr) vo Amerika kosta 240$ a vo Srbija go zastapuva Lav Md i kosta nekade okolu 200$,mene mi se dopaga i odgovara 9'6 1/4-3/4 ili vo nasi merki dolzina 2.75 a gramaza na dozvoleno zafrluvanje 7-21,inaku sega vo Mart vo Nis e saemot za ribolov i treba obavezno da se poseti planiram od tamu da ja zemam pa se nadevam ubavi sliki ke napravam i ubavi ribi ke ulovam...[ img ].

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 1:49 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Има и во Ск добри трски за спин, имаш одлични шимана со таа грамажа во Проспорт :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 1:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Shimanata od pro sport (imam od tamu kupeno) site se od najniskata klasa od catanata pa se do bistmasterot a i samo tie gi ima,razlika megu niv e zemja i nebo,ova e melem za lovenje... ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:12 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Да, и јас мислам дека Катаната не ја бива ич :lol: Абе не зезај, супер трски се, посебно за во МК, измислени :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Otvori morski ribolov i gledaj na reportazata drzam catana 3m 10-30 samo sto ja kupiv od pro sport i prv pat lovev so nea tamu i voopsto ne mi se dopadna nema dusa kako meka metla e,i sega doaga najinteresnoto doajgajki nakaj doma ja ostaviv pred vrata doma i si vlegov so kuferite a nea normalno sabajle ja nemase,mi ja mavna nekoj komsija i voopsto ne mi krivo sto mi ja zdiplija nego sto ja vleckav 4000 km so mene,ne bila za mene recena druze toa e toa,e zatoa Mart....Nis..ST.CROIX.... :lol:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:48 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај види ја мојата во другата тема “Трска за спин“ и кажи дали ти фаќа око :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2011 9:46 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON50
kompir99 НапишиCOLON
Americki spinnig (stap) vrven kvalitet i dosta lesen(okolu 175gr) vo Amerika kosta 240$ a vo Srbija go zastapuva Lav Md i kosta nekade okolu 200$,mene mi se dopaga i odgovara 9'6 1/4-3/4 ili vo nasi merki dolzina 2.75 a gramaza na dozvoleno zafrluvanje 7-21,inaku sega vo Mart vo Nis e saemot za ribolov i treba obavezno da se poseti planiram od tamu da ja zemam pa se nadevam ubavi sliki ke napravam i ubavi ribi ke ulovam...[ img ].
Toj Avid od 9.6 fiti e so dolzina od 2.92m a ne 2.75m.Kaj Lav-Md cini okolu 21000-22000 RSD (srpski denari) i na toa davaat popust 10% sto znaci deka trskata treba da izleze okolu 190 i kusur evra.Ovaa trska kaj Lav nikogas ne cinela 200 Dolari.
Jas sakam da zemam no dolzina 9ft i tezina na frlanje 1/2oz-2 oz ,14-56 gr(2.75m) site velat deka poradi kratkiot rakohvat i dolgata rabotna povrsina na stapot istiot e samo 5-6 santima pomal od obicna ,naprimer Shimano trska od 3 metri,inaku i jas sakav od 9.6ft no sega sum za 9.ft .Site korisnici na razni sajtovi velat deka 9.6 ima polos balans od 9 ft.Inaku segde ja falat ovaa trska kako best-buy,mnogu lesna a odlicen blank,no zamerka e takanareceniot fudji koncept so mnogu okca pa taka ovoj ima 9-10 okca so mal promer.Sekako odlicna spining trska,porazmisli za dolzinata ,verojatno ti e za klen i pastrmka.Taa bi ti bila odlicna za na ezero no poradi strujata na rekata ne i za reka,osobeno ne so taa dolzina koja sakas da ja zemes i taa tezina na frlanje (7-21gr.).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2011 12:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Dukac izvini moja greska e,tocno 9'6=290sm,a mesto 200 evra sum otkucal $ pak izvini...Fuji konceptot samo na pocetok im bese cuden na lugeto procitaj sega skoro site go prifatija bez zamerka...Vikas deka mojot izbor e slab ama ne zaboravaj ova e Salmon Steelhead namenet bas za lososi koj se borci nevideni,na 9'6 no so mnogu pomala tezina 1/8-3/8 (3,5 gr-10gr)lugeto lovat pastramki i klenovi taka da voopsto ne mi treba nesto od 2oz kao sto sakas ti..Prvo zosto nemi treba za djig i vtoro e premnogu jak za toa sto mislam da go frlam (vobler).Sekogas se kupuva trska za namena sto i kakvi vobleri ke frlas a ne na koja voda ke lovis,ok bitno e i toa ali moras da gi zapazis propisanite granici na samata trska.Isto taka za balansot zosto vikas deka 9' e podobro izbalansiran od 9'6,pa balansot ne zavisi od golata trska nego spored tezinata i potrebata kakva i masinka ke koristis za da dojde do idealen balans.Jas sega imam odluceno i ja sakam malku po jakata serija 3/8-1/oz na 9'6 zosto mislam ke ja pokrie mojata namena i potreba za lovenje...A vo druga prilika ke postavam sliki od Avid 1/8-3/8 so ribi pogolemi od 3kg samo za se vidi sto e Salmon Steelhed zver....pozdrav

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2011 2:26 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON50
Znaci,vo nieden moment ne rekov deka izborot od 9,6ft koj e tvoj izbor e los.Vprocem site moi frlacki trski(3 Sportexa i dva Sekspira se 3m).Verojatno i jas bi zemal tezina na frlanje 7-21gr.da ne mi e pokriena taa tezina na frlanje so Sportex Kev Spin DL 35 gr.Toa se sosema dve razlicni ntrski so Avid no mene toj stap(Sportex DL) mi e univerzalen od najmali vobleri do pogolemi.Zatoa jas sega bi odel na tezina na frlanje 14-56 gr.odnosno 1/2-2oz zatoa sto KeV Pajk-ot 40-80gr koj go imam a e realno 100 gr.e prejak za toa sto go sakam .
Vo vrska so dolzinata ,jas ne sum go drzel toj Avid nitu od 9 nitu od 9.6ft,samo ti prenesuvam zaednicko mislenje na ludjeto koi go imaat(kolku e toa relevantno e druga rabota).
Apsolutno ne se somnevam deka stapot vo taa tezina na frlanje e jak i ce izvadi i pogolemi ribi od 3kg.No sepak ne sum siguren deka so toj stap bi mozel normalno da vodis vobleri na Vardar na primer ili na nekoja pojaka matica dodeka za ezero bi bil super.
Kako i da e i jas sum mnogu zagrean za Avid ,pa ce go probam na saem pa koj mi legne (a eden sigurno ce mi legne) ce go zemam.
Pozdrav
I


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: st.croix(avid)
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2011 2:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Da se slozuvam deka so ostanatite tvoi trski pokrivas golem del od potrebite za lovenje,mene 9'6 3/8-/1 oz ke mi ja pokrie potrebata za lov na ezero i za reki so pomiren tek,primer Kozjak,Mavrovo i da receme Vardar kade tokot ne e tolku silen i Grcka na nekoi delovi.Ne planiram da lovam so olovni glavi po rekive zosto se ziv krs pa zatoa ja namaliv visokata granica na tezina na zafrluvanje a i voblerite koi gi koristam se pretezno za pastramka i klen do 6,7 gr.znace se orientiram sprema mamcite sto ke gi frlam,Toj od 2oz za sto go planiras,mislam deka e cudo od trska ali za nasive vodi neznam greota e da go cuvas a da ne si go obraboti svoeto...Sportexsot Kev zver ziv cuvaj go kako ocite samo cepaj...pozdrav....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum