www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 12:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Гледам многу често се дикутира за употреба на паста на мамец или на олово,дека на многу натпревари е забрането да се користи паста на олово,дека некој не играл фер ставал паста итн итн...

Излегува дека пастата е многу ефикасна и дека ќе го зголеми уловот.
Лично јас многу форсирав паста и на олово и на мамец,но не сум имал некој посебен успех или сум имал претежно мали крапчиња,клен,караш.. Инаку паста си правам од самиот микс од боилите,само ја појачувам со плус хемија и додавам вода да е помека или брашно да биде потврда...Сум форсирал паста и пролет,лето и есен,на разни води.Ништо посебно.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 12:32 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Sekoj pat li ja pojacuvas so hemija, so aroma ili kombinacija aroma i amino.. Kolku plus dodavas hemija?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 12:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
martinMK НапишиCOLON
Sekoj pat li ja pojacuvas so hemija, so aroma ili kombinacija aroma i amino.. Kolku plus dodavas hemija?
Не секогаш...Најчесто од тестото што ги правам боилите тргам настрана една количина и тоа тесто го користам како паста..Му ставам плус амино и плус уље по потреба зависи од период..Плус арома сум ставал само за езерца како трстија и сандански..Количина на 200гр. тесто арома пола од тоа што додавам за 10јајца микс.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 2:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Vo pravilnikot na FIBS nigde ne e zabraneta, kaj nas ne znam kako stoi i dali e nesto smeneto posto znam menuvale ?!

Se prodavaat boili so pasta i posebno pasta za na mamec! Romancite na Korbu lovea so pasta okolu boilata !

Na nekoi natprevari e zabraneta najveke na baranje na gazdite na ezerata, posto ziva pasta ako e zamesena so jajca se rasipuva pa ne bilo dobro za ribata !

Sto e donekade ok ako odime po logika !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 2:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Незнам точно и јас каде и што,но сигурно имам читано по коментари по форуми дека еве некој не играл фер па ставал паста на олово итн итн..

Затоа ме интересира ваши искуства со и без паста,бидејки јас немам ама никаков поголем успех со паста,туку напротив.

П.С.За романците знам дека доста користат паста.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 3:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Незнам точно и јас каде и што,но сигурно имам читано по коментари по форуми дека еве некој не играл фер па ставал паста на олово итн итн..

Затоа ме интересира ваши искуства со и без паста,бидејки јас немам ама никаков поголем успех со паста,туку напротив.

П.С.За романците знам дека доста користат паста.
GRESKA si , nema teorija da lovis podobro bez pasta . A vo tvojot slucaj ne gledam zosto stavas EXTRA hemija ?? Pa pasta e toa Dimitar , pasta od miksot so koj LOVIS , si probal da frlis vo plitko i da vidis sto se slucuva ? I kolku brzo se slucuva ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 3:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Незнам точно и јас каде и што,но сигурно имам читано по коментари по форуми дека еве некој не играл фер па ставал паста на олово итн итн..

Затоа ме интересира ваши искуства со и без паста,бидејки јас немам ама никаков поголем успех со паста,туку напротив.

П.С.За романците знам дека доста користат паста.
GRESKA si , nema teorija da lovis podobro bez pasta . A vo tvojot slucaj ne gledam zosto stavas EXTRA hemija ?? Pa pasta e toa Dimitar , pasta od miksot so koj LOVIS , si probal da frlis vo plitko i da vidis sto se slucuva ? I kolku brzo se slucuva ?
Екстра хемија ставам за екстра атракција на боилата за мамаец и тоа не езеро каде факам риби од 1-2кг,за тепање време.Инаку за посериозно додавам само амино и уље не арома.И подобро ловам и без паста и без дип тоа ти тврдам.Со паста е позабавно,ситни крапчиња,караш,клен колку сакаш..Нешто посериозно слабо.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 4:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Aj belja , kineski levi patiki ti idat na spot :D Toa sto lovis pomali krapcinja , klenovi ..karasi e samo DOKAZ deka pastata funkncionira i toa odlicno , dovolno za mene :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 4:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Imase vreminja koga mnogu kisnevme na Vardar,tamu primetivme deka podobro davase riba so pasta na olovoto.Znam deka i olovo so feder pravev za da ja drzi pastat podobro.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Паста?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 09, 2015 4:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Aj belja , kineski levi patiki ti idat na spot :D Toa sto lovis pomali krapcinja , klenovi ..karasi e samo DOKAZ deka pastata funkncionira i toa odlicno , dovolno za mene :shake_hand:
што функционира добро,крапчиња од 0,500-1кг :head_bang: Ти да факаш такви :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum