www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:35 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS15»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 12:21 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Olovata se 60, 80, 100, 120 razna forma sistem solza olovo itn... ne ispustaat nikakvi olovni supstancii vo voda zeleno kamuflirano idealno za KRAP :D pozz


[ img ]

Krapski olova.
Moze i po naracka koja forma sakate

Променето името на темата за подобра прегледност. Spaiva


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razni vidovi na Plastififirani Olova idealni za Krap, So
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 1:36 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
kolku pari kosta edno olovo i dali ima kako prviot model na slikata od 40 gr


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razni vidovi na Plastififirani Olova idealni za Krap, So
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 2:31 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
nikoe olovo ne e 40grama ? Ovie se plastificirani i se od 80-120 grama cenata e od (50-60den) vo zavisnost od kolicinata koja ke ja zemes pozz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razni vidovi na Plastififirani Olova idealni za Krap, So
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 11:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Ови форми можеш ли да ги напрафеш
[ img ]
[ img ]

Ај преку лична порака ке се договореме за цена на мене ке ми требат 2кг 80гр. и 2кг 100гр.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Razni vidovi na Plastififirani Olova idealni za Krap, So
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 12:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
od olovata sve moze da se napravi samo treba da mi dades 2 olova za mustra ke se vidime i ke mi kazes kolku ti treba pozz a za ova objasnuvanjeto fala ti mnogu brat eve ti go mojot mob 070-538758 kirca


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2011 9:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Инспириран од колегите кои сами наогаат решенија за да заштедат по некој денар,правејки сами тапи,еве еден начин како да си помогнеме и ние крапските риболовци да не позлатуваме некои делови од опремата,кои и те како се битни ама и скапи,а се губат најлесно...дали тоа ќе биде при самото зафрлување,закач или пак најболното кога риба ќе ти однесе цел систем....значи зборам за ОЛОВАТА...!!!!!!!
Оловата носат добар дел од финансиите за системот со кој фаќаме,знаеејки дека редовната цена кај нас е од 50ден па нагоре,во зависност од грамажата,брендот па дури и домашно излиените,за мене барем се скапи...а кога ќе помислам дека на еден повеќедневен риболов,во некој кршен предел или богат со школки може да изгубам и по 20-30,да не кажам и повеќе,е тогаш и те како ме лупаат по џеп....
Финтата за самотворки ја открив пред едно 10-тина год. случајно на еден Хрватски форум,каде што едно бате на истиов начин правеше некои воблери во вид на рипчиња од олово...пробав и успеав и Јас....па не гледам зошто ова не би го споделил со другиве од форумов,....со оглед на економската ситуација,може на некој и те како ќе му завршам работа...може некој ќе се лути,ако му го расипувам бизнисот,ама не би требало,дека за секој производ си има муштерија,оној кој не сака сам да прави пак ќе си купи готови... :)

Вака..се работи за калапи за лиење на олова кои не се трајни,туку по излиени 20-30 парчиња знаат да испукаат и да се распаднат...тоа се калапи направени од авто лимарски кит,затоа трајноста им е мала...ама со обзир дека едно кило кит со зацврстувач кошта некои си 250ден а од тоа кило испагаат скоро 7-8 калапи х 20-30 комада...заштедата е огромна...олово обично купувам од отпад и тоа гледам да се тоа оловни плотни или стари водоводни оловни цевки,зашо чистината е кај нив поголема,оловото е поквалитетно,помеко а и самата фира(жгура)при топењето е помалку...

Сега ќе пробам со слики да Ви објаснам како иде постапката а за некои нејасни работи се разбира дека ќе појаснам со отворени дискусии..

[ img ]
На првата слика веќе е подготвен китот и зацврстувачот....претходно правиме рамка од обичен лим,која треба лесно да се отвара.Откако ке ја намачкаме со улје рамката и мустрата од олово кое сакаме да ја добиеме,го мешаме китот,ставаме во рамката,површината ја исполнуваме и замазнуваме...по неколку секунди го втиснуваме оловото ама не повеке од половина во рамката....

На втората слика се гледа како отприлика тоа изгледа...
По 3-4 мин...откако китот ќе почне да стега,го вадиме оловото(мустра)...со скалпер ја одземаме вишокот маса од китот која се прелила преку оквирот од лим и на страните и правиме зарези кои што ќе се совпаднат со другата половина....
[ img ]

Ја повторуваме постапката со тоа што веќе во готовата половина од калапо е ставено мустрата од оловото и заедно со неа ја втиснуваме во рамката исполнета со кит...вишокот што ќе истече од страните го одземаме со скалпер и по неколку минути калапот е готов....
Значи за релативно малку време калапот е готов,ама моја препорака е да не се лие веднаш него да се остави за другиот ден да се исуши поубаво со што му ја зголемуваме трајноста
[ img ]

Од сликава се гледа дека добивме две идеални половини на калапот,со зарезите на првата половина добивме машки и женски дел :)

[ img ]
Калапот го притегаме на даска со помош на обични шајки,за да може лесно да се вади и става...низ него поминува шипка која е ставена под агол...дебелината на шипката е 2,5 мм,низ тој отвор треба да помине пластичната цевка....


[ img ]

Преминуваме кон топење на оловото...значи плинско,обина лименка од веќе искористен кит и црпалка за сипање на врелото олово....морам да напоменам дека е врема да ставите заштитни ракавици,зашто малку е веќе жешко а и со оган претпазливо...особено со врело олово.. :)
На калапот правиме отвор од кај ќе го сипеме оловото и почнуваме со полнење....

Ама не е се готово....откако ќе излиеме повеќе парчиња,10-20-30....и ќе почекаме да се изладат,преминуваме кон монтирање на истите....

[ img ]
Со бургија за железо или дрво бр.4,5 правиме отвор кој се спојува со веќе постоечкиот од шипката која ја стававме во текот на лиењето...ако има мали запушувања лесно ги прочистуваме...


[ img ]
За понатамошна монтажа јас користам обични чепкалки за уши,гумен боужр или силиконки божур кој одговара на димензијата на вирблата која ја користиме....секундарен лепак и тоа е тоа.. ;)
[ img ]

[ img ]

[ img ]
Значи можеме да си направиме олова во зависност од потребите,дали тоа ќе бидат инлајн или олова за сејфти бол ....втората варијанта е полесна...само се става вирбла во текот на лиењето...

[ img ]

Многу време оловата ги фарбав со боја која ја добивав од еден пријател автолимар,мислам дека тоа му беа остатоци од малку поквалитетни бои кои брзо сушеа,имаа цврстина и најважното немаа мирис после добри 2-3 дена сушење...
Постапката на пластификација на оловата е малку деликатна,барем за мене,а си бара и додатни сретсва,па затоа како алтернатива се најде бојата за бетон...не таа во прашкаста форма,туку бојата со која ги премачкуваат обично подните површини на работните хали,мислам дека беше од фирмата ДУГА а ја има во Макохемија кај постојката на стара рампа,карши мдуќанот на Пројан,истата кошта некаде околу 270 ден. а со едо кило може да исфарбате(пластифицирате) повеќе од илјада парчиња
[ img ]

И на крај уште желба за искачање на вода и трошење на оловата... :lol: :lol: :lol: ....
Со ова мислам дека на повеќе луге ќе им дадам идеја како да зашпараат некој денар...сировото олово 1 кг кај нас кошта околу 70-80ден,а од 1кг може сами да си направите 10-15 парчиња во зависност од моделот и тежината...разликата е драстична ,нели?????
е сега не е баш лесно и едноставно....некои постапки може да ги модифицирате,се разбира дека меѓу Вас има прави креативци,па ќе си олесните...јас така знам и така ја споделувам постапката со Вас...
Па се надевам дека ќе побудам заинтересираност кај многумина,барем кај оние што имаат вистинска потреба за сами да си помогнат... ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2011 10:14 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Na sve ova moze samo da dodadam deka gi pravi original-cak shto vishe moj je fasifikat bolji od originala.Provereni na voda odlicni.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2011 10:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Edno ogromno BRAVO za Dragan S. sto go spodeli ova so nas.Ova se ''MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA KUHINJE'' dobiv golema inspiracija i samo da gi nabavam potrebnite raboti se pustam vo pogon.
Dve prasanja:
-dali si probal za kalap da koristis nesto drugo na primer gips ili plastofil??
-kaj in-line olovoto crevce gledam stavas samo na kraevite ili mozi da se stavi i niz celo olovo??


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2011 11:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
laguna644 НапишиCOLON
Edno ogromno BRAVO za Dragan S. sto go spodeli ova so nas.Ova se ''MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA KUHINJE'' dobiv golema inspiracija i samo da gi nabavam potrebnite raboti se pustam vo pogon.
Dve prasanja:
-dali si probal za kalap da koristis nesto drugo na primer gips ili plastofil??
-kaj in-line olovoto crevce gledam stavas samo na kraevite ili mozi da se stavi i niz celo olovo??
..Гипсот пука и после 2-3 олова..проверено....пластофилот се топи на таа температура,омекнува,изобличува..кај ин лајн оловата пластичната цевка од чепкалките за уши поминува низ цело олово,а на неа се лепи гуменото црево во кое влегува вирблата.. ;)
гуменото црево или силиконски бозур....ако е гума гледај да е помека,ја има на старите доводни гајтани од пецките на струја,али само оние со кончана(платнена изолација) што беа...тешко се наогаат...затоа полесно е силиконска лиснаста зица и и го вадиш божурот...гледај да е поквалитена,ја земам од онаа 3,5мм доводна лиснаста којашто 1м кошта некаде околу 47 ден....позз ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 11, 2011 1:00 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
eve kako ke gi batalam voblerite,veke namesto vobleri da delkam olova ke liam


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum