www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:34 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS147»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 11:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
saso НапишиCOLON
Po mene najlogicno bi bilo tie ,, treti lica ,, da se ,, ubedat ,, da nastapat vo Liga.
Mislam deka vo toj slucaj mislam deka krapskiot ribolov vo MK najmnogu ke dobie.
Vo koja liga ? Na koe ezero ? Na krusevsko ili na nekoe drugo so poribeni krapcinja od kilo.
Eve lani se prijavi Toni Dukov-Duka ,covekot od ona sto go imam slusano za nego uste pred da postoi ovoj forum e bog i batina za krapski ribolov vo MK.A sto napravi,vlecese tri pati katastrofa pozicii i zavrsi kako sto zavrsi.
Zar ti mislis deka nekoj ke se blamira vo liga kade toa znaenje sto go ima nemoze da go pokaze na staza.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 12:02 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Sportex НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Sportex НапишиCOLON
Ako se saka uspeh i rezultat sega i doma (citaj za max dve godini) Jas bi se nafatil da vodam reprezentacija samo dokolku jas ja biram istata (posto ova ne e ni Srbija ni Hrvatska kade 85% od ucesnicite vo ligata se dvojni, trojni, svetski prvaci, iskusni ribolovci, ili vo najmala raka imaat po minimum 10 natprevari godisno i tolku izleguvanja na voda tuku Makedonija kade pola liga nema vkupno 10 megjunarodni natprevari zaedno) i nikako poinaku !

I toa ne od toa tie sto ke se prijavat tuku jas da probam licno da gi ubedam tie sto mislam deka treba da se natprevaruvaat! Za takvo nesto treba da bidat ispolneti site preduslovi, obezbedeno se, plateno se, (koga mislam plateno se ne mislam na prevoz, hrana, obleka i tn, ona sto pod default se podrazbira kaj durgite, tuku i mamci, prihrana, trening barem na 3 clena na reprezentacijata tamu kade ke se lovi pred svtesko.
По мене, правилно би било да избереш како селектор 4 екипи од лигата, да имаш можност да ги гледаш во лига и на купови како работат и колку им фаќа црпката.

Инаку, кога би одбрал да убедуваш трети лица кои не се натпреваруваат во лига, на што ќе личи тоа? МРФ плаќа и праќа на светско такмичари кои не сакаат да се натпреваруваат во сопствената земја? Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.

Ова горе е само мое мислење ;)
По мене, правилно би било да избереш како селектор 4 екипи од лигата, да имаш можност да ги гледаш во лига и на купови како работат и колку им фаќа црпката.

Od tie sto ke se prijavat vo liga ako ne im faka crpkata ne mozes da napravi natprevaruvaci za edna godina ni Sveti Petar a ne pak jas !

Инаку, кога би одбрал да убедуваш трети лица кои не се натпреваруваат во лига, на што ќе личи тоа?

Tie treti lica se iskusni natprevaruvaci na koi ne im treba posebno skolo, samo im treba dobra organizacija i golema podrska a ke lici na edna solidna reprezentacija koja e sposobna so dobra logistika, treninzi i uste podobra organizacija da napravi dobar rezultat!

МРФ плаќа и праќа на светско такмичари кои не сакаат да се натпреваруваат во сопствената земја?

Ne sakaat da se natprevaruvaat vo liga poradi MRF i nejziniot odeons sprema niv vo izminatite godini, losata organizacija, turistickiot pristap kon Svetskoto prvenstvo i milion drugi raboti ! Vo sopstvenata zemja se natprevaruvale milion pati, i vo liga i na kupovi, i vo organizacija na MRF i privatni, vo stranstvo i kade uste ne !

Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Nivniot pridones vo popularizacijata i omasovuvanje na krapskiot ribolov e nesogledliv. Tie luge orgaiznirale kupovi, natprevari, plakale od svoj dzep apsolutno se za da ja predstavuvaat drzavata na svetsko prvenstvo. Vrsele edukacii na svoj trosok niz makedonija, organizirale zdruzenija na krapski ribolovci, tie istite vojuvaa so togasnoto rakovodstvo na MRF krapskiot ribolov da dobie liga, da dobie finansiska kosntrukcija i da bide na isto ramniste barem so plivkarite. Tie istite so noki sostancea i se raspravaa za da denes krapdziite mozat da odat na svetsko i da ja imaat podrskata od MRF sto ja imaat. Tie istite gi postavija temelite na moderniot krapski ribolov vo Makedonija i se najzasluzni sto edna vakva ubava disciplina zazivea i vo MK. Mesto kon niv da se gleda so pocit, po niv se pluka, Tie istite sto treba da si go setaat gazot spored tebe ? Si go iznasetale oni sopstveniot gaz i toa na svoj trosok prijatele, mnogu poveke od sto ti mozes i da zamislis !

Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Koj rece deka ke pomine, procutaj sto sum napisal ke vidis !

Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.

Stoeshe kako predlog, ne bese prifateno ! Ne od MRF tuku od drugite predstavnici na zdruzenija na sportski ribolovci
Ja bi te podrzal vo se ako se prasuvam, cisto da vidime kako toa ke funkcionira, sepak, kakov i da bide rezultatot posle tie dve godini mislam deka site i tie odbranite i tie neodbranite treba da se najdat vo natprevar doma inaku ponatamu se bi se svelo na toa, ako ja bidam kapiten si gi zemam onie koi jas mislam deka treba i ke otide po gavolite celiot natprevaruvacki duh barem vo ligata, se ke sesvede na licni relacii i minati iskusva pomegu lugeto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 12:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
nonsens e bez natprevar dase odberat ekipi :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 12:38 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
ako e taka ne mora da ima liga, da si uvezeme dokazani natprevaruvaci i kapiten i zavrsena rabota. :kako vardar i metalurg

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 7:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Sportex НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.
Stoeshe kako predlog, ne bese prifateno ! Ne od MRF tuku od drugite predstavnici na zdruzenija na sportski ribolovci
Можда е сега шансата. Сега мислам дека би поминало, ама кој ќе биде јунакот-менаџер?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 7:46 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Sportex НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.
Nivniot pridones vo popularizacijata i omasovuvanje na krapskiot ribolov e nesogledliv. Tie luge orgaiznirale kupovi, natprevari, plakale od svoj dzep apsolutno se za da ja predstavuvaat drzavata na svetsko prvenstvo. Vrsele edukacii na svoj trosok niz makedonija, organizirale zdruzenija na krapski ribolovci, tie istite vojuvaa so togasnoto rakovodstvo na MRF krapskiot ribolov da dobie liga, da dobie finansiska kosntrukcija i da bide na isto ramniste barem so plivkarite. Tie istite so noki sostancea i se raspravaa za da denes krapdziite mozat da odat na svetsko i da ja imaat podrskata od MRF sto ja imaat. Tie istite gi postavija temelite na moderniot krapski ribolov vo Makedonija i se najzasluzni sto edna vakva ubava disciplina zazivea i vo MK. Mesto kon niv da se gleda so pocit, po niv se pluka, Tie istite sto treba da si go setaat gazot spored tebe ? Si go iznasetale oni sopstveniot gaz i toa na svoj trosok prijatele, mnogu poveke od sto ti mozes i da zamislis !
Никој не го оспорува нивниот минат труд, ама на минат труд никој денес не оди на светско без претходно да се такмичи на официјални натпревари. Тоа е исто како сега да го земат Роналдо пак у Бразил, пошо порано беше одличен и го потеше газот за репрезентацијата. Да, нека ги избере селекторот екипите сам, ама прво нека поминат екипите низ лига како што е редот. Нивното искуство и шетање на сопствен трошок не им дава за право да се стават над другите.

И не мислам дека само отпорот кон МРФ ги одвраќа од лига. Има и една друга работа, тие некогаш биле најдобри, ама денес може да завршат и последни, некои деца да им ги исплескаат газовите. Е од тоа мислам дека повеќето постари натпреварувачи се плашат, повеќе отколку што имаат отпор кон МРФ.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 8:42 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ronaldo sekogas ke igra dobro i ke dava golovi.Mladite fudbaleri neznaci ako kupile kopacki od 500 eur i bile na 5 utakmici deka se spremni za reprezentacija...

Filip mladite da ne se postarite ovie trigodini nema da znaeja nikogo da ispleskaat.Porano toa go nemase.Sum kradel predvezi od zica sergej sto gi ostaval da vidam na sto faka.Ako mi dadel nekoja boila so najnovi aromi i hemija da istestiram mi bilo kako nasedme nebo.DA ti kaze miks ili da ti napravi boila za takmicenje a kamo za liga bilo suludo.
Zatoa mladite sepak treba itekako da imaat respekt sprema postarite.Sergej ubav kaza se egoisti ama se zosto postignale nesto .Nikoj ne e egoist ako ne postignal nesto vo natprevarite.

Pred se MRF treba da ima respekt zosto tie ja odrzavale ovaa liga 10 godini.Na svetsko ne se odi da ucis nekogo.Na svetsko se ide spemen takmicar.Koje e toa spremen takmicar so 3 kola liga i edno do dve idenja na diva voda pienej rakija????????

Ubav e tekstot sto e napisan.Takmicenjata baraat zrtvi i toa golemi.Koga mladite ke se osvestat za tie zrtvi kako postarite sto gi pravele togas ke bidat spremni za na svetsko...

a vo meguvreme mora da se takmici da se razviva i da nema prekin na svetskite i treba da se najde kompromis..

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 8:46 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
СЕ може да се направи и да се договори кога се сака и кога од двете страни се има разбирање.
Што сакам да кажам дека од сето изнесено од страна на Сергеј со мали измени има можност да се направи. Кој се тие мали измени.
Сите оние кои треба да се убедат " старите" и оние " новите " крапџии треба да се најдат на едно место а тоа е државната крапска лига. Каде (Преспа, Дојран, Велешко), кога, колку кола(3-4), колку саати натпревар (50,72),...се договара и се изготвува календар со котизација.

Е сега суетите треба да се трганат на страна и се разбира оние " старите " треба да покажат дека знаат, можат и ќе покажат дека се во првите три-четири во лигата. Оние " новите" ќе имаат повеќе елан за натпреварување со поискусните и ќе има одличен натпревар.

Како пример лигата од пред две години (кога се појавија Мики и Пепи, Јане, Ицо) покажаа кои се и колку знаат и умееат во крапските натпревари и заслужено отидоа на Светско првенство во Португалија.

А онааа варијанта која ја споменува Сергеј да се одбере репрезентација од крапџии и да не претставува на Светско првенство беше и мој предлог ама онаа година кога немавме лига и Светското првенство беше во Италија (кога Македонија не учествуваше).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 8:51 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Никaкo не ми влaгa у глaвa репрезентaцијa сoстaвенa oд 3тo,5тo и 12тo местo вo лигa,a првиoт дoмa дa си седи...Акo гo пoдржувaте тoa тoгaш штo се буневте зa Никo резервa.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 8:59 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Trasul не си разбрал, моделот кој Сергеј го промовира е лигата да нема никаква улога, а не кој кое место ке биде....Моделот е како на Евровизија порано имаше натпревари па победникот идеше, во последни години некој има одврзани раце и по негов избор од она што во моментот смета дека е најдобро во МК си избера пејач за на Евровизија, во нашава ситуација натпреварувачи за на светско. Вториот пак модел што се пушти е се исто како што предлага Сергеј со таа разлика што “старите“ би се натерале во лига и Оној кој ќе биде главен за на светско ќе работи и ќе ги спрема првите 3-4 од лигата, нешто слично како во Србија. Е сега разликата е што би рекол Сергеј што во Србија све биле актуелни, поранешни или некогашни ШАМПИОНИ, а кај нас ....не би се впуштил во тумачење....


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS147»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum