www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Maј 05, 2024 4:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Есен / Зима Миксови
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 17, 2013 10:03 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Одамна не сум пишувал на оваа тема.. Добивам по неколку приватни пораки за зимски миксови итн.. Па решив да споделам неколку миксови кој ми се покажале одлични..

- Прво и основно за зимските и есенските миксови е да бидат по растворливи односно порозни..
- За да се добие овој порозитет се користат семиња кој потешко примаат вода.
- Повекето од зимските миксови кој се користат се на база на птичја храна со голем процент на млеко и млечни протеини во миксот.
- Аминокиселинскиот комплекс исто така е многу битен за во зима, побитен е во зима одколку лето..
- Брашна кој содржат целулоза и глутен треба да се сведат на минимум..

Микс Есен / Зима #1

40% птичја храна мелена ситно
10% јајчан бисквит птичја храна
20% млеко во прав обезмастено - Најдобро е да се користи слаткарско
15% обезмастена соја /тостирана/ доколку може да се најде
15% пченкарно брашно ситно
---

Микс Есен / Зима #2

30% јајчан бисквит
30% млеко во прав
20% соја
20% пченкарно
---

Микс Есен / Зима #3

70% птичја храна ситно мелена на камењача
10% млеко во прав или витамело или ренет казеин
10% соја
10% пченкарно
---

Да напоменам дека сите овие миксови треба тестото да е по меко од вообичаено и да не се ролаатво кратки потези туку во еден долг потег со ролерот..

Поентата на сите овие миксови е да имаат голема порозност но да не се распаднат, се варат нормално како и секоја бојла, одлика им е дека се лесно сварливи и доволно хранливи за во зима..

Околу аромите може да збориме до утре но сите си ја познавате вашата вода.. користете тоа што до сега ви се покажало како добитна комбинација.. Јас преферирам да користам алкохолни бази на ароми за ладна вода.. Палетата на солар естери кој се наменети за по ладна вода..

И за крај тоа што е нај битното.. е да буквалмо му сервирате на крапот пред уста јадење.. џабе е и нај добрата боила и прихрана на свет ако он треба да трага.. во есен и зима е друга играта.. место да го мамите со прихрана.. треба да го барате и ловите..

Околу спод миксовите.. одбегнувајте ја пченката во големи количини.. зголемете на коноп.. сварете ги да се пељте.. и хранење често и малку.. обилно само ке се утепате сами.. Робин ред и меласа обавезно во спод миксот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Есен / Зима Миксови
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 17, 2013 3:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Martin kade ima da se najde jajcan biskvit vo MK ili pod koe ime e poznat kaj nas.Jas kade i da pobarav site stiskaat raminja.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Есен / Зима Миксови
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 17, 2013 3:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Edno pod prasanje,bidejki ne sum videl gotovi miksovi brendirani me interesira dali i tie mixovi koi se pokazale kako zimski vo niv isto dominira pticjata hrana kako sto navede Martin.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Есен / Зима Миксови
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 17, 2013 3:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vo nekoi da a vo nekoi ne, imeno ima mesni so brzo topivi komponenti I lesni ribini brasna kako sto ti pisa keltan, lt94 I predigest kombinacija.

sto se odnesuva do kozjak momentalno najdobro pominuvaat so solar gotov mix.provereno :D :D

ce de tie najdobra biskvitna jajcana hrana.imas crvena so carofil I zolta so med.od iskustvo najdobri se megablend red I megablend sweet na ccmoore.gi imam doma I CE DE biskvinite nema blage veze megutoa ke pominat.pazi samo biskvitnata jajcana osven CE DE se aromatizirani I moze lezno da ti preovlada ako stavis poveke

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Есен / Зима Миксови
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 17, 2013 8:25 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Martin kade ima da se najde jajcan biskvit vo MK ili pod koe ime e poznat kaj nas.Jas kade i da pobarav site stiskaat raminja.
Meggablend - CCMoore
CeDe - жолта
Padovan - жолта

Во секоја по сериозна продавница би требало да има..

Јас купувам и фруит бискит и ја користам во млечни и овошни миксови..
Има и уште една со сушени црвци.. но таа ја користам во лето.. масна е ептен..

Инаку и месни миксови има но не ги напишав затоа што ке имате потешкотии да најдете рибини брашна како што треба..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum