www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Maј 04, 2024 2:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 5:29 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
howitz НапишиCOLON
Тоа е во ред, ама има и количество на алкохол во самиот дип тогаш.
Зар е тоа пречка?

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 7:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Па не би требало да е пречка. Само цело време се преферира и вибрира кон користење на хемија од познати брендови кога наеднаш блендирана пченка со квасец „динго“ од веро било добар дип. Нејсе, индивидуално е се нели.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 7:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
квасецот не е Динго него Диго ;) ... и немпраш да користиш сув квасец ... пробај со свеж :-:
како и да е , мислам дека вреди да се проба ... од експериментирање неможеш да бидеш у минус ... можеш да пробаш и можеш да не пробаш па еден ден да ти биде криво што не си пробал :head_bang:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 8:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Ете кој меси пити 8-)
Се шалам, секако ќе пробам, но! ќе пробам и со јагоди! и банани! од сите овошки, не ме кошта ништо.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 8:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Не те кошта ако и растат у двор :lol: Хех мала шала :) Интересно ми делува ова чим е 100% природно направено во домашни услови би требало подобро да работи од куповните хемии што по лаборатории се мешаат бог знае колку време им треба за транспорт па складирање рафтови. :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
И пак се враќаме на истата тема „Секоја вода е различна и секој дип не работи на секоја вода“

Нема крај. Ќе пробам дипов да го направам па ќе видиме.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 9:42 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Keltan НапишиCOLON
:D sega romancive ebaa majce na boila bez jajca...so javorov sirup ili melasa praveni....i suseni nedeli...kolku sto procitav. :D
Не ми е тешко да те пофалам, а ова што го прочитавме од хрватите треба да се запамти. Ефикасноста на брзо разградлива бојла на вакви води како во Романија по мое мислење е нов период. Брзо се проверува заради брзото топење во вода и честото префрлање (што е и присутно на води богати со риба), побрзо се прави, поевтино е, без јајца, ист е миксот и за бојла за прихрана и за ловна, иста е и пастата, по мој вкус едноставно и ефикасно. Порано често се употребуваа во изготвувањето и пасти за сладолед само со помал број на јајца заради врзувањето на миксот.
Идеите носат промени. Наједноставниот пат до успехот многу пати е врзан со едноставни работи. Честитки за обидите иако можеби јас лично би го скратил периодот на "созревање" како би ја избегнале тоталната ферментација и мислам дека нешто малце треба да се додаде. :D Но тоа е само мое лично мислење. Ми се допаѓа идејава за содавање на некој вид на homemade CSL.
Секој што екпериментира си ја носи одговорноста за неуспех или успех. Останатите не мора да го користат ако преферираат испитани дипови но и не треба однапред да ги прогласуваат ваквите обиди за луди авантури или глупости.. Секоја вода своја приказна.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 9:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Затоа е`и убав крапскиот риболов, поради комплексноста на мамците кои ние си ја создаваме за да го уловиме.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 10:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dali ke raboti ili ne najverojatno ke ni kaze nekoj sto ke go proba,nego mene drugo me interesira.Gledajki gi kupovnite dipovi toa se sekogas vo forma na gusta lepliva tecnost koja ostanuva na boilata podolgo vreme vo vodata i ustvari taka go dava toj pojacan signal na mamecot boilata.Mene ovoj mi lici deka ke se izmie i od boilata ke izleze se so samiot prv dopir so vodata.Ubavo kaza Ico vo prvite strani mu falat nekoi sostojki koi taa tecnost ke ja napravat da bide DIP.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 10:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
alkoholot ne e nisto loso da go ima prisuten e u sekoja fermentacija a pozelen e da go ima ne samo poradi pobrzo sirenje tuku i poradi sto nekoi etericni masla se rastvaraat u nego dodeka pak drugi se rastvorlivi u maslo zatoa i ima razni dipovi kako i za razlicni periodi od godinata, a seker se dodava kako i maklu sol za da ima vo sam start hrana za kvasecot(sto vo ovoj slucaj gi ima dodadeno za konzerviranje na sekeracot) a potoa pocnuva da gi iskoristuva nranlivite materii od sekeracot vo ovoj slucaj polisaharidite od pcenkata,i alkoholot ne e materija sto moze da sedi na otvoreno zatoa sto se vetree taka da procentot sto ke ostane vo dipot e pod prasalnik.a sega dali ova sto ke iskoci od ovoj experiment e dip ne sum siguren ako bi go svrstal nekade toa bi bilo kako aditiv

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Последна промена од 1 на kladofora, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum