www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:54 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS113114115116117ELLIPSIS119»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 14, 2017 3:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Koj da napravi??????? :? :? :?

A be luge sto i da napravat ke posereme ,dzabe e muabetov :volku_golema:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 8:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Значи, дали знае некој колку вкупно пари се ова, дали МРФ е во тие 30 федерации кој добиле соодветни средства или еве ако некој знае да ми одговори - колку вкупно пари влегуваат во МРФ само од АМС??
Сега за сега 200.000 денари
Димка, 450.000 денари за 2017 година, легнуваат на посебна наменска сметка (не на сметка на МРФ) и се користат исклучиво за меѓународни натпревари (котизации, трошоци итн.)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 9:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
saso НапишиCOLON
Nikako da se pogodi nekoj ribolovec kaj gornite koj ke ja svati realno situacijata.
Ne se sfakaat potrebite na 20-30.000 ribolovci.
Zamislete, ako ne se izmeni Zakonot, narednite koncesioneri ke gi dobivaat vodite samo vrz osnova na toa koj koncesioner ke odvojuva pogolem prozent od dozvolite za drzavnata kasa. Cuvari, poribuvanje, plani i programa, clenovi, toa e minato.

Za nadminuvanje na ovaa sostojba potrebno e da se pocne od pocetok.
A toa e sozdavanje na vodi bogati so riben fond. Posteni koncesioneri ili privatni vodi koj ke se grizat za potrebite na ribolovecot.
So vreme ke se ispilat nekoj novi decki koj ke imaat hrabrost, vreme i finansii da se vpustat vo sportski vodi.
Seto ostanato e samo amaterizam.
Like :)

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 10:16 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Филип НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Значи, дали знае некој колку вкупно пари се ова, дали МРФ е во тие 30 федерации кој добиле соодветни средства или еве ако некој знае да ми одговори - колку вкупно пари влегуваат во МРФ само од АМС??
Сега за сега 200.000 денари
Димка, 450.000 денари за 2017 година, легнуваат на посебна наменска сметка (не на сметка на МРФ) и се користат исклучиво за меѓународни натпревари (котизации, трошоци итн.)
ОК, ама ова се само приливи од новиот закон за спорт од игри на среќа, кои морат да бидат на посебна наменска сметка. Така налага законот.
Намената мора да биде јасна, зошто таму се врши контрола каде се потрошени парите. И ова е од оваа година...

А приливите кој се редовни за поддршка на репрезенатативни настапи (програмата за развој на спорт и млади) кој досега АМС ги давала ??

Има минимум 1.000,000ден само од АМС. У најлош случај!

Следи прашањето...Како овие пари ќе бидат повлечени и врз кој основ АМС ќе исплати вакви суми ако не се за репрезентативни настапи и спорт??
За порибување, ископ...?

Па нека побара федерација дополнителни средства за развој на спорт врз основа на проектен и акционен план.
Нека седне класниот нека го направи и нека го истрча.

И јас ќе ги носам сите репрезентации лично ако АМС ми дае пари, за шо ми е потребна федерација??

Еден фин проект и нека се истрча мушки до крај да се обезбедат дополнителни средства или толку е капацитетот!?

А не МРФ се плаќала...плаќа жими тулумбите на асан!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 10:18 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Spaiva НапишиCOLON
Абе кој пари шо се праите од вчера. Агенција за Млади и спорт покрива се (ај не се, ама добри 60-70%) од трошоците.
Каприци на поединци и фикс идеи. Тоа што се злоупотребува буџетот, за тоа треба да се зборува - а не на душа на спортот и натпреварувачите!

Манете се таму сите, 70.000 евра... :lollol:

А и да...Колку од средствата со новиот закон за спорт (за игри н среќа) се доделни на федерација??
И како после според закон наменски се трошат? За што?
Дајте да видиме колку се искористени и каде се потрошени??
Bozem neznaes kaj odat parite.Mozam da navedam barem 10 raboti na koj se potroseni tie pari.
Samo se mi se cini deka ke im dojde krajot na mafijata gore.Pa da se nadevame deka covekot sto ke zastane na celo ,ke misli malku poveke na nas,a ne samo kaj da se seta niz svetov, so tugi pari

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 10:25 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Види Даниел, јас ги разбирам Сашо и Филип потполно со кого си имаат работа.

Но поентата на разговоров не е кој каде ги потрошил, тука ние неможеме ништо да докажеме - можеме само да си шпекулираме.

Поентата е дека МРФ има солидна поддршка од АМС, дополнително од МЗШВ и има прилично солиден буџет и дека ако сака некој да сработи нешто чесно и искрено - МОЖЕ!

А не да се крати на товар на спортот и на натпреварувачите. Не е етички и не носи развој во ниедна смисла.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 11:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
ОК, ама ова се само приливи од новиот закон за спорт од игри на среќа, кои морат да бидат на посебна наменска сметка. Така налага законот.
Намената мора да биде јасна, зошто таму се врши контрола каде се потрошени парите. И ова е од оваа година...

А приливите кој се редовни за поддршка на репрезенатативни настапи (програмата за развој на спорт и млади) кој досега АМС ги давала ??

Има минимум 1.000,000ден само од АМС. У најлош случај!
Толку се за годинава, тие за поддршка “редовните“ од АМС веќе ги нема. А од МЗШВ ги нема веќе 2-3 години, ќе видиме дали годинава воопшто ќе ги има, сега за сега некако тешко.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 11:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Филип НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
ajde na godisniot izvestaj ke donesam sliki od 4 svetski kade se setaat luge na svetsko so drzavni pari. jadat. spijat pa usta i gi cekame. si pecaat na drugi vodi. bratucedi i vnuci. navodno bile zemeni da se smalat trosocite. a godisniot izvestaj e so polnite ceni koi mrf gi platila.
kade otisle parite od ovie luge??
Епа тие пари што ги плаќаа во минатото тие луѓе се користеа на пример за Васил да купи конци на репрезентативните кои немаат конци :hit_head: Знаеш и сам што све купувал Васко за сите вас, сам си ми раскажувал ;)
kako kako???Koj kupuval konci za natprevaruvacite??
Abre vrtigaz eden..Ne si bil i ne znaes.Dosta veke go branis ona za sto poima nemas kako funkcionira.Ako nekoj kupuval konci so MRF kartica i eden ton drug pribor...si kupuval za sebe i svojot ortak.Problemot e sto nas nisto ne ni sledese od toj pribor kupen so nasi pari.
Kazav jas i predhodno...3 svetski sampionati gi pominav,i mi se razjasnija mnogu raboti.A vas (koi ne ste bile prisutni),na sobranie ...mozat da vi kazat deka 1kg bojli kosta 50evra ...i ke prifatite.
Aman te bre luge...daj osvestete se.
Dodeka na drugite reprezentacii na svetskite sampionati,im stigase oprema vo najloni-nova od jadica do trska...nie do sega se sami sme si kupuvale.

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 1:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
daniel_veles НапишиCOLON
Krki НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Кој ќе ја омасови лигата Крсте?
Pa nema koj ako nie ne se angazirame. Ako ostavime da si tece taka podobro i da nema liga.
Ke smenime nekoj raboti i ke pokusame da mrdneme nagore.
Predrag dajte mu odvrzani race...on e expert :)
Nigde ne go spomnav.
Ima nekoja ideja so koj e razgovarano so poveke naprevaruvaci i treba da se sprovede posle noviot izbor na mrf.
Sekako so nova naprevaruvacka komisija za krapski ribolov.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 15, 2017 1:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Spaiva НапишиCOLON
Види Даниел, јас ги разбирам Сашо и Филип потполно со кого си имаат работа.

Но поентата на разговоров не е кој каде ги потрошил, тука ние неможеме ништо да докажеме - можеме само да си шпекулираме.

Поентата е дека МРФ има солидна поддршка од АМС, дополнително од МЗШВ и има прилично солиден буџет и дека ако сака некој да сработи нешто чесно и искрено - МОЖЕ!

А не да се крати на товар на спортот и на натпреварувачите. Не е етички и не носи развој во ниедна смисла.
Se mi e jasno mene Dimka...
Se dodeka ovoj sport go vodat luge koi ideata im e preku nok da se zbogatat....nisto od biznisot

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS113114115116117ELLIPSIS119»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum