www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS727374757677»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 8:39 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
ico baits НапишиCOLON
deca aj malku citajte so pisuvam :D :D a ne samo keltan go citate za da se karate,,

proteinskite ili mesni brasna se problem u sekoj mix,zosto :?: zatoa sto nezanaete da gi upotrebite kolku i kako,,

sekoj od tie brasna e jako na vkus i miris i noirmalno probiva sekoja struktura u u osnovata ana mixsot u pogolema kolicina, a najgolem problem e ovoj,,

za da ne ja probiete onaa osnova se stava balansitra i treba vreeme za da dojdete do granica.. koja granica :?:

granica e krajniot rezultat na mixsot poslsle podolgo testiranje da nemaaat dominacija tie brasna vo lkompletyniot mix i da mozete lesno da gi probiete so vasata hemija po zelba, a da imate zbogatyen mix so proteini,,

najgolemiot problem i 4 pati kazav,, nemozes da gi mesaas u kompletniot mix,, zosto :?:
zatoa sto se mal % u celokupnata struktura na mixsot koja sakate da vi bide neutralen i da ne dsominiraat vbrasnata u ikrajniot rezultat,,


zatoa pisav i predhodno,, najdobro resenie e toj mal procen e da se stava u pticjata hrana ili konopot meleni za da navlezze u sekoe rastureno =semcer, togas proteinot ke go imate bukvalno u sekoja boila, koja ke bide dosta pobrza i poatraktivna za nego,, kako mojata znaete :D :D

pazete, ova e sanio 2% od ona styo go rabotam, koj ke svati 1% ke ima idnina u nego, drugite 98% za toa ke treba predavanje :D :D
Легенда. :eusa_liar: :eusa_liar: :eusa_liar:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 10:55 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Не е легенда него паметно збори..

прост пример.. сакаш 300гр лт во 10кг.. како ќе го распоредиш како што треба во целиот микс?? Ке го измешаш со семенски материјал кој треба да го мелеш ;) така секаде ќе навлезе и ке биде како што треба миксот..

една од работите која ми ја кажал :ico: и гарантирам дека прави разлика..

не е правење микс.. фрли волку онолку вака онака се на куп и ајт у пм клапа клупа јајцата.. треба малце бојлерот да врие :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 11:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jbg ...nekoj moze ako saka i 3ml ili tri-te kapki da gi izmesa so miksot mesto so jajcata ................... zar tolku nazad sme ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 11:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Martin toa se osnovni pravila koi Dimitar 100% gi znae i sigurno taka gi mesal i pak mixot mu povlekol na ribino.Veruvam deka vo procentot e problem a ne vo mesanjeto.
E ona Ico sto pisa da se dodadat prvo seminjata,e dobar sovet i drzi muabetot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 12:23 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Toa ico so go pisa ovde, solar ne go znae.. Verujte... Sto sto se odnesuva do brasnata proteinski site se razlicni, najgolemi dgubronja se bugarskite, zatoa treba vreme so balansiranje

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 12:25 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
martinMK НапишиCOLON
Не е легенда него паметно збори..

прост пример.. сакаш 300гр лт во 10кг.. како ќе го распоредиш како што треба во целиот микс?? Ке го измешаш со семенски материјал кој треба да го мелеш ;) така секаде ќе навлезе и ке биде како што треба миксот..

една од работите која ми ја кажал :ico: и гарантирам дека прави разлика..

не е правење микс.. фрли волку онолку вака онака се на куп и ајт у пм клапа клупа јајцата.. треба малце бојлерот да врие :)
Ti mali vaka ako prodolzis ke me stasas, i nema krivo da mi bide :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 12:38 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Martin toa se osnovni pravila koi Dimitar 100% gi znae i sigurno taka gi mesal i pak mixot mu povlekol na ribino.Veruvam deka vo procentot e problem a ne vo mesanjeto.
E ona Ico sto pisa da se dodadat prvo seminjata,e dobar sovet i drzi muabetot
Му повлекло затоа што го бупнал рибиното у брашната.. а не го смешал во семињата прво па да го смели со се семињата.. затоа е тоа..

Сродни компоненти кој имаат масти се мешаат со масни компоненти(птичја храна, коноп итн).. затоа што мастите а особено мастите од протеинските брашна се групираат..

Исто и за посните.. микс не се склапа се у една када..
И најсмрдливото рибино да треба да го употребиш, ако го смешаш правилно нема да корне да смрди на мрша..


Како што реков не е само се у една мешалка и упали моторот и прај бетон..

п.с. и не е проблем да мириса на рибино.. проблем е како ке се напрај хемијата за тоа рибино..
секогаш се тргнува од најмалите компоненти па се стига до најголемите (волуменски).. и за хемија и за микс..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 7:59 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dimitar,praj si brat po tvoe mixevi so daco
Kako sto sum pecal na ico boilite taka sum pecal i so na daco ,bas mi e gajle dali mirisa ili nemirisa.Bitno e deka lovat :D :D

ILi da ne e vo prasanje oti znam da lovam kade sto i kako a ne do mixot :D :D :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 8:14 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Uste nesto za mixevite.Dodeka ti fakase na kalimanci fakaa i drugi ekipi i fatija kako i izminative nekolku godini eden kup krapovi i toa na mainline mixevi.
Mainlinot koj znae ili bil kaj mene kopa na ribino brasno od sto go ima.Megutoa koga ke stavis hemija go snemuva mirisot vo BOILATA. I sto sega???
Sakal krapot izbalansiran mix?Edina voda kade donekade-(zboram donekade zosto nemam vreme kako porano pa da bidam dosleden na hranenje so denovi edna pozicija) mainlinot neraboti e Velesko.Mainline razblazen ne cist.


Balansiran mix,malku ribino brasno,drn drn drn.Znaat lugeto da fakaaat.

Mesto
mesto
Prezentacija




Boila.

Balansiraj kolku sakas ako nete biva za fakanje dzabe ti sve.Eve ico neka vi dade boili i bas da vidam dalie do boljata ili e do coekot,pa posle ke pravime ovde muabet za mixevi.Ostavete da si prasuvaat mladive sto gi interesira za osnovite.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 27, 2016 10:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Другари полека не се разбравме изгледа. Значи вака. Целата кололчичина сите состојки заедно почнавме да ги мелиме,постепено,редоследно,мрсни со посни да не глави машината итн.Без рибнити брашна,пелети. Се тоа се мели по-едра гранулација. Од целата количина (без рибни) се вади дел и почнува да се мели еднаш заедно со пелети и рибни.Два пати додека да дојде гранулација каква што треба да биде.Тој микс значи ај да го кажам рибен си е екстра и лови исто екстра.Мириса како што вика Ицо на што сакам,нормално дека има некоја жица на рибни брашна ама ништо страшно.Бидејки е мелен како што е.И не смрди на мрша и слично.
Е јас сакам од другиот микс кој го оставив неутрал да му додадам екстра протеини.Кога во тој микс ставам пример некое рибино брашно 20-30гр на 800гр неутрал ми преовладува рибиното.Кога користам некое овошје како слива,ананас или естер нема проблем си мириса како сакам.Но кога му додавам по лесни ароми како банана,крем,млеко на пола од минималните препорачани дози,тогаш ми преовладува рибиното.Или со други зборови да кажам не мириса така како што сакам :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS727374757677»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum