www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maј 03, 2024 8:48 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS10»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 3:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
jas prvap pred nekoe vreme ja koristev petzelot i nesporedlivo e so drugite shto sum gi koristel sekakvi modeli pred ovaa.bateriata e top i mozesh da se potpresh na nejze a drugive moze da te ostavat na pola pat :lol: spijam so nea na glava i se budam i kaj se zaebav palam svetlo shto da vidam cel vo bubachki,ushalki,gasenici,pajaci bev hahahahaha odma ja gasam i produzuvam da spijam,da ne mu ja mislam mnogu :) staviv samo toalet vo ushite za pojachanje :lol:
top e baterijata,izdrzliva e i pravi den!za podolgi kampanji si treba kvalitet a za edna nokj ke pominesh so bilo koja...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 5:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
howitz НапишиCOLON
Petzl е водоотпорна, може до -20 да издржи и може се она што не го може онаа од 100 ден. И да, може да не те боли глава 3 дена од носење на оние пазарските.

LIKE !!!!!!!!!!!

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 1:39 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
Бачко, јас имам и од 100ден. а имам и Petzl Tikka Plus 2...далеку е мижи асан брат..далеку.
Следна кампања ќе ти ја дадам да ја осетиш. ;)
ОК.. за мене битни се две работи.. да батеријата има полнач и да има зум.. батерии кој светат до 30 метри ми се тотално неупотребливи.. ниту можеш навечер да фрчиш како што треба ниту пак ми е дистанцата како што треба..

Да има пецл со зум радо би.. ама гледам сека сите се со 2 диоди комбинирани.. така да не ми паше.. а парите се најмалиот проблем..

Како прво секогаш со мене носам 7.2 Аh акумулатор на 12В.. на тоа двете лампи преку ден се полнат а навечер цело време светат..

Плус на истиот акумулатор имам и фенер со 40 диоди кој свети цела чевер над масите под тендата/шатор..

Поентата не ми беше да кажам дека тика или пецл е лоша.. но не е и нај нај.. за 20 /40 метри нешто да ми свети некако не ми оди.. Инаку сум имал пецл.. но еден од кондензаторите рикна.. и отиде јабана..

Плус мојата ламба има 3 црее диоди и дигитална контрола на волтажа работи од 2.4-4.6в зависно од времето.. троши 2600 мили ампери батерија за 6 саати на фул.. но се полни за 2 саати..

Да трошењето е големо но затоа имам 240 лумени.. наспроти 80 кај пецл-от..

А тоа дека споредувам фичо и мерцедес.. да само што фичово има мотор од GSX-R 1100 па фуче..

Истите лампи ги имаат Цапариус и Раде.. Тие лампи се тие кој Мајкоски збореше дека ке лапаме жут ако светиме во вода..

Па сеа им ги знаете перформансите навечер..

--

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 1:40 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Daniel НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Petzl е водоотпорна, може до -20 да издржи и може се она што не го може онаа од 100 ден. И да, може да не те боли глава 3 дена од носење на оние пазарските.

LIKE !!!!!!!!!!!
Точно само што не свети повеке од 30 метри.. и не ми е корисна воопшто освен за врзување подвези..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 1:42 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Далеку дека мојата ламба е нај нај.. но мене ми ја брка работата 150%.. пецл.. да на аквариум :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 1:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Која е таа лампа друже?Колку кошта и од каде може да се купи?

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 3:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Од Илиенци се купени Димитар и во најмала рака е смешно таа лампа да се споредува со било кој модел на Petzl !!!
ПС. нека ми покаже некој од Вас лампа која ја користи без никаков проблем девет години, тоа за трошење на батерии може да го каже само тој што никогаш немал Petzl лампа !
Да не ме разбере некој погрешно , секоја лампа си врши работа на еден или на друг начин , само коментарите да се на место !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 3:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
vasil НапишиCOLON
Од Илиенци се купени Димитар и во најмала рака е смешно таа лампа да се споредува со било кој модел на Petzl !!!
ПС. нека ми покаже некој од Вас лампа која ја користи без никаков проблем девет години, тоа за трошење на батерии може да го каже само тој што никогаш немал Petzl лампа !
Да не ме разбере некој погрешно , секоја лампа си врши работа на еден или на друг начин , само коментарите да се на место !
Знам кои се.Мислам дека лани кога бевме на Гогомонд такви лампи имаа Јоце и Предраг.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 3:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Точно !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 11, 2013 4:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
petzelot tika 60m sveti

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum