www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 10:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON FOAM (пена)
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 18, 2011 6:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Eden mnogu interesen proizvod koj naoga mesto vo krapskiot ribolov. Samata pena e proizvedena da se koristi pri pakuvanje na osetlivi elektronski komponenti , za da se spreci nivno ostetuvanje pri transpotr.
Lici na smoki , duri e skoro i ista golemina i posle kratko vreme vo voda se rastopuva. Krapskite ribolovci ja koristat za tereni so dosta trevnato dno ili pri podlaboka tinja.
Se montira direkno na jadicata , zafrlame i koga olovoto potone PVA-to ja podiga jadivata koja nakon rastopuvanje na penata legnuva vrz trevata ili tinjata.
Ima da se kupi vo ribolovnite magazini , no ako imate prijateli vo firma koja se zanimava so primer sklopuvanje na kompjuterski konfiguracii ubavo e da proverite i kaj niv.
Obicno pri vakvi slucaevi se mesani so stiropor no lesno ke gi prepoznaete kako po materjalot taka i po formata.
Uste eden sovet: proverete vo JUMBO , ima golemi pakovanja koi se prodavat tokmu za opakovanje. Cenata e okolu 2EU. i ako tamu ja kupite ke imate PVA za cel zivot.
Eve i nekoja snimka za sto vsusnost stanuva zbor

[ img ]

PS. vo prodavnicite najcesto se prodavat beli


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 27, 2011 11:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Vakvi smoki ima vo sekoja poshta.Pratkite koi se krshlivi doagaat zapakovani vo vakvi smoki

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 27, 2011 11:27 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pri extremni zafrluvanja se vrzuva celiot predvez za osnovniot so pva konec ili traka i ne se zapletkuva jadicata.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 2:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
filip030682 НапишиCOLON
sum bil na ribolov so ludje koi PVA smoki gi koristat za pokrivanje na jadicata pri extremno jaki zafrluvanja taka da pokrienata jadica nemoze da se zaplete okolu osnovniot konec
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...ocigledno so pogresni luge,

... :lol: :lol: :lol: .moze,moze....tie sistemi otkako ke gi naucis se vezbaat so primenuvanje,so praksa....isto kako sex-sot,
Dragan.S НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Vakvi smoki ima vo sekoja poshta.Pratkite koi se krshlivi doagaat zapakovani vo vakvi smoki
...druze,cenata im e nogu niska okolu 1 euro bese celo kese,edino so mozes da gi iskoristes e bas kako so kaza Vasil,...taktikata za na Treska,kaj so imase preterano mnogu treva..... ;)

...mozes da gi koristes i za precizno zafrluvanje,da ti obelezi kaj ti e padnat mamecot koga ke padne sistemot a floamot ke se otkaci od jadicata i pravoliniski ke ispliva na povrsina,ama treba da si fokusiran tie nekolku sekundi i da go vides momentot na isplivuvanje.... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Гледам многу луге ги користат,а јас сум уште скептичен,не знам како тоа се ефикасни каде има трева кога како и да е кога ке се стопи пената мамецот пак пага во трева...не ми е јасно некако,ама како и да е не се скапи и ке си купам ке пробам,па сам да си се уверам.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 6:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Што не ти е јасно Димитар ?

Фоамот закачен на куката е доволно моќен да ја подигне и таа да плута над дното се до моментот на растопување на фоамот. Тогаш јадицата си легнува на дното.
Е сега има една мала финта при закачувањето на фоамон на јадицата. Ќе пробам да ти објаснам , па ако не сум бил доволно јасен ќе
го снимиме тоа. Значи зимаш еден фоам(смоки) и како е по должина го прифаќаш со палецот и показалецот , го притискаш се додека двата краја не се доближат. Така превитканиот фоам го закаќуваш откај надворешните негови краеви на јадицата и тоа да не ја поминува долната крива точка на јадицата.
Така забодениет фоам на куката е под лек притисок со тенденција да се откачи па тоа при растопување дополнително помага фоамот побрзо да падне од јадицата.
Мислам дека добро објаснив , ако нешто не ти е јасно , прашај.
ПС. имаш една вреќа фоам од мене ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 6:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Од прилика сватив,ама како и да е штом се користи толку ке го пробам и јас,сигурно нема да ми наштети може само да користи.

П.С:Фала :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 6:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Dimitar НапишиCOLON
Од прилика сватив,ама како и да е штом се користи толку ке го пробам и јас,сигурно нема да ми наштети може само да користи.

П.С:Фала :)
...Димитар кога ќе најдеш пола саат слободно време,бујрум до кај мене,знаеш каде живеам(кај зендолино маркетот),па на раат ќе видеш како се користи фоамот,ќе добиеш примероци за проба и објаснување за истиот,и не само за него,за се што те интересира,редно е веќе да покажеш добра воља на соработка,сам и од нет не се уче се.....и ние се надоградуваме еден од друг како и сите занаетчии,со размена на информации верувај дека резултатите се подобри...па повели кога ќе имаш време.... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 8:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Дацо фала за поканата баш би сакал да се видиме да продискутираме имам твој број па ке се слушнеме и уште подобро,може да се видиме да идеме заедно на Трстија или Сандански,инаку јас сум секогаш бил отворен за соработа и дискусија тоа може да ти го кажат крапџиите од Виница (Роби,Гиш и др.) со тебе некако се разминувам постојано,а те знам мноогу одамна и ти си ми давал совети уште 2001 год.(одев на пракса кај тебе у поштата :) ако се секаваш).

Ајде малку за темата.Значи јас ПВА Фоам знам како се користи,како функционира ама сакав да кажам дека сум скептичен во тоа колку е корисен и дали се може и без него.Од преска изгледав неколку клипови и ми стана јасно,дека кога гола јадичка пага слободно носена од оловото пага многу по грубо и се зарива во талогот или се умрсува во тревата,а си фоамот јадичката пага многу по слободно и по фино и така се помали шансите да се замрси во тревата или да се забие во талогот.Плус фоамот ке ми уштеди многу ПВА мрежа воедно и пелети и прихрана со која го полнам
ПВА-то.Бидејки на езеро како Трстија полно со трева на секое префрлање ставам ПВА стик обавезно.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FOAM pena
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 8:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Dimitar НапишиCOLON
Дацо фала за поканата баш би сакал да се видиме да продискутираме имам твој број па ке се слушнеме и уште подобро,може да се видиме да идеме заедно на Трстија или Сандански,инаку јас сум секогаш бил отворен за соработа и дискусија тоа може да ти го кажат крапџиите од Виница (Роби,Гиш и др.) со тебе некако се разминувам постојано,а те знам мноогу одамна и ти си ми давал совети уште 2001 год.(одев на пракса кај тебе у поштата :) ако се секаваш).

Ајде малку за темата.Значи јас ПВА Фоам знам како се користи,како функционира ама сакав да кажам дека сум скептичен во тоа колку е корисен и дали се може и без него.Од преска изгледав неколку клипови и ми стана јасно,дека кога гола јадичка пага слободно носена од оловото пага многу по грубо и се зарива во талогот или се умрсува во тревата,а си фоамот јадичката пага многу по слободно и по фино и така се помали шансите да се замрси во тревата или да се забие во талогот.Плус фоамот ке ми уштеди многу ПВА мрежа воедно и пелети и прихрана со која го полнам
ПВА-то.Бидејки на езеро како Трстија полно со трева на секое префрлање ставам ПВА стик обавезно.
Вака сега...како шо спомнав во постот на Јане,ако не беше фоамот,наТреска 2009 год,каде што се одржаа сите три кола од државната лига и е повеке трева отколку во англиските бари ,тешко дека ќе се постигнеа такви резултати,значи убаво си видел на клиповите,уште при самото паѓање на системот во вода,јадичката со мамецот останува највисоко и во повеќе случаи ако ти е по долг предвезот останува врз некоја трева или ако користиш поп-ап,се сместува лесно и чисто мегу тревата каде што е и визуело по достапен за рибата...за трстија може да се каже дека е и задолжителен......очекувам да се јавеш и да се видеме,навечер сум слободен,времето го губам секако у гаража околу опремата па лесно ќе се наметнуваат теми за разговор... ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum