www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 11:09 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Keltan boili probal koga devedest posto od Vas ne znaeea sto e trska , veruvaj mi .Taka da ubavo znam sto i zosto pisuvam .I neka ova nekoj go prefrli vo nekoja tema ..imame nekade vakva rasprava ....ne ni treba i ovde ?kupecka -domasna ..hemija-bez hemija . .
Svatete , jas samo napisav kako pravam i kako mislam .Koj saka neka prifati koj ne , negovo pravo .Sto tuku me komentirate se prasam ? Sloboden krapski ribolov e temata , povelete napisete nesto kako vie pravite i ZOSTO taka pravite ..neka procitaat pomladite nesto korisno i od vas .Ne samo matite prazna slama so hemija .BAREM kazete im KOLKU - KOJA I KADE vi se pokazala ,kazete im nekoj VAS loven recept . . . ako imate DOBLEST kako mene . . . . dosta merevte . . .
Не доблест.. него и кој сакал ѝ со моја опрема ловел.. и сум одел со млади на вода за да научат.. и не само тоа прочепкај по форумот колку рецепти сум споделил и искуства.. и не сум само јас..

И не замо сувопарно што и како се прави.. туку со навлегување (кој сака да навлезе) како сето тоа функционира.. целиот комплетен крапски риболов..

Ниту еднаш не сум спомнал ниту сум ги гледал младите како некој не битни..

А за постот на Ицо.. се што напиша е така.. сите се залетуваат по дотичната крапска хемија.. но тоа што е правилното е како да ја искористиш..

Деновиве ке спремам еден текст за помладите.. па може ке се развие една дискусија интересна....

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 11:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Keltan НапишиCOLON
Sabota Prilep se odjavuva zajko .. odi na sloboden , za svoja dusa :volku_golema: I vratete se na temata , karakamba ja napravivte more zajci :head_bang:
замисли сега ти да си модератор овде и јас да ти речам, појма немаш што првиш :D
ајде јас ке се нафатам да ја расчистам - заради комшиството и заради младите крапџии да не залутаат па сите :ico: да станат :D

продолжете со темата - и не трупајте безвеза коментари :spiro: ке почне да игра од почетокот на темата

пс- кој начкрапал нешто безвеза после овај ком. НАЕБАЛ :cutthroat: како грк во апс :D

келтан држи бре здраво кормилото гледаш дека бродот ти забегува :saso:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 11:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
DA . kako da ja iskoristis hemijata e tajnata, Martin ..ete toa ne go sakam kaj vas ! Pravite deka e nauka KAKO se koristi hemijata .Malku vio bese E12 sega ce mesame buckurusi od deset razlicni i ce se tepame vo gradi deka smislivme koj znae sto i nikomu ne kazuvame ..pa fativ krap na toa ..se iznamaciv dodeka ispomesav ..kujnata vo vozduh ja dignav toa da go smislam ..kako Baltazar .. ?

Znaes sto e nejinteresno ? Jas sum probal dvata nacina mnoguuu pati i naporedno i sekako i od tuka trgam koga pisuvam ! A MILION posto sum siguren deka NIKOJ od vas ne probal bez hemija i bez sostojki od krapskata kujna .. . .....A ovdeka pravite sporedba vaka e podobro .. taka ne cini .. koga Ti dojdam do mene krapovite so podzinati usti ce stojat kaj tebe :nono:

Dosta e OFF topici , premnogu zabegavme site , me vlecete da odgovaram na postovi totalno nepovrzani so temata .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 3 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 11:45 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Mnogu sum merak koga citam i dobri raboti od koi mozam da naucam nesto za krapskiot ribolov.Ne procitav mnogu ama me bendisva so ima se poveke krapasi.Samo so iskustvo mozime da si gi spodelime tajnite.Jas so moeto skromno iskustvo od 23 godini lovenje na krap nauciv dosta raboti koi sakam da gi spodelam so sekoj sto se interesira.Samo edno ke kazam kaj krapot nema pravila.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 11:53 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Eve nekoj naka kazi dali ima fakano krap na postaven sistem so vaser kugla


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 12:00 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Mnogu ve ima ama nikoj ne saka da znae .abe so hemija site znaeme.
KOlku so gledam temata e sloboden krapski ribolov
Kazete sto ste napravile nesto prirodno .Jas np napraviv bolia od p.brasno so med i edno jajce i god fativ krap od 10 kg
CISTO PRIRODNO


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 12:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Bobi_Brada НапишиCOLON
Погоре :ico: напиша во стил дека крапот е во вир на река. Не се слагам со него.

Да во вир но на почеток на сезона, но потоа почнува да талка по цела река, по храна.
Во вирот ке одмори, ке се исунча, но не се храни тамо. Храната ја бара кај навеќе ја има,
а тоа е текот на реката. Струјата
. Од друга страна кога нивото на водата ке опадне и
температурата се качи над 20 и троа степени и крапот скоро цело време е во главната
струја или тука негде околу нејзе. Во струјата има и повеќе кислород (иако не му е
потребно многу кислород но не значи дека не му треба) а водата сама си ја носи храната.

Па Велешани го измислија ловењето на крап на брана во сред река (колтук). Во полу брзак
се прави доста широка брана и водата скоро се заезерува. Редовно се храни и . . .
И успехот е загарантиран
Na koja vrsta hrana mislis deka ja ima vo strujata , maticata za krapot ? I deka tamu najvejce ja ima ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 12:14 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
[quote="simcuk"]Mnogu ve ima ama nikoj ne saka da znae .abe so hemija site znaeme.
KOlku so gledam temata e sloboden krapski ribolov
Kazete sto ste napravile nesto prirodno .Jas np napraviv bolia od p.brasno so med i edno jajce i god fativ krap od 10 kg
CISTO PRIRODNO[


a sto u sloboden krapski ribolov ne treba da koristime hemija :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 12:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
keltan ne te poznavam licno i priznavam se od tvoeto lovenje na krap.obicna boila so malce hemija ili ic.tebe taka ti odgovara i toa e tvoe pravo.ama nema takva riba so ke me natera da ja nosam opremata na grb pola sat ili kolku 35kg vo slob.ribolov za svoja dusa.izvini ama ti si macenik rob.ako ti e ubavo da si uzivas.samo vrakaj gi toa krapovite oti ke treba da ja ostavis cela oprema vo vrpsko ama nema koj da ti ja ukradi

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 26, 2013 12:18 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
simcuk НапишиCOLON
Mnogu ve ima ama nikoj ne saka da znae .abe so hemija site znaeme.
KOlku so gledam temata e sloboden krapski ribolov
Kazete sto ste napravile nesto prirodno .Jas np napraviv bolia od p.brasno so med i edno jajce i god fativ krap od 10 kg
CISTO PRIRODNO
Ete jas sum svedok za iskazite na kolegata, ama na mnogu lugje ne mu se veruva za ova.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum