www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 08, 2024 5:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6061626364»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:53 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Stole НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON

Зошто за 50 рибари ??? Достапна е за секој што сака да ја има, за секој што сака да си лови раат на било кој ревир, за секој што не сака да трча по банки да плаќа па после да го бара седиштето на концесионерот, па овој не бил тука и.т.н.
Друга работа е што ние сакаме за ситна пара да правиме ќејф до гуша.
И јас ти дадов еден предлог...што мислиш за него ????
... па шо сметат тогаш да бидит и регионалната достапна за сите, сигурно над 10.000 риболовци :?: Зашто до сега била ОК, сега не? И кој се тие ситни пари за тебе, од кај знајш кој концесионер колкава цена ќе ставит? И зошто Рибар 2011 потегна иницијатива да се озаконит регионалната?
Иначе не сум најголем и најжесток борец, имат сигурно рибари и здруженија шо оваа регионална ќе им помогнит многу финансиски ... слободен сум вечерва, си коментирам, предлагам и кажвам за моите искуства од на терен како на други места тоа функционират без проблем ;)
Лепи, јас во ниеден момент не реков дека сум против регионална...скарја било. Јас само те прашав како тоа да се изведе за да не се случува она што како пример го изнесе Тапа: Оди човекот со РЕГУЛАРНО извадена РЕГИОНАЛНА дозвола да риболови, таму не му ја признаваат, го праќаат да го ТЕПА Кире од Вардар...веројатно за некој мајмунлак, а човекот е принуден да вади дневна дозвола.
ТИ ЗА ТОА НЕ МИ ОДГОВОРИ.
Кои се ситни пари ??? Па према дискусијата најдобро би одговарало регионалната да чини околу 500 до 1000 денари :mrgreen:, ако е помалку уште подобро.
Рибар ја потегна иницијативата за да оневозможи да им се случува на рибарите она што го снајде Тапа. ПАРИТЕ ЛАПНАТИ правото на рибарот у ку*ац.
И уште едно дополнително прашање: Кажи како оваа ќе им помогнит финансиски на некои здруженија ако они до сега си го усрале ревирот.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 9:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Stole НапишиCOLON
Лепи, јас во ниеден момент не реков дека сум против регионална...скарја било. Јас само те прашав како тоа да се изведе за да не се случува она што како пример го изнесе Тапа: Оди човекот со РЕГУЛАРНО извадена РЕГИОНАЛНА дозвола да риболови, таму не му ја признаваат, го праќаат да го ТЕПА Кире од Вардар...веројатно за некој мајмунлак, а човекот е принуден да вади дневна дозвола.
ТИ ЗА ТОА НЕ МИ ОДГОВОРИ. Да беше законска регионалната, Тапа ќе си подигнеше Регионална од друштвото кај шо сака да лови, кое има договор за регионална соработка со неговото матично ;)

Рибар ја потегна иницијативата за да оневозможи да им се случува на рибарите она што го снајде Тапа. :lepi:
И уште едно дополнително прашање: Кажи како оваа ќе им помогнит финансиски на некои здруженија ако они до сега си го усрале ревирот.ќе има директен прилив на средства во друштвото, (напомнав во пример претходно) а не како порано да се уплајќат во матичното Друштво ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 3:12 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
emil.matoski НапишиCOLON
Мој предлог е политиката на здруженијата да се остави да ја водат оние кои сакаат да ги понесат некои работи на свои плеќи. Оние кои ќе прочитаат Закон пред да го критикуваат. Оние кои ќе пробаат да ги менуваат работите на дело, а не со збор. Оние кои ќе го осетат функционирањето на Законот на свој грб.
Другите што не сакаат ништо друго освен да филозофираат и да си заминат по риба, нема потреба да бистрат политики. Доволно е да си платат дозвола и да ја контролираат работата на концесионерот, односно дали чува, порибува и сл. А ако во даден момент се осетат спремни за да се вклучат во работата на одредено здружение, нека се пријават. Барем кај нас се широко отворени вратите.
Гледам многу се пишувало на темава, Ви го цитирам постов на Емил да си го прочитате уште еднаш пред да коментирате за све и свашта.....
Емил убаво праша кој бил вклучен во некое друштво концесионер ? ...ама некако слабо му одговоривте,...денеска има риболовна основа за секоја вода.....таа риб.основа е своевиден закон за таа вода, а во тие основи јасно е напишано за секоја вода колку најмалку чувари треба да има и колку треба секоја година да порибува, една од најпростите математики кои секој треба да ги знае пред да лупа смешни коментари е дека, најниската цена за да бидеш чист пред закон и да функционираш најзаникаде е да имаш 1 чувар (мораш најмалку 1) и бар 500 еура порибување годишно. Кога ќе сватиш дека на чуварот цела година треба да му даваш плата и придонеси+порибување, тоа е еднакво на 4000 евра годишно најдолна граница за некаква било каква концесија. Секој кој коментира за дозволи и колку тоа треба да бидат, нека тргне од оваа долна граница и нека си направи есап како тој лично доколку би бил концесионер би нашол 4000 евра годишно како најниска и смешна сума (има и далеку поголеми суми) за да одржува една вода, т.е колку би биле дозволите за таа вода, не за да биде непрофитен, туку да не биде во минус до гуша, бар да биде на нула, за сите други кои даѓаат на таа вода да си тераат ќејф.
И гледам многу се дискутира за цени на дозволи......колеги во секој риболов тоа што е најскапо е бензинот, па така многу рибари кога застануваат на бензинска во резервоарот ставаат по една годишна, а понекогаш богами и државна дозвола (за само едно идење по риба) ајде тогаш да се бориме бензинот да биде понизок, пример да биде 10 денари литро,....? можеме ли


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 8:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Борис, по начинов кој го пишиш текстов најубо да не коментираме ништо понатака за проблемите кој ги снајдоја риболовците и да остајме све како шо е ... темава се отвори ама требеше да ја избришите од старт, ако нејќите некој од вас да добиете мислења за некои работи да се подобрат и да функционираат во корист на риболовците е не на бирократијата ... овде не се лупетат, него некои членови со факти ги објасвет работите и потребите на самите себе и желбата некои работи да се сменат, а ако мислите дека е све во ред тогаш одма метла на цела тема, зошто би постоела ... најдобро е изгледа да не се коментират ништо и да нема размена на мислења за решавање на проблемите, кои веројатно ги немат ... :!: :!: :!:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 9:57 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
kladofora НапишиCOLON
Mene me interesira sto ke komentiraat podrzuvacite na dtzavnata dozvola koga ke stane so cena okolu dest iljadi a ocekuvano e I toa.pa ako sega imame samo za treska 1700 pa vatdar6. 1500den pa badar iljada I nesto a lani za site zaedno bese1100 taka narecena skopska.pregolema razlika vo cena a standardot e nepromenet :?:t
Toa lani e minato svrsheno vreme na aramijlakot.Se vide deka takanarechenata SKOPSKA bila nelegalna.I shto tuka ne ti e jasno?
A ako REPUBLICHKATA bide 10.000,oo togash proporcionalno i drugite dozvoli kje bidat so povisoki ceni.
Shto znachi pak kje bide najevtina REPUBLICHKATA,ich ne chekaj "shto kje komentiraat podrzhuvachite na Rep.dozvola"-nema da komentiraat,kje ja imaat povtorno vo svojot dzeb.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 1:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
vo razgovor so del od koncesionerite na poatraktivni reviri,steknav vpecatok deka i ne se mnogu zainteresirani za ovie dozvoli...taka da treba da se navikneme na poskapi dozvoli a mozebi bi imalo olesnuvanje za nas okolu "grupnite dozvoli" za revirite od nekoe zdruz ili koncesioner koi sega ne mozat da gi spojat.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 1:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Ubavo kazhano,ama nekomu pak ne kje mu e jasno.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 4:26 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Lepi НапишиCOLON
... Борис, по начинов кој го пишиш текстов најубо да не коментираме ништо понатака за проблемите кој ги снајдоја риболовците и да остајме све како шо е ... темава се отвори ама требеше да ја избришите од старт, ако нејќите некој од вас да добиете мислења за некои работи да се подобрат и да функционираат во корист на риболовците е не на бирократијата ... овде не се лупетат, него некои членови со факти ги објасвет работите и потребите на самите себе и желбата некои работи да се сменат, а ако мислите дека е све во ред тогаш одма метла на цела тема, зошто би постоела ... најдобро е изгледа да не се коментират ништо и да нема размена на мислења за решавање на проблемите, кои веројатно ги немат ... :!: :!: :!:
Lepi па белким и јас имам право на свое лично мислење, незнам зошто мојо0т став го претвараш во став на некоја група, тоа си е мој став и ваљда смеам да учествувам во моабет, не само на оваа тема, туку на многу други, мене ЛИЧНО посебно ме нервираат коментари од типот
- Треба да се бориме/те за риболовот и дозволите да бидат поефтини (бујрум бори се, дај конкретен предлог како да бидат поефитни)
- Треба да се бориме/те да ги уништиме рибокрадците (бујрум бори се, дај конкретен предлог и покажи на дело како тоа ти се бориш против рибокрадци)
- Треба да се бориме/те да се измени државната дозвола (бујрум бори се, дај конкретен предлог како тоа ти го замислуваш и поднеси иницијатива до институциите)
- Треба да се бориме/те да се регулирала регионалната дозвола (бујрум бори се, дај конкретен предлог како да се регулира)
- Треба да се бориме/те риболовните друштва/концесиоерите да бидат подобри, поорганизирани, или незнам што
и сл.ставови, а ваквите ставови ме нервираат затоа што се во најголем дел онака искуцани на тастатура и пуштени како декларативни,....додека пишуваме декларативни работи работите не се мрдаат од место....

Кога сме кај она “да се бориме“ таквите луге повеќе ги ценам од оние “да се борите“. Тој што вика “да се бориме“ барем декларативно најавува дека сака да учествува и тој лично во таа “борба“ (да се вклучи теренски, да направи анализа,да се разбира од тоа што го пишува, ако не се разбира да праша некој кој се разбира за да не биде само празна фразеологија па да пренесе тука на форум, да склопи конкретен предлог, или иницијатива за промена на закон и сл.преку било кое здружение сака нека се бори, ама нека се бори и во пракса, а не само куцање на тастатура). Тие пак што викаат “Треба да се борите“ тие посебно не ги разбирам, на кој се обраќаат не ми е јасно, чекаат некој друг да ја истера нивната идеа, нивната борба ???

И има трети кои особено ги почитувам, тие не куцаат многу, многу, може од време на време да фрлат некој став по некоја тема, ама за тоа што се борат, реално се борат, превземаат иницијатива, организираат, дејствуваат, бараат информации, вклучени се на терен во разни активности - некогаш делата говорат многу повеќе од зборовите...., а кога се работат некои работи конкретно тогаш има некаков резултат....

A животот е краток, денес си тука, утре те нема и веќе кога се дружиме на форум, или губиме време тука, барем нешто конкретно да се збори, поврзано со вакви теми


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 11, 2013 7:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... супер текст, и така е :lepi: Ќе си кажам за мене: дали јас сум се борел и дали се борам доволно е ако некој сакат да знајт да си прашат во Полиција Охрид колку пријави имам поднесено од моја страна против рибокрадци, колку пати сум бил на Суд, колку домалку физички пресметки сум имал со рибокрадци на лице место, колку сум учествувал на порибувања, колку сум организирал средби на друштва да се средат некои работи итн ... Од друга страна кој добро ја прочита темата ќе ќонстатират дека имам доволно примери на кој начин би требало да функционират еден дел во рибарството, кој не сум го измислил јас туку го имат во многу земји и функционират одлично.

Ти пишиш дека на Емил не му одговорил никој, но и тој додека повејќе пати не го потсетив да одговори се мачеше да дајт одговор и мислење како би требало по негово да е, па после одговори ... Пример еден во „мојот“ регион за споредба зашо Емил е против, е следниов: ПАСТРМКА - Струга и на Црн Дрим од Лабуништа не му одговарат да имат регионална(а имаше порано), пошто Охриѓани сакале нејќеле на Зима одет на дримот или на Глобочица, и се доста ограничени во риболовните можности. Моментално е ситуацијата таа, НО, доколку како шо слушам се среди да може да се влегува во ОЕ со Кајче тогаш ќе ја сменит политиката. Па порано имало, нека кажит како функционирало со регионалните... не требит да сме такви :nono: Ако за риболовните друштва не е проблем државната тогаш зашо да се биде против за регионалната ...

Али ево Тапа кажвит дека нема интерес од некои здруженија, па онда ќе го следам примерот на мајстор :ico: и прекинвам со мое коментирање во оваа тема ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 17, 2013 10:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Prostete ako sum zgresil nesto :P


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6061626364»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum