www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 12:08 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ne tuku pisuvaj kolku da pisuvas i samo da razvlekuvas temata ...Zavisi bre koj grablivec lovis .Jas za pastrmka koristam Rapala Countdown i imitira sovrseno zdrava riba vo plivanjeto ...vo pomirna voda mrcka posiroko a koga go vteras vo brzak sitnooooo mrcka so opavceto ....TOA ponasanje , nacin na plivanje na voblerot se vika imitacija na ziva riba ..Isto za klen rapala shad rap imitira ZDRAVA riba .. A vobler sto imitira bolno ribce ne me interesira . . . posebno ne za reka i za klen i pastrmka . . .Se razbira deka ce izede sekoj grablivec umreno ribce bre , posebno somot i stukata od ovie kaj nas ....AMA vo 90 % slucaji ce mora da se pomacat i da ulovat i ona sto bega kako struja i ajde ne gnjavi so bezvezni prasanja . .. .ne si ni ucitel pa ni jas ucenik ovde . . .. posledno vreme si krivo nasaden :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 12:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Овие 2 рапали што ги напиша Келтан се според мене единствените рапали кој ловат во нашиве води. Шадот е добар и за перч (jointed), се разбира во соодветена боја и дезен. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 8:57 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Vlado mkd imase eden teks za boite pa potrudete se nejdete go i procitajte go.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 9:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве го

viewtopic.php?f=70&t=1791

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 12:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
emil.matoski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Kolicinata na svetlina preku soncev den opajga sporo . . . . . 0.1% .Dodeka vo zora i pred stemnuvanje okolu 50% vo minuta .Koga nekoj oblak ce go skrie sonceto svetlosta vo vodata pajga i preku 75% i toa za nekolku sekundi .A onie sitni brancinja na povrsina ja smaluvaat vidlivosta pod povrsinata na vodata i do 200% .... Za mene vo ovie uslovi za takmicenje ,sudejci se razbira po videovo izbor bi bila temna , izrazito temna boja na varka ..more crna :D Srebro , svetli boji ne igraat vo vakvi uslovi :nono:Nemas sonce a imas plus brancinja . . . .. .?? Za da ulovis riba treba da se slucat dve raboti ...da i ponudis mamec a taa da go vidi pred se ...Vibracijta e sporedna rabota , ribata ja osejca samo na mnogu kratko rastojanie ...
Keltan, ova go citam nekolku pati, ama nekako .... ne mi faka umot :? :oops:
Aj ako sakas malku podetalno, zosto temna boja koga svetlinata vo vodata e na minimum? Zarem togas ne treba svetla boja? Ubavo velis, ribata prvo treba da ja vidi mamkata za da ja napadne, pa zosto togas temna boja vo sredina kade tesko probiva svetlinata???
Vidi Emil , LUDOST e , IZGUBENO vreme e da vo Belicka reka na soncev den pokusavas da ulovis pastrmka na srebren mepss .Vodata bistra kako solza ..se penji kako srebro na sekoj metar .?? Pa ni ti samiot nema da go gledas ne pastrmkata . .. Temna boja blinker ..crn zo zeleni tocki , so crveni ...zolt so crni tocki . .TOA jas bi probal na takov den vo taa rekicka .. .

Zosto temna boja vo sredina kade tesko probiva svetlinata ? Pa poradi podobra vidlivost na istiot Emile .Ajde vaka da probam .. trgas vobler na 3 metri dlabina , pastrmkata e na 5 metri ....gledano od nezina perspektiva sto gleda ? Kolku i da e namalena vidlivosta povrsinata e posvetla ...i sega vo seto toa sivilo da recam . . bel mev e odlicana kamuflaza :D E ako belo mese e prirodna kamuflaza ...temen stomak ce ima obraten efekt . .. KONTRAST sprema povrsinata .Isto i nojce e bre decki , cak i koga nema mesecina ,svetlinata od zvezdite e dovolna da ima odredena vidlivost vo vodata . . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 12:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Znaci za bistra i razbranuvana voda temen mamec, za matna voda pak temen. Srebren meps koga? Za bistra voda so miren tek?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 1:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип НапишиCOLON

Ova e dobar tekst.

Po mene temna boja za bistra voda.
Svetla boja za matna voda.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 1:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
emil.matoski НапишиCOLON
Znaci za bistra i razbranuvana voda temen mamec, za matna voda pak temen. Srebren meps koga? Za bistra voda so miren tek?
Koj i kade spomena MATNA voda ? Namalena vidlivost vo bistra voda ne e isto sto i matna voda . .. .I razlikuvajte uslovite vo reka od istite vo Ezero . .. .Vo Treska koga e bistra na primer mozes da koristis slobodno srebren mepss ... ama probaj vo Belicka istiot i ce vides razlikata ..Vidi Treska e PLITKA VODA i toa menuva dosta rabotite ...Bistra Treska ti trebaat dve boi srebro i zlato-bakar ...Zatoa sto imas samo soncevo i oblacno kako promena na uslovi za svetlina vo tekot na denot . . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 1:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Saso i jas taka znaev, ama Keltan nekako mi pravi zabuni i da bidam iskren ima logika toa sto go pisuva.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 2:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Jas mislam vaka, koga se raboti za osnovnite boi toa se srebrenata i bronzenata, kaj Mepss, e sega sekoja voda ima svoja specifika, ako na Belica ne se faka na srebrena toa ne e pravilo tuku isklucok, moze vo 50 drugi reki srebrenata dava poveke rezultati. Tatko mi na pr. faka samo na srebren mepss na treska i na sonce i so oblaci i imal uspeh. Sto se odnesuva za voblerite Keltan prasa sto ne gi farbaat obratno, jas mislam deka ribite ne se naviknati da napagjaat odozgora, tocno e deka ribite se beli odozdola sto koga gi gleda grablivec od voda e potesko da gi zabelezi zatoa sto povrsinata e svetla, ili grbot im e potemen odnosno so nekoi nijansi koi gi ima vodata sto gi stiti od prticite koi gledaat odozgora i potesko im e da gi zabelezat. No zatoa voblerite imaat svoja specificna akcija posiroka ili positna koja e primetliva, (ja iritira) od strana na grablivkata i ja tera na napad. I sega bidejki dekorite i boite na mamcite vo 80% gi fakaat ribolivcite zaradi nivniot interesen izgled zatoa i lepezata na boi e mnogu siroka i mamcite se se poubavi i poubavi. Mene licno najmnogu me interesiraat prirodnite dekori i zatoa najcesto i tie boi mi se prv izbor, bez razlika na vidlivosta na vodata.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum