www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 12, 2016 10:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
100% ne gi pravat samo so voda ali pak mislam deka 200% ne gi pravat so seker.......
Neznam dali si kupuval onie likvidi ili sirupi od pcenka,tigrov orev i dr........ali mnogu leplivi svojstva imaat,vo praskasta hrana mesana so zrnesta staviv od toj od pcenka ednas topkite koi ostana na suvo kamen gi napravi.
Ima tuka mnogu finti koi ni od daleku ne gi znaeme (ova znaeme e namerno vo mnozina ) sto kaza Jane porano cesto odele po jaki turniri i kradele znaenje od site prisutni,sega od kade da se vodi i sledi sve sto e novo

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 12, 2016 11:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Филип,сигурно си видел,фатил и слично шербет и знаеш колку е леплив. И исто колку лепи по густ или редок. И плус тољ што целта на топивата не е да биде коска или камен па да се топи 2 саата.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 1:11 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Феб 26, 2014 5:46 am
МислењаCOLON96
ne sujm mn iskusen ama probajte istiot miks so 1 lazica dekstroza i bez da vidite koja leplivost ke ja ima...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 1:57 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
ТафТабиТ НапишиCOLON
Повеле колеги за топиви бојли .
Ве Молам за конструктивна дискусија не за препукување !

Еве јас на пример незнам што е тоа ТОПЛИВА БОЈЛА, почнувам да ја читам темава која набрзина ја започна и третата страна, а и првата не ја прочитав во целост и ШТО.

Тема како и сите други. Ако некој со некого не си го мери директно тогаш индиректно. Не ми се чита или пак ја читам бидејки нема друго за читање.

А да се дадеше во почетоков на темата мал вовед за тоа што е Топлива Боила (за оние кои што како и јас незнам што е тоа), која е разликата во однос на класична бојла, како работи и што се постигнува со нејзино користење. Ако и не научиме нешто ново ние стари крапџии (кои мислиме дека доста знаеме) или младите кои тек навлегуваат во овие води, барем да добиеме некаква слика за темата во која пак некој си го мери

. . . . . . . .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 7:00 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Za da dade odgovor netreba od citanje tuku od praenje da dade odgovor Bobi,isto kako i za zigot 100 strani ustvari sme dupki..

Dimitar ako e tolku lesno kaj se rezultatite?????

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 7:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Bobi_Brada НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Повеле колеги за топиви бојли .
Ве Молам за конструктивна дискусија не за препукување !

Еве јас на пример незнам што е тоа ТОПЛИВА БОЈЛА, почнувам да ја читам темава која набрзина ја започна и третата страна, а и првата не ја прочитав во целост и ШТО.

Тема како и сите други. Ако некој со некого не си го мери директно тогаш индиректно. Не ми се чита или пак ја читам бидејки нема друго за читање.

А да се дадеше во почетоков на темата мал вовед за тоа што е Топлива Боила (за оние кои што како и јас незнам што е тоа), која е разликата во однос на класична бојла, како работи и што се постигнува со нејзино користење. Ако и не научиме нешто ново ние стари крапџии (кои мислиме дека доста знаеме) или младите кои тек навлегуваат во овие води, барем да добиеме некаква слика за темата во која пак некој си го мери

. . . . . . . .
isto go kazav i jas na prva strana :) temata e otvorena mesto vo natprevari da se ladime ovde.
Tesko deka nekoj recept iskustvo ke ima.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 8:52 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
250 гр Метод микс-Фруит (Пепи)
200 гр прашкаста мед (може CUKK) (Пепи)
100 гр прашкаста со инсекти (CUKK)(Пепи)
100 гр млеко
150 гр птичја, мешана (50 коноп, 50 канаринци, 50 ситни семиња како нигер, просо, лен, сусам)(Пепи)
100 гр гриз пченичен (било кој маркет)
50 гр соино (Vero)
50 гр Адитив прашкаст од Van der ende - Strawberry (кај Зоки од РП)
10 mll Melasa
3 mll Skopex - (алтернатива squid i octopus 3 mll со 0,5 mll E-12 и 0,5 mll sicret agent)
5 mll Јагода
10 mll било кое amino (CSL, Amino blend 365, stimuli amino .........) - ова може и 5 mll, после варење.
15 mll зејтин
4 гр Betain
Оние за прихрана, без јајца, најмали 18 мм, а за ловни додаваш 2 јајца на 1 кгр.
Со нив оди и 500 gr паста без јајца.
Пробани и пробајте.
Ете Ви пијачка и мезе па повелете. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
Dimitar ako e tolku lesno kaj se rezultatite?????
Ајјј.. Јане ке се самоизбодам од тебе на моменти! Што си се фатил кај се резултати па кај се. Па да извадам две-три слики од комп. и да кажам дека се фатени со топиви боили или да кажува приказни дека сум фатил толку и толку.Што ти е целта?
Користев такви на црничани прво и второ коло.Прво коло заврши како заврши. Второ коло имав кинење,две риби и откачувања 3-4 не се сеќавам.На сандански извадив 20 и кусур риби.На Трстија исто. На Градче фатив 100 караши исто и на Калиманци и прекинав да ги користам... И што фајде.Дали е од нив или не тоа незнам.Еве некаде,на комерцијала или помали порибени езера имав успех.На поголеми езера ме утепа ситна риба.Ама не е тоа тема.

Темата е друго. Еве јас ти тврдам дека знам како се прават и сум правел. И ми успеа.
Прво ги расипав кога ги пуштив низ машината за колбаси.Пробав со пиштол и си идеа скроз ок.
Обавезно двајца бидејки треба брза работа да не се исушат оти после не се ролаат.И од еднаш да не се прават големи дози.Доста е од пола кило до кило микс.
Исто кога сакав да ги направам 12мм исто не ми успеа.Ги правев 16мм и 18мм.Зависи од миксот,мојот е по-груб па затоа потешко ми идеше ролањето на ситната боила.

Шербетот е истиот како што го прават за баклави и слично.Едно кило шекер и кило вода.

Хемијата цела само без бетаин,ја дозирав пола од тоа што иде на 10 јајца ја ставив мислам дека на пола литар шербет.На пола литар шербет ставив некаде мислам 1,5кг микс. После ги сушев доста време 4-5 дена ама бидејќи ги ролав во апри,значи поладно и по влажно време.Значи на лето или кога е потопло и не мора да се сушат толку. Наред пат ако правам некогаш обавезно ке ја намалам хемијата бидејќи ми беа јаки на арома и затоа ме убија караши и кленови. Со топеа за пола саат мислам,не се топеа скроз но омекнуваа до фаза на топење.Од прилика за саат се топеа скроз.Така нешто беше.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А која е поентата на топивата боила, зошто и каде треба да се користи?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:20 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Da si mi ziv filip za prasanjeto.

dimitar dade odgovor.koristel vo liga I nisto nenapravi.znaci toa sto vika deka znae ustvari neznae.da znael ke ne poparese I ke bese vo prvite trojca.toa e ona sto pokusavam da go kazam

kako I zigot pojma nemame.tie sto midlat deka znaat neka otidat na eden kyp so nivnite topivi boili I ke svatata deka ustvari nisto neznaat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum