www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4546474849ELLIPSIS51»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 6:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
moe viduvanje...
okolu organizacijata pred sve e na najvisoko nivo i chista 10ka pozdrav do cela taa organizaciona ekipa !!! :NotWorthy:

okolu vodata...
interesno ezerce so interesna konfiguracija i nimalku spored mene lesno za lovenje i klasichen bazen so riba!
sekogash e dobredojdeno da se pushti i poveke riba da ima ama i so ovaa kolichina dovede do interesna druzhba so do posleden moment natprevaruvachki duh,barem za nas!
ribata e taa kakva e denes mozhe da e kaj tebe na pozicija,utre veke da ja nema i site znaeme deka nema pravila,najbitno e da se prilagodish i da si go srabotish svoeto kako mislish najdobro deka treba,posle ostanuva na srekjata i prirodata.
slusham deka ribata bila po zalivi.nie bevme bash vo zaliv kade vleguvashe edno rekiche shto za mene beshe fantazija zalivot i kako shto se zbori deka ide ribata tamu na mrest trebashe da gi skrshime ama po sve izgleda toa beshe zalivot na golemite karashi samo :lol:
krap nevidov ni da ripne,ni da se svrti da dade nekakov znak vo zalivot...
a i kako razbrav skoro nikoj nevidel skok na krap shto istotaka e mnogu chudno.
promenlivoto vreme istotaka site znaeme deka mnogu vlijaeshe za ribata i ribolovot...

okolu mojot partner ne go menuvam ni za ribarot kllime!!!

okolu pobedata i nejzinoto teshko dobivanje od moe gledishte se raduvam mnogu za pobednicite i mnogu mie drago shto bash oni pobediva,chestitki ushte ednash dechki do vas i do site ostanati koi se zakitiva so nekakva pobeda :~~

za kraj ke kazham koj gubi ima pravo da se luti i ne e lesno so bugarski crnec da se raspravash :lol:

pozdrav do site i bistro do naredno vakvo prekrasno druzhenje za mene na bilo koja voda da bide sekogash ke bide adrenalin i akcija,borba do sam kraj i mnooooooogu druzhenje :filip:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 8:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Мое лично видување на работите...
Езерото прекрасно на прв поглед,прекрасна природа и убава боја на водата.До езеро патот одличен и пристап до сите позиции без проблем.
Извлековме позиција 11 (голи оток) :) на отворено каде што ако тргне рибата од заливите да излегува треба да пројде по 2 3 екипи за да дојде до нас.Јбг позицијата лоша (одма знаев ради киселата фаца на Крсте) :).
До нас комшии лево Сергеј,десно Профа...
Си наместивме убав камп,измаркиравме и како и повеќето ловевме блиску на 40м на 4.5м длабочина...Понатаму пробувавме и сингл мамци и блиску и далеку,менувавме боили,пробавме зиг на 55м на 7м длабина мислам со зигови од 4 и 4ипол метри,директно во тревата,поп уп и се што можеше да ни текне меѓутоа ништо.
Искрено јас бев убеден дека додека не добие Сергеј риба на блиското хранилиште што го имаше (нека ме поправи ако грешам) нема ни ние,па бидејќи не доби тој...
Јас лично сум задоволен од се,највеќе од тоа што Крсте од сам старт ми дозволи да работам како мислам дека треба и да пробувам што и да мислам дека треба вреди да се проба.
Риба изостана,меѓутоа многу месо и храна мајсторот Крсте понесе и се тоа одлично беше спремено од мајстор Чупле.
Дружење,муабетење со стандард пријатели Аки и Борис,Даниел Велес,Кико,одлични муабети со Профа,секако Диме и Гоце...
Да не заборавам домаќини одлични,езерото мора да се посети!
За се ова големо БЛАГОДАРАМ на Диме,Гоце,Крсте,БЛАГОДАРАМ Рибар 2011

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 8:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Si se zeznal :)
I jas taka mislev, ribata ke dojde od zalivot dvesta metri levo od mene kaj sto ripashe navecer vo grankite. Dodeka ne dobijat carp baits 253 riba levo od mene koi prvata nok lovea na 2 metra od traevata nema ni jas. Edinstvenata riba sto ni udri kako sto mozebi I vide udri na krajnata desna trska onaa najblisku do vas.
Toa sto ja izgubivme vo grankite e nasa vina.
Logicno taka deluvashe da dojde od levo kaj zalivot kaj sto ripashe e sega ili beshe epten majmun preskokna 2 hranilista so 4 jadici I prvata na tretoto, ili dojde od druga strana?
Zakluci sam :) injas bev samiot iznenaden.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Sportex НапишиCOLON
дефинитивно треба да организирате повеќе натпревари на малку поинтересни езера, каде освен уживањето во природата и дружбата ќе се разгори малку адреналин и ќе се поткрене натпрерварувачкиот дух кај учесниците.

Со ваква организација местата секогаш ќе бидат пополнети пред време.
Те разбирам потполно и јас првично бев против Берсин и бев за Рјаховски ливади каде гарантирам со глава дека ќе извадевме 1 тон риба!

Но Сергеј, таму собира 10-12 екипи...па каде ова момче Трасул погоре ќе имаше шанса да дојде и до лови рамо до рамо со Сергеј и да размуслува како ти ловиш како во постот погоре?

Каде Кристијан и Даниел ќе покажеа некој квалитет и ќе дојдеа до пехар ако немаше место за учество?

Каде ќе имаа шанса да го видат светскиот шампион во кастинг Људмил Димов како фрла дот спод 180 метри?

Знаев јас дека уловот ќе биде каков што е, знаев и кој позиции работат, знаев и колку има рибен фонд итн итн...

Но што ќе постигнеме ако 10 екипи си тераме по свое и се собереме на Рјаховски и се изнафаќаме???

Се надевам дека од овие купови кој ги организира Рибар 2011, 2-ца ќе знаат утре да направат нешто подобро и од ова.

Така добива спортот, така добива репрезентацијата, така добиваме сите. :shake_hand:

Треба да има вакви дружења, но се согласувам дека треба да има и купови каде се мери 1 тон риба.

Но кој да ги организира? Каде да ги организира? Најблиското е 500км!

Гледаш дека освен лига 3 кола ништо се случува во државава со овој спорт!

Па вие во ваше време сте го имале Аквариум, а ние го имаме криво круфче! :crazy:

Но нејсе, тоа е друга дискусија...

Се надевам само дека сите ќе ја гледаат поголемата слика овде.

п.с

Има план да се посети вода полна со риби во блиска иднина, па кој е за престиж може да договориме се. :ok_ok:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:42 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
nepostoi ezero kade SITE ke lovat 500 kg riba.koga ednas ke se svati,ke lovat dve tri ekipi sto ke gi izvlecat tie pozicii.

Pa i na agov dol imase ekipi bez ulov a prepolno e so riba,a i toa sto se ulovi e malku vo sporedba so kolku mnogu riba ima vo ezeroto.

Pravete sto poveke druzenja i na bersin i na bilo koja voda Dimka i uzivajte,koj saka ke dojde koj nejke nemora,ama sto poveke toa podobro

Kako se kalese celikot ima edna kniga,taka samo se kali.

Koj voopsto moze da garantira na bilo koja voda deka site ke se iznalovat???? I koj moze da znae nekoi drugi ekipi da bea na mestoto na onie sto bea deka nema poveke riba da se ulovi???Moze nekoj na mojata pozicija ke gi ubiese.moze jas sum napravil greska.
Aki samo dodeka piev kafe kaj kocancani na poz 18 ripnaa barem 5-6 krapa 10kg+,vo 4,5 nasabajle ripaa kolku sakas ama groto ribari spieja,edino milco rabotese i plamen tolku rano

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
na nashiot del batko neripna niednash vo nikoe vreme :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Spaiva НапишиCOLON



Има план да се посети вода полна со риби во блиска иднина,
И Васил има план да посети, ама не вода а ВОДИ и тоа колку е можно побрзо :fishing:
ПС. и не во блиска иднина а максимално брзо :tafta:
Средина на Јуни очекувам убави гости да ѓи однесам малку да се изналоват


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:53 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
akiribar НапишиCOLON
na nashiot del batko neripna niednash vo nikoe vreme :mrgreen:
ako istovarea uste malku hrana tie komsiite ni vie nemase da ripate ne samo ribata,na tolku sitna hrana sakas krap divljak da dojde ili karas???

sve si ima svoe aki,sve si ima svoe samo umot e eden ,nemozes da go ispravis.vas vlezot na zalivot vi bese blokiran

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:57 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
vasil НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON



Има план да се посети вода полна со риби во блиска иднина,
И Васил има план да посети, ама не вода а ВОДИ и тоа колку е можно побрзо :fishing:
ПС. и не во блиска иднина а максимално брзо :tafta:
Средина на Јуни очекувам убави гости да ѓи однесам малку да се изналоват
A kade na sloboden ribolov nema da se iznalovish ,na ezero prepolno so ekipi vo takmicenje e bitno da se iznalovish.koga ke si biram pozicija na prazno ezero kaj sakam ke lovam i kolku sakam,taka nese kali celikot ;) ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 9:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ej ona so i nie nemashe da ripame nema shto jako tie :lol: iako neznam kade ripavme fcfcfcfcccccc

a komshiite go dignaa nivoto na ezeroto od shto naraniva so hrana :D

nie frlivme okolu 800gr. bojlja :filip:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Последна промена од 1 на akiribar, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4546474849ELLIPSIS51»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum