www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 10:37 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS414243444546»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 12, 2013 11:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
martinMK НапишиCOLON
Зошто би користел рицинус.. нивниот дигестивен тракт нема да функционира на рицинус.. плус рицинус во големи дози е штетен..
Како второ рицинусот е масло кое е густо и на по ниска температура коагулира.. ке ти ја затне боилата..
На крапот му требаат масла со омега 3 а ова со рицинусов ако ти е за да јаде и сере цело време нема да ти работи.. друг стомак имаат они.. не се како нас..

schime, ti treba u apteka da rabotis :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 12:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Зошто би користел рицинус.. нивниот дигестивен тракт нема да функционира на рицинус.. плус рицинус во големи дози е штетен..
Како второ рицинусот е масло кое е густо и на по ниска температура коагулира.. ке ти ја затне боилата..
На крапот му требаат масла со омега 3 а ова со рицинусов ако ти е за да јаде и сере цело време нема да ти работи.. друг стомак имаат они.. не се како нас..

schime, ti treba u apteka da rabotis :D

не за џабе ишијас фатив од ДИП КЕРИТО од носење... :cray: потешко е од олово и сите остали кериња заедно :lollol:
шиме на слободен риболов носи едно добри 100 дипови, 20 ароми, 30 бетоњерки, и 300 остали мачкарлоци и ова е ако пред идење му напраам рестрикција...
а за такмичење, 2 дип кериња, крцати.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 9:27 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Џаба дип кери и крцати коа не ме сака риба.. некој ми има фрлено мухла..

шала на страна..

Вака.. јас си имам систем на 10-на вида боили и ароми кој си ги комбинирам.. но имам од тие 10.. 2 кој секогаш ми се прости и добитни..

На времето на аквариум коа си игравме.. рибата беше така настроена да менува од недела за недела разноразни ароми.. е сеа за натпревари на аквариум фаворит ми била месна боила/микс салмон.. и јака оштра јагода..

Имало денови кога нејкел да пипне на тоа па ке се искинеш од удари на цук школка..

За големите води.. на неколку пати и наврати сум се пресекол у артерија со 2мл плус ако додадам.. па ке скапуеш.. ке ги преваруваш боилите..

На неколку наврати па скроз обратно ми се има случено..

Најлесниот систем е да направиш по лабава хемија и арома.. па ако ти треба на лице место ке ја штелнеш..

На црничани носевме и бланкерици па на што ке покажеше штелавме правевме..
За црничани предизвикот е друг.. презентацијата му е мајката..

Секогаш носам 2 добитни + 1 експеримент или некоја која треба да се докаже..

====

Тоа што е по битно е да го направите миксот по прост а не да урла со којзнае какви се не ствари во него..
што мислите меинлајн.. солар.. ричворт.. прават миксови кој се комплексни.. јас мислам дека не затоа што секој дунстер може да купи од нивниот микс и ке треба истиот тој микс да се рола и кај дунстерот и кај мене..

Дека имаат ниво на протеини и дека се кампањски миксови да.. ок но не се само протеините главни.. многу по битна работа е сварливоста на миксот..

Крапот е воден од инстинкти.. ако е нешто за него убаво.. телото му го кажува тоа.. не разбира јагода малина маслинка туна итн итн.. тоа е само патоказ за дека тука ина нешто различно..

Мирисот во вода не се распознава.. мирисот во вода станува дел од вкусот на самата боила.. исто како што кога имаме затнат нос осекаме благо солено луто ама аромата не ја осекаме.. истото се случува во вода..
Тоа се физичките својства и нема бегање од тоа.. дали за нас дали за крапот..
Вкусот/мирисот како комбинација е атрактот кој треба да го „заинтересира“..

Според искуството на еден куп луге со кој имам правено муабет на темава е прво да го најдеш кај рошка, второ презентацијата трето мамецот.. и секогаш носете си златни кукуруззз..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 30, 2013 11:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Citam i gledam deka ste nepopravlivi :D nema nazad , taka :D bez hemija nema ribolov . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 30, 2013 11:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
келтан абе дај една тема нова отвори (крапска хемија - НЕ, или било како друг наслов - по твој избор ) и почниго таму муабетот , овде нема поправење и исправање во оваа
- тука е за хемичари

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 30, 2013 11:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
nema potreba od nova , samo ja digam temata , aktulena ce bide denovive , posle svetskovo prvenstvo , posebno . . . . R1 . . .. CBR1000 . . . . GSXR 1000 :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 12:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
R1 исфрлија од игра - не запале на светскиот шампионат а и роси ја батале :D , плус за таа има посебна тема мислам некаде во разделот под името бучкуруш домашен така ли беше ;)
а за овие другите хемии што ги наведе - тука има доста муабет ама пак станува збор за дозирање колку како кога, или која чини која нечини

а не ти како што наведе- дека не ви треба никаква и точка, затоа ти реков посебна тема ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 12:39 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Neeeeeeeee , kade taka napisav :D mi se dotrkala od nekade LT ribino i malku predigest pa hemijav i jas malku i se cudam sto povejce im treba vo edna boila od toa ??? aj si rekov , dosta postat vo Crna krapovite , praznici idat ,zima ide , neka se omrsat malku so mevce kvalitetno .. :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 05, 2016 10:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Колеги што се случува со Солар,пола од асортиманот им го нема на официјалниот сајт.Да не се очекува некој бум или пак ке препаковат со нови имиња и цени до небото и назад :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 05, 2016 10:49 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
????

So fale :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS414243444546»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum