www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maј 16, 2024 11:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7778798081»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 9:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Keltan НапишиCOLON
Pu pu pu . .. . .potkasaj si jazikot Jovane :D kakvi 15000 :shock: togas naebavme v godina 8-)
Ke prajme muabet...Ima takva najava samo uset da mu ja prifatat :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 9:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
I za ovaa sakase da bide 7.000 pa padna na 3.500.
Isto ke mu se sluci i 2013.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 9:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jovan samo si igra so nas :D ja znae matematikata ubavo , onaa 15000 x 2 :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 9:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Keltan НапишиCOLON
Jovan samo si igra so nas :D ja znae matematikata ubavo , onaa 15000 x 2 :D
Ami denes se samo serizoni muabeti od 5 sabajle sega malku i jas da se pozabavuvam.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 7:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Zatoa ne vadam drzavna nego si vadam godishni na dva revira kade najmnogu barem malku ke im pomognam a na ostanatite vodi dnevna ili vikend.Samo taka realno ke my pomognam na drushtvoto koe mi ovozmozilo da fakam kako sakam.Drug nikoj ne mi ovozmozil.Poveke da se so razmisluvanje kako mene drugacije ke bide ;) ;)
И јас постапив слично за оваа година,а за догодина здравје ќе видиме што ќе се понуди.Имено,најчесто ловам во Демир Капија,и речиси секое одење-а за жал поради обврски само неколку пати,поминуваше чуварот,што значи дека озбилно си ја сватиле работата и е добро,така треба да се работи.Од тие причини извадив годишна од СРД Дошница,иако моите 1300ден,се капка во море,во однос на трошоците на еден концесионер,ќе помогнат барем неколкупати да се направи контрола,а такви средства се итекако потребни на еден концесионер во борбата со рибокрадците :D
За разлика од нив,некој мува не ги лази,еве на пример во среде Скопје има неколку локации каде што се прави ршум,и никому ништо,кучињата лаат караванот си врви :(

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 7:38 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
kire НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Zatoa ne vadam drzavna nego si vadam godishni na dva revira kade najmnogu barem malku ke im pomognam a na ostanatite vodi dnevna ili vikend.Samo taka realno ke my pomognam na drushtvoto koe mi ovozmozilo da fakam kako sakam.Drug nikoj ne mi ovozmozil.Poveke da se so razmisluvanje kako mene drugacije ke bide ;) ;)
И јас постапив слично за оваа година,а за догодина здравје ќе видиме што ќе се понуди.Имено,најчесто ловам во Демир Капија,и речиси секое одење-а за жал поради обврски само неколку пати,поминуваше чуварот,што значи дека озбилно си ја сватиле работата и е добро,така треба да се работи.Од тие причини извадив годишна од СРД Дошница,иако моите 1300ден,се капка во море,во однос на трошоците на еден концесионер,ќе помогнат барем неколкупати да се направи контрола,а такви средства се итекако потребни на еден концесионер во борбата со рибокрадците :D
За разлика од нив,некој мува не ги лази,еве на пример во среде Скопје има неколку локации каде што се прави ршум,и никому ништо,кучињата лаат караванот си врви :(
A sega uste i Prespansko ke go "kontroliraat" istite tie.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 9:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
kire НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Zatoa ne vadam drzavna nego si vadam godishni na dva revira kade najmnogu barem malku ke im pomognam a na ostanatite vodi dnevna ili vikend.Samo taka realno ke my pomognam na drushtvoto koe mi ovozmozilo da fakam kako sakam.Drug nikoj ne mi ovozmozil.Poveke da se so razmisluvanje kako mene drugacije ke bide ;) ;)
И јас постапив слично за оваа година,а за догодина здравје ќе видиме што ќе се понуди.Имено,најчесто ловам во Демир Капија,и речиси секое одење-а за жал поради обврски само неколку пати,поминуваше чуварот,што значи дека озбилно си ја сватиле работата и е добро,така треба да се работи.Од тие причини извадив годишна од СРД Дошница,иако моите 1300ден,се капка во море,во однос на трошоците на еден концесионер,ќе помогнат барем неколкупати да се направи контрола,а такви средства се итекако потребни на еден концесионер во борбата со рибокрадците :D
За разлика од нив,некој мува не ги лази,еве на пример во среде Скопје има неколку локации каде што се прави ршум,и никому ништо,кучињата лаат караванот си врви :(
A sega uste i Prespansko ke go "kontroliraat" istite tie.
Јас на Преспанско положив свеж венец ... бог да го прости езерото со идниот му концесионер
само се надевам дека некој брзо ке им ја одземе концесијата

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 21, 2012 5:26 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
коста НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
bube НапишиCOLON
Toa znaci deka drzavata ke lapa i od koncesionerite i od ribarite.Bi trebalo del od taa dozvola da pripadne na koncesionerite,no mislam deka golem e nivniot broj pa toa sto ke se podeli ke bide smesno.
Mojot predlog e:poevtina godisna dozvola,za da bide pomasovna, i tie pari ke odat direktno kaj sto treba-koncesionerot i oplemenuvanje na negoviot revir.Sepak poveke iznesuvaat 200 godisni X 1000 den. otkolku 50 X 2000.
Zato e drzava drzavata...Ovde ili kade sakas so nejze nema igracka...ti odgovaralo tebe toa ili ne....
Ако со овакви аргументи се брани законот за концесионерство, риболовните основи и др., на секој риболовец не му преостанува ништо друго освен да извади ГОДИШНА државна дозвола од соседните земји.
Колку што знам и таму државата е држава, ама државноста не се искажува со арачиновски методи спрема ептен многу профитабилната дејност како што е спортскиот и рекреативен риболов.
Предлагам да се воведе и ДДВ и акциза на риболовните дозволи, белким тогаш ќе се задоволи буџетот?
Јован е обичен член на Форумов, кој си става коментари какви што него лично ќе му текне, (како и сите ние) незнам зошто се поистоветува со државата


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 21, 2012 5:34 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Kosta ne e mesto za zezanje.
Drzavnata dozvola kosta 7.000 denari i e duplo poskapa od najskapata godisna dozvola na bilo koe zdruzenie.
Se uplaka na dve uplatnici. Na prvata 4.900 koj odat na smetka na MZSV i na vtorata 2.100 koj odat direktno vo Zdruzenieto cij clen e uplatuvacot.
Realno od ovie pari kar ima drzavata i Zdruzenieto na clenot.
Moe licno mislenje e deka narednata godina preku Ribar 2011 ke se izvadat desetina vakvi dozvoli. Toa ne se golemi pari pogotovo ne za Zdruzenijata koj imaat reviri pod koncesija koj sekojdnevno izdavaat dnevni i svoj godisni. Od druga strana se pari koj se potrebni na edno Zdruzenie ( kako Ribar 2011 ) za da moze da egzistira ( kako taka ).
Neznam za drugite Zdruzenija no ( ova sum go kazal i porano ) Ribar 2011 na ovoj ili drug nacin ke gi vrati ovie pari vo vodite na RM. Dali ke bide Globocica, godinava, Kozjak dogodina ili Dojransko tretata,......... site ke dojdat na red.
Na nikogo dolzni ne sme ostanale.
Ribar 2011 до сега на многу пати ги вратило и превратило парите, иако не функционира долго, а како што кажа Сашо и во иднина ќе порибува,ќе влијае, ќе прави акции ....каде?...каде што најголемиот број членови на Рибар имаат интерес и риболоват

Активностите, акциите, сајтот, форумот, влијанието и лобито на Рибар 2011 досега (и во иднина) помогнале за многу работи низ државава, поврзани со повеќе ревири, езера и реки кои денес или утре ќе ги концесионира некој друг, ако некој бара логика можеби процент од таа државна треба да оди во Рибар....ама тоа засега е само безвезе моабет


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 21, 2012 8:46 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
[/quote] Јован е обичен член на Форумов, кој си става коментари какви што него лично ќе му текне, (како и сите ние) Ova e taka so sigurnost незнам зошто се поистоветува со државата (pa ova od kaj go izvade sega?????Kaj ti tekna deka jas sum se poistovetuva so drzavatal?!).......[/quote]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7778798081»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum