www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 3:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 26, 2014 11:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
дечки зошто е вака?, што прави државата?, кој е кривец?, што има на терен ?--- и ние можиме тука да се оплакуваме, тажиме и жалиме до безкрај -- нај трагично никој од нас тука нема да ви одговори на тие прашања

- тука можиме да дадеме одговор -- на фактичката/реалната состојба која може да ве затече и со која можете да се соочите на тие води ловејки на тие води БЕЗ КОНЦЕСИЈА :arrow: побарајтего тој мој пост и убаво прочитајте го тука имам објаснато повеке

пршањето е ШТО ПРАВИМЕ НИЕ :?: за да го решиме тој проблем за да не бидеме РИБОКРАДЦИ

РЕАЛНО - до сега ништо
- седиме и плачеме на форумот и чекаме некој друг да се ангажира за нашите маки да ги реши, а притоа тој што треба да го реши тоа појма нема дека некој има идеа за решавање

ИНИЦИЈАТИВА
- може да поднесе и еден човек ама може да поднесат и поголема група на граѓани

е сега што е поарно една ластовица или повеке да се за да ја донесат пролетта

и нема потреба да се некој осека навреден што тој напишал - кога иницијативата е за општо добро

пс- бришење на постови си оди по правила, ги има во посебна тема јассно пропишани кој и каде пост се брише и ззошто
не е по лична желба на модераторите

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 26, 2014 11:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Prvo mislAm deka instituciite bi podrzale sekoj inicijativa no koja ne im gi komplicira na niv rabotite.
Zatoa zajaknata kontrola na revirite bes koncesij bi iziskuvalo povekje inspektori , a ako e taka bi trebalo da ima novi vrabotuvanja ili pak postoeckite da rabotat povekje otkolku sto rabotat do sega.
Nema sansi.
Jas mislam deka rabotata e od start gresno postavena. Civi se rekite?
Pa na ribarite a ne na drzavata. Na drzavata se od aspekt na prirod o bigatstvo, energetski potencijal ..., a ne kako akva kultura.
Tie ribi vo vodata bez ribari nisto ne vredat.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 26, 2014 11:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
илија
концеиите се за стопанисување со рибите во тие води , дали вредат или не друго прашање
за стопанисување со водите е друга концесија

а и водите а и рибите се на државата - таа е газда, другите кои се концесионери се кираџии кои треба да работат по определени правила, закони, правилници, акти и .......

испекторатот е надлежен за таа контрола и полицијата - значи секој прекршител или секој кој го опфака некоја прекршочна, кривична мерка од законот е потенцијална жртва на полицијата и на инспекторатот

да бидам попрецизен - сите оние кои ловат каде нема концесија(или каде има ама немаат легитимација и дозвола за тој ревир/рекреативна зона) се ПРЕКРШИТЕЛИ или законски направиле прекршок РИБОКРАДСТВО

ете вака изгледа тоа просто и едноставно

ако има некој некое решение за да не бидиме РИБОКРАДЦИ нека напише
ке составиме една иницијатива и ке ја испратиме до одговорнитее - па ке видиме што ке испадне

знач да ја насочиме работата кон решавање на МАКАТА а не кон кажување на маките кон тоа се алудира

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 8:46 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ajde mal osvrt za vodite kaj nas

Sto e voda pod koncesija i sto ne e???
Po mene edno legalno tamanenje a edno nelegalno tamanenje.Drzavat gi dava za da lapa od dozvolite i ja zabole za ribniot fond.Konecionerot ja zema za da si frla mrezi(99 % slucaevi na site vodi) i da zima od dozvoli povtorno go zabole za ribata.
Nie ribarite an ednite legalno so dozvola tamanime na drugite nelegalno tamanime...
Ne ja gledam ama bas nikakva razlikata na imanje i nemanje koncesija.

Ribolovcite(so na prst sto se brojat isklucoci) ne se pridrzuvaat kon zakonite na koncesionerot.
Koncesionerot ne se prdrzuva ama bas nikoj koj obekanjata na pismeno sto gi dal na drzavata.

KONCESIONEROT IMA PRAVO SAMO NA RIBNIOT FOND VO VODATA.NEMA PRAVO NI NA VODATA NI NA KRAJBREZJETO.

Objasnete mi togas koja e razlikata na sve.Za ednas nedelno ili mesecno da napravi kontrola??Pa toa go moze i drzavata i go pravi..
Plakam godisna za da gledam mrezarenje,so pogolem broj na trski,so izlov von mera i von kilogrami???

Kriv bil koncesionerot???Kriva e drzavata sto ne go kontrolira.
Nie sme bile krivci.???Sto ne izvesuvame.Neliznae drzavata.Mnogu ubavo gi znae i pak im dava

Se e biznis a za ribnoto carstvo kako priroden resurs i za nas site gi zabole.Zatoa peckajte si kade sakate i kako sakate i nese zamarajte


Znate koga ke se smeni koga ke stane privatno i nikogas drugpat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 8:48 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
nenad212 НапишиCOLON
A zosto voopsto drzavata dava reki I ezera pod koncesija.
Drzavata gi ima site potrebni resursi ( i covecki I materijalni ) za da moze da stopanisuva so istite.
So ova koncesiive kako namerno da se saka da se sozdadat nekoi lokalni serifi I oazi na samovolie.
Најиздржан муабет. Разликата меѓу концесионер и држава = Бог и батине! Примери има еден куп. Дај Боже да се променат работите и сите води да си имаат концесионери кои ќе се грижат за нив како што треба. За жал, тоа нема да се случи. Исто како да бараш одеднаш утре сите да возат електрични автомобили кај нас. Жално, но реално. Како и сите работи кај нас, се се сведува на политика и бизнис, интерес. Закони? Ма ајде, кај живеете вие? :D Криминалци и убијци поминуваат низ судскиот/правниот систем како нож низ путер без никаква казна, а не па некој ќе се грижи за заштита и стопанисување на водите во РМ. Ова е само мое мислење и дај Боже да не биде така. :? :cry:

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 8:49 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
Се согласувам потполно со мајстор Јане ;)

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 9:14 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
ajde mal osvrt za vodite kaj nas

Sto e voda pod koncesija i sto ne e???
Po mene edno legalno tamanenje a edno nelegalno tamanenje.Drzavat gi dava za da lapa od dozvolite i ja zabole za ribniot fond.Konecionerot ja zema za da si frla mrezi(99 % slucaevi na site vodi) i da zima od dozvoli povtorno go zabole za ribata.
Nie ribarite an ednite legalno so dozvola tamanime na drugite nelegalno tamanime...
Ne ja gledam ama bas nikakva razlikata na imanje i nemanje koncesija.

Ribolovcite(so na prst sto se brojat isklucoci) ne se pridrzuvaat kon zakonite na koncesionerot.
Koncesionerot ne se prdrzuva ama bas nikoj koj obekanjata na pismeno sto gi dal na drzavata.

KONCESIONEROT IMA PRAVO SAMO NA RIBNIOT FOND VO VODATA.NEMA PRAVO NI NA VODATA NI NA KRAJBREZJETO.

Objasnete mi togas koja e razlikata na sve.Za ednas nedelno ili mesecno da napravi kontrola??Pa toa go moze i drzavata i go pravi..
Plakam godisna za da gledam mrezarenje,so pogolem broj na trski,so izlov von mera i von kilogrami???

Kriv bil koncesionerot???Kriva e drzavata sto ne go kontrolira.
Nie sme bile krivci.???Sto ne izvesuvame.Neliznae drzavata.Mnogu ubavo gi znae i pak im dava

Se e biznis a za ribnoto carstvo kako priroden resurs i za nas site gi zabole.Zatoa peckajte si kade sakate i kako sakate i nese zamarajte


Znate koga ke se smeni koga ke stane privatno i nikogas drugpat

Ova e toa sto sakav da go kazam vo mojot post !!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 9:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
spiro_jas НапишиCOLON

а и водите а и рибите се на државата - таа е газда,
Spiro a sto e drzavata?
Eve vaka ke pocnam.
Ako e drzavno toa znaci deka im pripadja na narodot.
Ako pripadja na narodot toa znaci deka im pripadja na onie sto se zasegnati od ovaa rabota.
Sigurno deka vodite se na sekoj drzavjanin na RM ama dali mislish deka nekoj sto e pcelar go interesira dali ima riba vo rekata? Dali nekoj lozar go interesira?
Dali nekoj funkcioner sto razmisluva kako so drustvoto da se nakrka vo Vodenica razmisluva dali ima riba vo vodata?
Toa ne zasega samo nas ribarite. Na toj nacin ribite se na ribarite.
Imav i edna reportaz od Treska so naslov " cii se ribite"
Bas sakav da pokrenAm razmisluvanje za ovaa rabota.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 9:59 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Ideata e deka samo ribarite mozat da donesat relevantni resenia za ribarlukot vo MK a ne nekoj DRZAVEN funkcioner koj riba videl samo na trpeza

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 10:05 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Pa na ribarite a ne na drzavata.
Почна и ти како Тасим
Почна и ти како Тасе. Го знаеш Тасе?
Црвениот повикува на помасовност на темава а ти се правиш манга
Нцк. Истиот муабет го тераш како Тасим. Тасим викаше, зашо да учествуваме на тендер, тука живееме, езерото е наше, ние го чуваме, треба така да ни го даде државата, не да доделува концесии. Ама заборави дека има уште 10 други села што излегуваат на Глобочица, па 2 поголеми градови во близина итн, па стотици илјади народ наоколу...
И ти на сличен начин вадиш теории како би требало да биде, наместо концесии и ред, кој кај сака, кога сака и колку сака :crazy:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum