www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 10:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS192021222324»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 10:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Битолските ревири не може да ги стопанисува никој друг освен Битолчани, како што не може ниту Струшките ревири да ги стопанисува некој што не е од Струга. Не дека на хартија нема да може да ги добие другиот, туку нема да може да го изработи потребното доколку локалците не се вклучени во таа работа. Во ова сум 100% сигурен.
Е сега, доколку Рибар 2011 се реши да ја земе концесијата, бидете сигурни дека повторно целиот терет за спроведување на обврските ќе падне на плеќите од Битолските членови.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 11:12 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
pa godinava radi ponudata od kamenica inace i jas ke bev clen na ribar koi sekoja godina imaat se pogolemo clenstvo vo bt zatoa velam eve im sansa za koncesija i prilika nekoi clenovi da se pokazat na delo

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 11:23 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Naj iskreno mislam deka ribar 2011 bi bilo i najdobroto resenie za bitolskiot revir , koi bilo bitolsko zdruzenie da ja zemi koncesijata ne bi imalo poveke od 200 clena a so taa brojka ne se pokriva revir od 80+ km

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 11:55 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
saso НапишиCOLON
Nemojte da ja barate vinata vo drugi.
Vo Bitola sigurno moze da se najdat luge koj go sakaat ovoj revir i koj mozat da sozdadat edna ekipa koja moze da se grizi za ovoj revir.
Samo treba angazman i cesno rabotenje.
Spirojas eve ti sansa da go pokazes ona sto go propagiras ovde na forum.
никогаш не сме барале вина во друг -нема ни да бараме. тотално погрешна ти е констатацијата
- фала што ми ја покажа можноста за шанса, да имам време и парии кои се потребни за да функционираа нештото -- радо сам би го водел
- и јас ако нешто сакам да правам ке го правам -- немора вие да се грижите за моите шанси и не ПРОПАГИРАМ -- кажувам свое мислење како единка, единка неможе да врши пропаганда

ВИЕ КАКО АДМИНИСТРАЦИЈА, ЗДРУЖЕНИЕ --- вие можи да ПРОПАГИРАТЕ
-- ке ве молам да не пропагирате -ГЛУПОСТИ посебно околу битолскиот ревир - кога немате поим за што и како станува збор

-- скопскиот вардар -- мислите ли дека подобро си ја вршеше и врши работата од битолскиот барбус :?:
и да не ви редам споредбено кои здр. концесионери се уште концесионираат :!:
некој сеуште е концесионер, некој не

за тоа мора да му се заблагадариме на ...... и подобро ке биде за риболовците и цела македонија да нема концесионери
- пошто овие во трката за парии ке посегнат и по гаките на рибарите

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 3:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Povtorno ne ja sfakas poentata. Ama nemam sila sega da ti objasnuvam bidejki mislam deka se sto ke se napise povtorno ke go sfatis pogresno.

Risteto, nemoze Zdrzuenie koe e 150 km daleku da stopanisuva so nekoja voda. Samo bitolcani mozat toa da go pravat. Edna voda ne se cuva samo od eden ili dvajca cuvari se cuva od clenstvoto na celoto Zdruzenie, se proibuva isto taka. Toa se pricinite zosto Ribar 2011 ne moze da zema koncesija na voda koja e daleku.

Inaku revir kako bitolskiot moze da se izraboti i veruvam deka moze i finansiski da se pokrie. Potreben e samo angazman od desetina posteni ribari od Bitola da sednat i da se dogovorat. Siguren sum deka gi ima.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 3:51 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Saso ne se razbirame , ako ne godinava v godina ribar2011 ke ima najgolemo clenstvo vo bitola i koj sakas da se nafati na toa crna reka so 20 clena??? ili sakas da mi kazis da oformime novo zdruzenie ???

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 10:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
saso НапишиCOLON
Povtorno ne ja sfakas poentata. Ama nemam sila sega da ti objasnuvam bidejki mislam deka se sto ke se napise povtorno ke go sfatis pogresno.

Risteto, nemoze Zdrzuenie koe e 150 km daleku da stopanisuva so nekoja voda. Samo bitolcani mozat toa da go pravat. Edna voda ne se cuva samo od eden ili dvajca cuvari se cuva od clenstvoto na celoto Zdruzenie, se proibuva isto taka. Toa se pricinite zosto Ribar 2011 ne moze da zema koncesija na voda koja e daleku.

Inaku revir kako bitolskiot moze da se izraboti i veruvam deka moze i finansiski da se pokrie. Potreben e samo angazman od desetina posteni ribari od Bitola da sednat i da se dogovorat. Siguren sum deka gi ima.
сале поентата е да битолчани немаат концесија и да лутаат по други комшиски концесионери
инаку за што би некој на двата битолски ревири им опнал казни ???

- како да само тие две од цела македонија се грешните --- другите се сите мед и млеко

само со таков инает не се стига никаде -- поштениот човек го прават арамија да биде со сила или пак да вози по 30 км минимум во правец за да стигне на вода со концесија

сега ние можеме топла вода да си измислуваме колку сакаме -- али тоа помина и состојбата е таква каква што е
- битолчани си го најдоа чарето за каде по риба - дали грција или кај нас или во босна или во србија, германија и ....
мрф со прст не мрдна - освен кога онај кославиот кукаше за гласови кога му требаа за да не го шутнат вардарци и бабуна

не ни треба концесија и не ни требаат дополнителни давачки, го извадовме ние ќарот од сите кои за нас се загрижени, не планираме да се глупираме наново за да некој паметен ни опне казна
-- нека тиа го чуваат ревирот сега и нека не пратат кога одиме во криволов -- а богами цела битола оди затоа што така нам ни одговара а и на друг му одговара

а оној кој мисли дека ке здружение може да опстојува со дозволи од тој ревир и да го притоа покрива со рибочувари -- мора да е луд или пак треба да од свој џеб внесе пари за сите тие трошоци кои ги опфака таа концесија
како за еден пример
-- ако во еден ден го завртиш тој реон цел само на реката, ке ти треба џип и ке минимум направиш 200 доо 300км возење и сеуште ке има места каде нема да можеш ни да помислиш да слезиш а можеби и еден цел ден ке ти биди малку за тааа контрола

неможете вие да сватите што ви кажувам -- а јас добро ве разбирам дека 2+2 се 4, ама некаде излегува дека се 5

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 11, 2015 2:24 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Тoј штo им пишa кaзнa нa Бaрбус, пишa уште 200 кaзни тaa гoдинa. Чистo дa не мислиш декa некoј имaл нештo прoтив Бaрбус. А aкo се врaтиш нaзaд вo темaвa, ќе прoчитaш мнoгу oбвинувaњa декa Бaрбус не ги интересирaл ревирoт, туку рибoлoвoт нa Стрежевo, бaрем јaс тaкa прoчитaв нaнaзaд вo темaтa. А не знaм штo е пa МРФ кривa, требaше ли дa ги "скине" кaзните? Пa не е oвa пoлицијa :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 11, 2015 9:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па што не им на вардар и во цела скопска околина одзедоа концесиите и цело скопје да нема каде легално да оди по риба :!:
-- малку ли има по форумот пишано како тие си ја бркааа работата, па никому ништо од сето тоа

за други ревири исто знаема колку и како си ја бркале работата

и уствари за што им ја одзедо концесијата ????
- за порибување сигурно не е


ИМАТЕ ЛИ МАЛКУ МЕНТЕ во ТОА ГЛАВИТЕ
- знаете ли што значи да на некој кој бил една две год концесионер и има преостаното уште 4 уште на втората година му одземеш концесија
--прво тоа е НЕСПОСОБНОСТ не на здружението --- него на институциите, лугето мечка ке ја научат оро да игра, а нашите институции како мрф(во статут има обврски да едуцира, сугерира, развива, помага и ... се што е во врска со рекреативниот и спорски риболов)
извади еден документ --- дека ПОМОГНАЛА или РЕАГИРАЛА
- инспекторатот -- што имаа во глава пред да ја пишат пријавата и од кога ја пишаа
размислуваа ли дека нема резервна опција која едвам чека да биде другиот концесионер (како примерот со глобочица)
-- јасно ли им беше дека ке ги битолчани остават да цел град е без РЕКРЕАТИВНА ЗОНА за риболов ?
-- да не ти пишам дека и на јп стрежево готово им беше да им ја одземат -- срека што тука имаат јака правна служба па сеуште се по судовите


и ти ми зборуваш тука дека петко рекол, трајко напишал а филјан чоек затоа рагирал

скрисе некаде и дда не си писнал поке и да браниш нешто од личен твој интерес а притоа поим немаш од нити еден сегмент од целината

пс - исто како и на сениорот и тебе ,,јуниор,,ти имам пишано дека не постоиш за мене да не ти пишам што си :!:

и ова што го пишам е она што јас го гледам -- како реална ситоација на терен и со водите и со рибарите, не се пусти соништа

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 11, 2015 9:46 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
lelee niski udari :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS192021222324»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum