www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 10:58 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Како најдолго да се чуваат боилите
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 9:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Често пати имам проблем со чување на боилите на подолг период, затоа сум приморан да ги правам неколку дена пред планираниот риболов и обично ги користам уште две три недели после тоа. Сум пробал со замрзнување во кеса ама сепак ми губат во квалитет и знаат ако не е убаво затворена кесата да попримат мирис. Исто така сум ги чувал и во врекички од компири ама некако после одредено време губат од квалитетот.
Сакам зимово да направам поголема количина од различни состави па на пролет да ги тестирам, ме интересира како ги чувате на подолг период.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 10:10 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
zip kesa i resen problem ,nema da imas miris.a za podolgo sto i da pravis ke izgubi,zatoa se pravi taze sekogas

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 12:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Значи најпаметно да не правам сега залиха, да си почнам со правење пред крај на забрана и таман за почеток на сезона тазе боилички. Имав некои идеи во глава па сакав да ги направам и на секое пакетче рецепта што како и правец на тестирање, таа што ке се погоди таа да си ја форсирам повеке.
Ке си најдам нова занимација зимово.
:fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 2:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Krap se lovi uste od mart na nekoi ezera.nekade I cela zima :)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 3:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Не сум спремен со опрема за зимски риболов на Крап, а и не сум вистински Крапчија туку аматер Крапчија кој сака да експерементира со мамци. Имав на времето направено една серија од боили по која лудуваше Лињакот а и Крапот ја сакаше ама рецепт не си запишав што колку, поголем дел од смесата ја имав оставено за хранилка. Додека имав од неа имав и доста добар улов. Интересно што боилата не беше нешто многу скапа ама имаше јак природен мирис. Затоа решив оваа година кога ке правам боили да ставам рецепта со нив и ако потрефам некоја добра рецепта ке си ја форсирам неа.
:fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 3:45 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
vakumirka.. samo toa moze da ti gi zacuva dolgo vreme..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 4:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Со вакумирка не сум пробал сеуште, ке пробам обавезно. Да не знаеш отприлика колку време би издржале вакумирани боилите.
Дали знае некој колку кошта вакумирка.


Последна промена од 1 на sasokone, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 4:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
sasokone НапишиCOLON
Често пати имам проблем со чување на боилите на подолг период, затоа сум приморан да ги правам неколку дена пред планираниот риболов и обично ги користам уште две три недели после тоа. Сум пробал со замрзнување во кеса ама сепак ми губат во квалитет и знаат ако не е убаво затворена кесата да попримат мирис. Исто така сум ги чувал и во врекички од компири ама некако после одредено време губат од квалитетот.
Сакам зимово да направам поголема количина од различни состави па на пролет да ги тестирам, ме интересира како ги чувате на подолг период.

Postojat tri faktori koi vlijaat na rasipuvanjeto na sekoja hrana, Kislorod, Vlaga, Temperatura !

So eliminaranjeto na eden od niv mozes samo da go zabavais procesot na rasipuvanje, no ne i trajno da go odlozis ili na podolg period.

Vakumiranjeto (izvlekuvanjeto na kislorodot) moze da ti kari najmnogu 5 do 7 dena, vo zavisnost kolku ti se suvi boilite?

Susenje (eliminiranje na vlagata) od 4 do 5 dena na pristijna temperatura (koga ke ja skrsis boilata vnatre vlazniot del da e samo vo sredinata) plus vakumiranje (izvlekuvanje na kislorodot) im dava zivot od 10 tina dena, nekogas i poveke vo zavisnost od temperaturata.

Zamrznuvanjeto (eliminiranje na faktorot temperatura) e najdolgotraen period na cuvanje, no sto potoa posle odmrznuvanje?

Cuvanje vo vrizider so zamrznati sisinja dava plus dva max tri dena vo zavisnost od friziderot i temepraturata nadvor, od koga ke se izvadat od zamrznuvac.

Postojat i prirodni konzervansi kako solta i medot.

Vestacki postojat mnogu, sum upotrebuval samo eden koj mi se pokazal kako OK no e mnogu skap i ne ti go preporacuvam.

Medot ima dvojna uloga i kako zasladuvac priroden i kako konzervans, no ne moze da gi socuva mnogu dolgo bolilite.

Varijanta koja dosta uspesno sum ja primenuval e kombinacija od nekolku od gorespomenatite.

Dobro susenje na boilite (3 do 4 dena minimum, no ne na sonce), vakumiranje so mashinka a pred vakumiranjeto sum dodaval dve supeni lazici sol na kilo boili, vnatre vo kesata.

Taka mozat da ti izdrazat i do 15 dena nekogas i poveke vo zavisnost od temperaturata, bez da pocnat da se rasipuvaat.

Taka spremenite (dobro isuseni) boili mozes da gi osvezis na sledniov nacin:

Ke ja istreses ubavo solta od kesata ili najubavo e da gi istruris boilite vo mrezicka i da gi protreses da padne seta sol.

Ke gi stavis vo kesa so ZIP so mala kolicina na kombinacija od aminokiselini, aromi, zasladuvaci, betain i drugi matrakuki vo zavisnost sto koristis od hemija.

Ke duvnes vo kesata da se napolni so vozduh ke ja vrzes ili ubavo stisnes i ke promesas tecnostite ramnomerno da se rasporedat.

Ke gi ostavis da postojat 20 tina minuti i toa e toa.

Se razbira najdobra i najuspesna varijanta e da napravis svezi boili pred izleguvanje na voda !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 4:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
По се изгеда ке наставам да си правам свежи боили, поголема обрска ама најлесна и најдобра.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2016 10:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
Fakaj si na pcenka,najubavo,a i najvise udira,prasaj go Ico.Ke prais boili,ke zapisuvas :yahoo: :tafta: :foottap: :ico: :ico:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum