www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 13, 2014 2:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Razbrav se sto napisa , ama ne razbrav sto pak toa ima vrska so polaganjeto ispit ? Toa sto ne funkcionira zakonot nekade ne znaci i deka ne treba da se vovede ovaj ispit . Po tvoja logika ako na nekoja raskrsnica vo Kocani site so red vrvat na crveno i nikoj ne gi kaznuva ne treba da ima zakon za zabrana na preticuvanje na polna linija vo MK ?
Aj nema veza ...ce im ostavam amanet na vnucite koga stasaat tie da prodolzat so ova :D
Добро и што ако еве се донесе закон за полагање рибарски испит,а од пример 1000 риболовци,тој закон го испочитуват 110? Споредбата со семафорот :ok_ok: :) Викам треба со ред...
1.Секој риболовец да има легитимација
2.Секој риболовец да има дозвола локална,државна не е битно но да ја има.
3.Секој риболовец да почитува правила колку и каква риба може да земе,со што може да лови итн..
4.Да нема или да се сведат на минимум гадови,мрежари и остала багра.
Е сето тоа кога ке се среди,водите ке бидат побогати си риба,риболовците нема да бидат револтирани,разочарани поради што многу не сакат да слушнат за легит. или дозвола,или тоа овој фака мали зошто не и јас итн,дури тогаш кога ке бидат повекето задоволни може да зборуваме за рибарски испит,легитимација од 1000ден. или годишна од 200еу.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 13, 2014 2:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON

Добро и што ако еве се донесе закон за полагање рибарски испит,а од пример 1000 риболовци,тој закон го испочитуват 110?
890 ce bidat krivolovci ako odat na ribolov ce bidat kazneti . .. . . :D

Vidi znam jas kakva e sostojbata ..Ama takva e poradi toa sto nekade nadleznite ne si ja brkaat rabotata i ne sproveduvaat zakonot .Eve kaj mene ..teska rbota deka ce najdes ribolovec bez dozvola , uste potesko ce najdes mrezar na Crna vo delot kade koncesioner e Pec-pec .. Covekot si ja brka rabotata kako treba , non stop e tamu .
Sepak mislam deka toa sto sostojbata e takva kakva ne moze da bide pricina da ne se vovede polaganje na riboloven ispit .Pa na kraj kraeva neka se proretcat sportistite ...prvi ce se otkazat onie sto i vo rekreativniot ribolov baraat da im se isplati ribolovot , pravat matematika ..olku potrosiv onolku riba donesov doma ili prodadov . . .A za takvi , iskreno , me zabole . .. . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 13, 2014 3:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Да,затоа кажав чест на исклучоци,но на повекете ревири не е така..Друже јас сум за полагање на испит,дури нека се воведат и психолошки тестови ако треба,но сето тоа да биде строго контролирано,ме разбираш ли?
Еве да зборам од прво лице лично за мене.До сега немам ама никаде ловено каде е забрана,мала риба во живот немам земено,легитимација редовно,дозвола редовно се по прописи,еве и да треба да полагам ке полагам и испит,но веке сум се повеке револтиран и разочаран од година во година,се осекам како магаре се културно имам,почитувам и идам на вода и околу мене има 15 ‘‘рибари‘‘ без никаков документ и плус ловат маломерни риби!!Па јас нај паметен ли сум да плакам 7000-8000денари,а некој до мене па и будала да ме прави што си плакам се културно.Револтот кај мене е огромен,верувам и кај многу други,што сериозно размислувам ни легитимација ни дозвола да не вадам,а не пак и плус да полагам испит.Доколку се оправат работите и 5л. крв ке дадам :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 13, 2014 4:11 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Dimitar НапишиCOLON
...но веке сум се повеке револтиран и разочаран од година во година,се осекам како магаре се културно имам,почитувам и идам на вода и околу мене има 15 ‘‘рибари‘‘ без никаков документ и плус ловат маломерни риби!!Па јас нај паметен ли сум да плакам 7000-8000денари,а некој до мене па и будала да ме прави што си плакам се културно.Револтот кај мене е огромен,верувам и кај многу други,што сериозно размислувам ни легитимација ни дозвола да не вадам,а не пак и плус да полагам испит...
Промените секогаш мора од некого да почнат. Не ги гледај другите, нека ти биде лична сатисфакција тоа што почитуваш се што треба :lepi:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2019 3:04 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON99
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Неможев да најдам соодветна тема пак во оваа тема ќе го напишам моето прашање кое што мислам е приближно со оваа тема.

Моето прашање е за РИБОЧУВАР поточно за ЛИЦЕНЦИРАН РИБОЧУВАР .
Ме интересира нешто повеќе за оваа пак некој да ми објасни:
поточно каде се полага за лиценциран рибочувар,
дали е потребна лиценца за обезбедување,колку се плаќа полагањето,
дали претходно е потребно согласност од некое риболовно здружение за да се изврши полагањето,
кој се ингеренциите на лиценцираниот рибочувар а кој на доброволниот рибочувар без лиценца; и така натаму некој да ми објасни за оваа подетално нешто ако знае????


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2019 4:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Доброволниот без лиценца нема никакви ингеренции.

Полагање за рибочувар организира МЗШВ. Немаат организирано година и кусур, а и во догледно време изгледа нема да организираат, иако најавија. Менувале правилници, никако да ги сменат.
За полагање си се пријавува самиот човек, услов е да има лиценца за обезбедување. Полагањето чинеше 3000 денари, а колку ќе чини во иднина, појма немам. За полагањето не е потребна никаква согласност.
Откако ќе положи, си добива уверение за положен рибочуварски испит и тука завршува неговото.

После тоа, истиот треба да е или вработен кај концесионерот или во агенција за обезбедување и концесионерот на одреден ревир поднесува барање до МЗШВ со документите од човекот и бара издавање на рибочуварска легитимација за човекот да биде рибочувар на тој ревир.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Polaganje ne riboloven ispit
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2019 11:30 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON99
ЛокацијаCOLONСвети Николе
1.Моментално само 2 категории рибочувар постојат со: лиценца и доброволен?
2.Се знае какви измени би имало во правилникот во иднина?
3.Дали е морално да се има лиценца за обезбедување?
4.Во иднина би се сменило нешто околу оваа да без лиценца за обезбедување да извадиш ЛИЦЕНЦА ЗА РИБОЧУВАР ?
5. Сега постои некој услов да може да бидиш рибочувар без лиценца или да си рибочувар а да ги имаш истите ингеренции како и рибочуварот со лиценца односно да правиш записник за криволовците да им ја одземаш опремата и сл.
6.И дали после престанокот на работниот однос на рибочуварот му останува трајно лиценцата за рибочувар, или по завршување на работниот однос треба пак да полага за Рибочувар(според член 7 од овој правилник долу)?
7.Дали моментално е овој правилник за рибочувар
http://mrf1952.mk/images/documents/zako ... sluzba.pdf
(го најдов на веб страната на Рибар 2011) ?
8. Дали некое риболовно здружение на пример Рибар 2011 како едно од најдобрите во државата може да поднесе претставка до МЗШВ за измена на правилникот со цел да се поедностави постапката при вадење лиценца и сл.?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum