www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 5:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Jas go prenesov moeto iskustvo,
Koj saka neka poveli neka kupuva od niv.

Jane,
Vo nieden moment nema da se sramam, a istiot post (koj ocigledno si go kopiral) stoi i na drugo mesto, pa i tamu napishav, sam sum specalil, sam sum kupil nikomu ne dolzam.
Naprotiv SRAMOT treba da bide na vakvite balon firmi i nivni klikeri shto gi branat.Na drug forum clen pishuva isto kako i ti, a na FB mi pisuva vo PP i se izvinuva, pod izgovor deka ,,moral taka"
Zalosno e shto biznosot shto go teraat ovie firmi so ceni desetkratno povisoki od realnite, naogjaat na opravduvanje kaj del od rivolovnite krugovi.
I povtorno ke ti pisam Jane, TE molam nemoj da branis i opravduvas ili sporeduvas so nekakvi drugi firmi kompanii....
Ova e moeto iskustvo, dali e pravilno postapeno, ljubezno, neljubezno...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 5:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Владе лоша работа, без обзир колку пари си дал, тоа се твои пари и нормално е да ти е криво за тоа што ти се случило.
Незнам за кој модел трски станува збор но ако случајно имат ознака Made in EU знај дека сета таа роба има 24години гаранција.
Многу продавачи тоа го игнорират, овде кај нас тоа не поминува.
За останатите колеги и нивните коментари, се додека фирмата увозник го продава производот должен е да има обезбеден сервис. Колку што разбрав Владе не барал да му се даде нова трска а да му се содејствува во промена на скршениот дел за што нормално треба да си плати, нели поминала гаранцијата
Јане која е таа фирма и тие трски за кои не ви уваѓиле гаранција и каде се купени ако може да објасниш!
Прашувам затоа што 1002,5% -што би рекол Амди знам дека за еден модел тоа не е точно, незнам за други со реална доживотна гаранција


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 7:44 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vasil nezbori nesto napamet,prvo trskite imaat MADE IN CHINA,vtoro nikoj ama bas nikoj ne e dolzen da ima servis dokolku toa ne go napisal nekade.Za daiwa nema servis a ne za drugi.Ete od iskustvo znam mnogu raboti a Vlade veruvaj ama bas nikogo nebranam,ti napisav i na fb jas odamna raskrstiv mnogu raboti so Karpologija..

Primer.2003 godina samo sto se otvori akvarium gi kupiv shekspirite parabolici so pluta(koi gi dadov poklon na kremenadla) 2 kom 10000 denari,a plata togas zimav 15000 den.Od kaj projan direktno na ezero ziv radosen da gi isprobam.Na prvo frlanje edniot puka.sreka sveto bese vo momentot tamu.Idam da reklamiram i projan mi pocnuva sto sve ne i nejke da zameni.Dojde sveto i raskaza sto se slucilo a znaeme deka togas sveto mnogu znacese i projan vide nevide mi ja smeni trskata.Da nebese sveto nisto ke nemav.

Primer.I ovde e reportazata na spaiwa za vratnica kade na frlanje so 50gr olovo pred kup luge se skrsi trskata.Kaj projan povtorno ista pesma si izvadiv pari i mu kupiv nova na Spaiwa.

Primer.Naracuvam daiwa kepce od bunjakovec 110 eur kom.Stiga bez glavata-navodno izgubena.Gazdata diga ramenici i mi zbori on ne e kriv i go naracal isklucivo za mene kepceto.Kako togas bev vo tesni relacii so daiwa od UK,Mi ispratija glava koja ja plativ 14 funti plus 5 funti za postarina.Otidov kaj Zare so smetkata i si barav pari.Znaci glaven zastapnik za daiwa za makedonija taka pisuva na sajtot na daiwa nema servis nema nisto.

Primer.Mi e javuva zena koja kupuva masinka kaj zare gavol ipol za maz i i mi vika deka zare i go dal brojot da vidi so mene.gi naracuvam delovite koi zenata si gi plati i uste tolku plati vo MG servis vo Belgrad za zamena .Kaj zare nisto.

Primer.Centuri za koi napisav ovdeka sve sto mi se slucuvase ne mi zameni trski 450 eur kom.se vadese deka samo so smetkata koja sum trebal da ja cuvam pred 6 godini-koja i taka ke bese izbledena i nemase da se cita mozele da me usluzat.So zaverena togas koga gi kupiv novi vo Srbija garancija ispratena.I da ne e sekoja trska ima svoja sifra,dozivotna garancija e dozivotna garancija i nema sto tuka da se misli.Ednata se skrsi na frlanje a drugata od camec vadejki riba.

Primer;Ne samo zare Formax e better isto za daiwa na nekolku srbi im imam zavrseno rabota za daiwa masinki koi javno mi se zablagodarija na exyu forumot kade formax im dignal ramenici i im rekol nisto od rabotata.


I mnogu drugi primeri za sve ne samo za ribolovna oprema.Da se omalovazuvas Vlade nemislev da se sramis,tuku mislev na sosema drugo.Si probal ,ne si uspeal.A be nema nikogo da molam i da pagam nisko za nesto sto nema garancija.Koj gi e..be i KApologija i site.Tolku uste ednas sto ke im kupam proizvod.Ete kaj zare ne sum stapnal so godini,od karpologija sve sto imav prodadov nekoi znaat tuke-e na ova mislev.Megutoa jas moite problemi so karpologija na nikogo ne gi pisav javno.


Uste ednas toa sto nema garancija i dokolku nego pisal javno nema ama bas nikakva moralna niti bilo kakva odgovornost da ti pomogne.kako sto vidov od mailovite sepak ti pisale deka ke pokusaat da napravat nesto i krajno ljubezni bile.centuri ni tolku ne me udostoi,zatoa centuri nikad poveke nema da zemam.

Uste nesto(ova ti go pisav i na fb) dodeka idese preku mene KArpologija ovdeka mnogu mozat da pisat kako Kristijan-sv,Nikole i drugi Karpologija odma im zameni trski koi bea pod garancija.duri naracuvase i spulni koi gi nema za masinki-Dare Dolar.I veruvam dokolku mozele ke ti zavrsele rabota.

Ova sto go prais e pritisok da nesto pokusas so sila da izvojuvas i veruvaj nema da ti uspee-isto od iskustvo go znam

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 8:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Јанчо Јас незборам на памет, зборувам како би требало да е, познавајќи го лично Киза мислам дека во ниту еден момент не би се посрамил дури и за една трска.
За жал најголем проблем , па и овде во БГ е кога ќе се скрши телескоп, тешка работа.
ПС. кога ти го читам текстот Ти си бил ебати малерот :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 8:13 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
VAse da gi kupev trskite vo bugarija znam deka ke imase reklamacija zosto samiot uvoznik ke se zalozese za toa,ama veruvaj mnogu pati duri i vo anglija a gi citam sekoj den ne im zamenuvaat delkimi,trakkeri i sto sve ne.Umre odamna ona servis besplaten ili servis obavezen.toa bese dodeka bese vremeto koga se proizveduvase vo evropa

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 9:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Pomozite coveku da resi problem jer niste u pravu


Od 01. januara 2012. godine, Zakon o zastiti potrosaca precizira da je u Republici Srbiji, sta god kupio, garancija minimum 2 godine

'Garancija' koju daje proizvodjac, ne moze nikako biti 'starija' od zakona zemlje u kojoj se trgovina obavila


To bi kao trgovci, ne samo trebalo da znate, nego i da se pridrzavate


http://www.politika.rs/scc/clanak/15651 ... dve-godine


Zakon je takodje jasan, da trgovac mora u roku od 8 dana da odgovori kada ce proizvod biti popravljen ili zamenjen, a maksimalni rok je ne duze od cini mi se 30 dana


Kupac nije duzan da se obraca ni Prologicu miti da bude upucen na bilo koji servis u ovom slucaju, sve ide preko trgovca koji je stap prodao, a on je duzan da resi problem ili sa servisom ili da zameni o svom trosku ukoliko ne moze da se u razumnom roku otkloni kvar (u ovom slucaju ''nema delova'')


Podnesi pismeni zahtev

exjucarp, avtor milisav

Е сега кој зборува на памет незнам :dragon:

Član 55 Zakona o potrošačima kaže:

Trgovac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača.

Ako nesaobraznost nastane u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača pretpostavlja se da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika, osim ako je to u suprotnosti sa prirodom robe i prirodom određene nesaobraznosti.

Kod prodaje polovne robe može se ugovoriti kraći rok u kome trgovac odgovara za nesaobraznost, koji ne može biti kraći od jedne godine.
Ауууу, има уште хахаха


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 9:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
Edno NE svakam da prodavas nesto story go deklariras Kako,, brend,, a da nema rezerva bez razlika na cenata za rezerven del.NE MI e uopste Jasno,a koga ke razmislam za nisto od ribolovna oprema nema rezerva.

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 9:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kako i dae nikogash nemozhesh da dokazhesh deka ne si ti vinoven :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 9:28 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vase toa e idila.
spored toj zakon treba site ribolovni prodavnici da zatvorat.

baska spored zakonot TREBA DA DOKAZE deka ne e po negova vina- mnogu dvosmisleno.sekoj zvanicen servis ke pise deka e po tvoja vina.

a najsmesno mi e ona ke každému ntroliralo minister.na kakva stapse se stampa fiskalnata za da ne bledee.c c c
isti scenarija cela exyu.prazni muabeti I pisani zborovi

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: набавка на опрема од КАРПОЛОГИЈА
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 03, 2016 11:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
JaneMK НапишиCOLON
Vase toa e idila.
spored toj zakon treba site ribolovni prodavnici da zatvorat.

baska spored zakonot TREBA DA DOKAZE deka ne e po negova vina- mnogu dvosmisleno.sekoj zvanicen servis ke pise deka e po tvoja vina.

a najsmesno mi e ona ke každému ntroliralo minister.na kakva stapse se stampa fiskalnata za da ne bledee.c c c
isti scenarija cela exyu.prazni muabeti I pisani zborovi
Abe fiskalnata ke si ja isfotokopiras odma ,drug e problemot


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum