www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 3:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 5:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
saso Напиша:
Моето мислење во врска со средната трокрака е сосема спротивно од она на Келтан.
Искуството ми кажува дека поголем број на кленовите ми се закачуваат баш на средната трокрака.
Јас неа би ја вадел само доколку Трокраките се големи па се факаат една во друга или пак воблерот е мал и средната се закачува на пактата или копчата.
Во ниеден друг случај не ја вадам средната.

Slikite gi nema ama poznati mi se .TOA sto gledame na slikite ne dokazuva apsolutno nisto . Da te prasam . . . . dali si probal so izvadena predna trokuka na 5cm vobler da lovis ? Jas pretpostavuvam deka ne si probal i zatoa ne pie voda ona boldiranoto vo tvojot post .Sto mislis , kolku od ovie klena ce bea uloveni i ako ja nemalo prednata trokuka ? Jas tvrdam nad 90 % .....A najvazno od se e kolku pomalku povredi ce imaat ako e edna trokuka .. da ne se prepravame samo ....znam deka znaete KOLKU steta pravat na ribata DVE trokuki ...i KOLKU e tesko da go oslobodis od niv ....otkaci ednata ..i dodeka otkacis drugata se fatila pak ...poznato vi e taka ? Pazi kolku sakas ...ama eden kup ostanale so rascepeni usti .... Jas barem ne sum primetil /dodeka sum odel po klen / deka pomalku lovam samo so zadna trokuka . .. . ..




Јас ги вадам и двете трокуки, лепам чичак трака на воблерот, кленот се лепи и имам 73,26 % реализација.
Сето тоа за да ја поштедам рибата од повреди.
Иначе сега развивам и техника на риболов со медитација (треба да отворам уште некоја чакра), само отварам чуварка и рибите влагаат, нормално не повредени.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 5:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Taka treba kolega , toa se vika duhoven razvoj :NotWorthy: Sledna faza neka bide fotoaparat okolu vrat i samo slikaj gi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 5:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Nenad zamisli jas ednas fativ dvapati klen. ..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 11:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
kompir99 НапишиCOLON
Nenad zamisli jas ednas fativ dvapati klen. ..
To semi Ednas, dvapati idi po riba...

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 12:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
nenad21 НапишиCOLON
Јас ги вадам и двете трокуки, лепам чичак трака на воблерот, кленот се лепи и имам 73,26 % реализација.
Сето тоа за да ја поштедам рибата од повреди.
Иначе сега развивам и техника на риболов со медитација (треба да отворам уште некоја чакра), само отварам чуварка и рибите влагаат, нормално не повредени.
kompir99 НапишиCOLON
Nenad zamisli jas ednas fativ dvapati klen. ..
Celo popladne se dumav kako da vi odgovoram , na dvajcata .Posebno tebe Zelen zaradi zelenata boja koja ocigledno pogresno ja koristis ...AKo vi odgovoram kako zasluzuvate pak Keltan nema da cini ...rasipuva temite .Ama ...ajde si rekov . ..ova e forum kade treba da muabetime , razmenuvame iskustva .ILi ne e ?? Ako e forum kade ce se kurcime so prazni muabeti , kazete ....Ako edin argument deka sme za nesto vo pravo ce ni bide ironijata pak kazete i site taka da muabetime ..bar za toa sum maher ?
I zatoa povtorno ce ve prasam dali nekogas ste probale da lovite klen na vobler so izvadena gradna trokraka ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 8:49 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ме изнасмеа Ненад :)

Келтан, јас не сум вадел никад средна трокука. Вака размислувам... Чим производителот ставил, кој сум јас да ја вадам

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Keltan obicno jas licno ne im se obrakam na forumdjiite koj pisuvaat po temive ali eve posto sum prozvan od tvoja strana ke ti odgovoram,,,
Koga bi bil dosta po iskren i direkten ke nema tolkava tezina i znacenie tvojte postovi,,
Kako toa si razmisluval celo popladne a odma mu odgovori na Nenad vo rok od okolu 8 minuti,,
I sto me stavas vo tvojte nebulozi so mojot post koga toj voopsto ne e namenet za tebe....

E sega oklu temava za trokaki,,,Ova moze da se vlece do nedogled i ako ti sam znaes na koj vobler idat dve na koj tri a na koj edna trokaka i ZOSTO???
Ima temi za trokaki i pocni tamu jas rado ke se priklucam so nesoglasuvanajata odma moram da ti kazam....
Temava poposle ke se podrascisti a nie ke si prodolzime da si debatirame.....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Значи тука сум да читам како да го ловам кленот на воблер. Кој воблери ги користите, по можност со слика. Техники на водење, узводно, низводно. Рамномерно влечење, сецкање, со паузи, слики од улови. А не да читам лаф муабети. Има посебно тема за тоа. Или отворите една тема ринг и таму вербално се пресметувајте ако имате нешто меѓу себе. Преку она ми е веќе да читам лаф муабети во секоја тема и мерење на должини. Јас знам, што ти знаеш муабети!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:24 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Филип НапишиCOLON
Келтан, јас не сум вадел никад средна трокука. Вака размислувам... Чим производителот ставил, кој сум јас да ја вадам
Па према некоја логика и некое мало искуство кое го имам сум забележал дека кленот има два начина на напаѓање. Сигурно е и кај повеќето риби истото. Во брзак, кленот го гони воблерот и ударите се на задна трокука, а во помирен дел, кај што има гранки, засолништа го удира одоздола и повеќе од уловите се на средна трокука.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 10:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
I zatoa povtorno ce ve prasam dali nekogas ste probale da lovite klen na vobler so izvadena gradna trokraka ?

Ne

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum