www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 5:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Треба да знаеш да бучкаш, односно треба да знаеш како и каде да бучкаш, не само да имаш добра бучка?

Ритам, паузи, положба на раката, се си има свое значење.

Скоро имав средба со еден доста искусен бучкарош од Грција, ми објаснуваше некои работи ама не бев многу занитересиран!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 5:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Saki znae dobro da bucka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 5:46 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
za buvkanje sekoj ke se nauci,, nema filozofija, samo ima sekoj prav buckaros i edna prava violina :D toa sakav da kazam,, zatoa treba da ti se pogodi i da ti legne,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ova deka ednas vo zivotot se naodza onaa pravata i kako lovel golemi somovi se dodeka nekoj ne mu ja ukral,i kako od togas traga kon onaa pravata....mi lici na prikaski i toa od bajkite.Veruvam deka ima razlika od bucka do bucka ali presudno e iskustvoto i poznavanjeto na terenot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:37 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
zajko ima vistina :D :D daco ima 8 kom ama za edna e sentimentalno vrzan,, rezultati nevideni ima,, ima nesto sto rekol ciganot,,

ne sum iskusen, nov sum vo ovoj ribolov, i se prepisuvam,za sega,, samo buckata e svoja prikazna,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
filip030682 НапишиCOLON
Ova deka ednas vo zivotot se naodza onaa pravata i kako lovel golemi somovi se dodeka nekoj ne mu ja ukral,i kako od togas traga kon onaa pravata....mi lici na prikaski i toa od bajkite.Veruvam deka ima razlika od bucka do bucka ali presudno e iskustvoto i poznavanjeto na terenot
Ne se nikakvi prikazni Filipe , ako znaes ubavo i tapan od sekoe drvo ne se pravi, kaval isto taka.........
sekoe drvo si ima svoj zvuk, kvalitet , itn..... od sekoe drvo svirce se pravi li? taka i so buckata , e izrabotena od soodvetno drvo koe pravi tap zvuk go provocira(nervira somot) i napagja sto i da mu dojde. Zemi ti bilo kakva probaj ke vidis, taa si ima svoj agol na buckanje, pauza buckanje , ubavo pisal Sergej .... mora da se znae intenzitetot na buckanje .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bev svedok na eden ubav som,za zal mi skrsi trska i skina, znaci mozam da kazam edna rabota i spodelam so vas vo vrska so buckata... se kreva negde od 13 metra dlabocina,.i doaga na prviot mamec,,dole,, 10m... go dopira mi mrda vrvot na trskata poleke, go gledam, vo rok od 15 min mi izleguva od vidik i vleguva samo na taaa trska, 5-6 pati,, buckam skoro najslabo oti mi stoi na 5sm do mamecot, se vraka nazad, se ova se slucuva vo dvizenje, veke ide po mene skoro 100m,

probam da go iziritira m so pojako i pointezivno buckanje,, i pocinjam,, club,club.club :D :D samo brzo,, veruvate ili ne, we togas najsporo se krena do mamecot, i sto se sluci pred nego na 40-50sm ide kako duh i naednas poletuva da go fati,,

e sega udarot kakov bese,, go gledm deka ide na mamec ja ostavam buckata, i ja drzam trskata,,
prv udr,,samo 2 sm ja svitka,,, posle 2 sek,,, uste 2 sm,, i taka zastana 3-4 sek,.,

vo toj moment sakav da mu tropnam uste ednas , ama so rezerva, i naednas trskata pocna popoleka da vleguva vo voda, koja togas stvarno krvnicki go kontrirav,, posle toa bese prikazna sama po sebe :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sportex НапишиCOLON
Треба да знаеш да бучкаш, односно треба да знаеш како и каде да бучкаш, не само да имаш добра бучка?

Ритам, паузи, положба на раката, се си има свое значење.

Скоро имав средба со еден доста искусен бучкарош од Грција, ми објаснуваше некои работи ама не бев многу занитересиран!
Taka e ,bez dobar ucitel tesko deka nesto moze da se postigne . . . Ритам, паузи, положба на раката, dlabocina na mamecot ,odbiranje mesto . . .. . komplicirano i toa mnogu ! Imam kolegi od Srbija buckarosi mi pojasnuvale ,objasnuvale ama ne e lesno ,nesto sosema porazlicno od klasicen ribolov,tesko do rezultat :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Eve zajakot im bucka faka somovi :) Sakis skoro ide ke ja bucka cela Makedonija site ezera :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бучка
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 28, 2012 5:13 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 11:01 pm
МислењаCOLON51
не ги плашете луге секој што има желба и сретства може да набави бучка и да бучка секаде каде има сомови.Јас му гарантирам дека за 3-4 одења ке има и успех.Многу е лесно со мал тренинг во када или корито ке се навикнете да го постигнете правион звук


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum