www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 9:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 9:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Jas za pepi do sega sto sum slusal e toa deka e strasen rabotnik na natprevar,za jane deka probuva dodeka ne dobie, a za ico deka e golem poznavac na krapskiot ribolov.iskreno mislam deka boilite vasi deka se vo vtor plan

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 9:54 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Trasul mnogu se bitni I boilite, znaenjeto pred se

prvo mesto, posle prezentacija pa na kraj mamec ama edno bez drugo neide.i mngu ispomesavme termini sloboden ribolov I takmicenje

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:04 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
JaneMK НапишиCOLON
Sve ti pakuva fabrika duri I onaa na keltan.pravoto doziranje za da bide kako treba e ustvari znaenjeto na ribarot a ne fabrikata.mesanjeto na nekolku komponenti e isto znenje na ribarot.zna I sekogas e ribarot.drugoto e alatka koja ako znaes ke pobedis ake ne nema
Е ај Јане и јас да си го кажам мислењето..за натпревари :mrgreen:
1. Фрлаш прихрана за која компонетите ги направил некој друг или користиш готови боили
Учество на рибарот МИНИМАЛНО
2. Дали имаш удар ти јавува СИГНАЛИЗАТОР....
Учество на рибарот ОГРОМНА НУЛА.

Значи хемија и техника против риба...а рибарот седи во стол си ужива, дури може да си игра и игрици на мобилниот.

Каде е големото учество на рибарот, за евентуална победа ????

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Trasul НапишиCOLON
Spored mene Keltan e odlicen za krapdziite sto ne se tolku finansiski mokni,bidejki 80posto od drugoto sto se prezentira e boli glava skapo.Keltan saka da dokaze deka krapot e samo riba i nisto poveke.Druga rabota,, luge pa site nie nemame ist vkus za hrana,zasto bi imala ribata? Zasto ste sigurni deka ke ja saka poveke vasata boila polna so hemii?eve jas na primer ne sakam zacineta hrana,nekoj drug saka.so Martin ne se poznavam licno,citajki gledam deka e mnogu intelegenten i znaen decko,no toa toj sto go pravi e premnogu profesionalno i za sloboden ribolov ama ic ne mi treba.od moeto skromno iskustvo sum siguren deka najbitno e pozicijata,ako si ja utnal i kavijar frlaj djabe e
Blago Trasul , blago i jaglenhidrati . . TOA e sto saka krap ...posebno golemite primeroci .Prirodnata hrana 90% mu e proteini ! Nikakva crna krapska hemija ne ti treba da lovis ubavo , veruvaj mi .Toa sto nekoj saka hemija i lovi so hemija nisto ne dokazuva , barem mene ! Na milion prasanja od mene do modernite , ostanale nemi ..nemaat odgovor .. . :D
Ne znam na kakva boila lovis , ako ti lovi ok..uzivaj .Ama ako sakas da smenis i probas , napravi od A do S kako napisav vo receptot i te uveruvam deka povejce nikogas ama nikogas nema da sakas da procitas ni eden zbor kako se pravi boila , koja nova magla Korda nudi nema da te zanima povejce . Milion posto sum ubeden vo ova sto go pisuvam .... Slobodno i na takmicenje so nea odi . . . JA SAKA krapco kako dete lizalce , veruvaj mi :D A koga dojde do tebe nekoa opasna manga ...ne se sekiraj ama ic . . .. ce lovis i ponatamu . . .

Namerno im napisv deka kolega od Holandija donese kupovi boili ,miksovi i dek slabo loveaa :D Jas sum star volk . . gledaj kako naskokaa deka tie vo Dinamite Baits , Solar , Maniline i red drugi nemaat pojma kako se pravi boila . .ZAMISLI samo ????? Pa nebile za nasi vodi ..nebare nasive vodi i krapovite vo niv od Jovan Krstitelot se osveteni ijadat samo nabildani boili so hemii , aromi ..a istite gi kupuvaat od tie sto ne znaat da napravat boila ??? Ako bese taka , odamna ce propadnea .....SITE do edna krapska firma :D Me razbiras li ?? Toj decko se iznalovi krapovi so tie boili ,na sekoe idenje od Holandija od tri cetiri sleguvanja dolu , barem na dve bese uspesen i toa kako ..sto spored mene e super za taa teska voda .Da , teska e cRna dolu , ima hrana vo izobilie krapot . .. .E pa razmislete ubavo za se sto napisav .. .
daniel_veles НапишиCOLON
isto e ,,,,, otkoga ke dojdete na natprevar mislenjeto ke go zmenite,,\
no i za sloboden ribolov nema nekoja razlika u oprema prezentacija so hrana , koja e neophodna za prav krapski ribolov,, samo se toa da se svede na pomala kolicina i domakinski,,,,e sega prasanje e,, dali treba za 5 evra da delkam catal od nekoe drvo ili da go kupam,,,, nemojte do tolku da davate nekoi stavovi koi ne se ni poucni za ovoj ribolov, i najmalkju pomagaat okolu nego.


ico baits.

petel aj te molam so takmicenjata ne ne gnjavi ovdeka .. .OK ??
Catalot .....more petel , tamu stoi bre covece , go ostavam obesen na drvo kade e slikan .uste toj mi fali d ago nosam vo ranec , kopcali li ti bar malku kade jas lovam ?? Pokraj seta oprema nosam na grb i 15 kila voda za pienje bre petel ..Vkupno cesto seto e nad 35 kg , i toa bez olova ..i tie se tamu nekade zakopani .Polaa saat ugore udolu na 50 stepeni vo leto . . .. allllo Sto ti bode cakalot ocite ne znam :D Znaes li zosto i kepce sam pravam ?? Zatoa sto nema kakov jas sakam bre petel .Onie kupeckite se zaebani za sam crpenje krupna riba , sitni dupki vo mrezata i pravi dosta otpor koga ja digas ...a toa ne e ednostavno za mene zatoa sto sum metar i nesto visoko nad voda ..takva e obalata . a LOVAm vo metar dlabina bre petel , dolu i pokraj obala sesto ima ..capito li ??

Kazi ni nekoje svoe iskustvo ovdeka kako ti pravis na sloboden ribolov... samo nemoj za boilite ..kazi im na decata kako hranis , kolku hranis so sto hranis , na koja dalecina , dlabina vo koj period bla bala ..Ajde nek avidat barem ednas od tebe KORIST ..dosta ti citaa ova kineskovo pismo tvoe :head_bang: pet pati ti citam post i pak nemma pojma sto sakas da kazes !
I bi gi zamolil moderatorite da ja zacistat malku temata ..... :volku_golema:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
pogresno si go svatil Stole krapskiot ribolov...

Prvo ti e mestoto a toa samo so iskustvo ke go najdes.vtoro e prezentacijata povtorno so iskustvo ke ja najdes znaci ribarot

Sto se odnesuva do mamcite jas neznam nieden dobar krpadjija sto koristi gotova prihrana ili boili ili hemija koja ne e izmeneta i donesena do kraen balans od samiot nego-znaci povtorno e ribarot

Sto se odnesuva do alarmite isto ti e sto i zvonceto samo posofiticirano.kako rekov se e alatka ama ako ne te biduva imajgi site najdobri raboti na svetot pak nema da bides dobar krapdjija.Imaj gi site najdobri aromi i mixevi povtorno ne si krapdjija.
Mnogu pogresno se svakaat nekoi raboti a toa e ona sto keltan i ico pokusavaat da kazat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ОК :)

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:22 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Пак келтан не разбра за хемијата у готовите боили.. и не мислам да се повторувам по 30 пати.. ако доволно си пробал ке знаеш што зборам.. врати се назад во темата и повтори ја од почеток.. ке сватиш.. не ги читајте постовите само површно..

Столе.. тоа ти е исто како кралузо тапите.. софистицирани и модерни.. ама сами не ловат..

сепак треба твое знаење и умеење за сето тоа да го направиш да функционира..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Keltan boili probal koga devedest posto od Vas ne znaeea sto e trska , veruvaj mi .Taka da ubavo znam sto i zosto pisuvam .I neka ova nekoj go prefrli vo nekoja tema ..imame nekade vakva rasprava ....ne ni treba i ovde ?kupecka -domasna ..hemija-bez hemija . .
Svatete , jas samo napisav kako pravam i kako mislam .Koj saka neka prifati koj ne , negovo pravo .Sto tuku me komentirate se prasam ? Sloboden krapski ribolov e temata , povelete napisete nesto kako vie pravite i ZOSTO taka pravite ..neka procitaat pomladite nesto korisno i od vas .Ne samo matite prazna slama so hemija .BAREM kazete im KOLKU - KOJA I KADE vi se pokazala ,kazete im nekoj VAS loven recept . . . ako imate DOBLEST kako mene . . . . dosta merevte . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:32 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Јас само поставив прашања кои ми се наметнуваат во глава...не навлегувам во вашето филозофија за крапски риболов.
Мартин, споредба на тапа и сигнализатор не држи...не можам да спијам :mrgreen: а тапите да ловат :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sloboden krapski ribolov - za svoja dusa
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 10:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
SantaFe НапишиCOLON
Епа еве пошто сум јас неискусен и сакам да научам, а башка и тропам глупости и истурам ставови од ракав, дај те молам просветли ме со нешто конструктивно, нешто што мене како на почетник би ми помогнало :eusa_pray: Ете реплицирај на мојот пост во темата миксеви за боили каде ми кажа дека подобро е смоква да фрлам место таа боила (нажалост некој ги избришал постовите но по одговорот на Келтан ќе го сватите контекстот).
Бујрум :lepi:

pa toa e problemot so ne mozes da ja svatis mojata pomos,,ne se raboti za pocetnik i covek koj e vlezen u krapskiot ribolov podlaboko, nego sustinata i relnosta e taaa, treba oprema treba hemija i treba oset za setoa toa da se poklopi,,

i sega pa ke se navratam na catelot,, gledam site opravduvate catel od drvo,, ajde ok,,, sto se odnesuva do keltan on peca so 200 evra trski i 200 evra makari,, pa nemozese li catel da kupi od 150 den,, da mozese samo saka da delka, i toa se opravduva ama ima edna pricina sto nekoj ke razbere deka ovoj delkaniov e podobar od kupeckiot , i deka ne treba da go ima...

sekoj ribolov ne samo krapskiot si bara oprema , kraskiot e slicen na spinot koj saka istarazuvanje mamci raznovidna hrana i nikogas ne postoi sigorno,,,
hemijata ne kosta pari, kosta znaenjeto i rabotata so nea, so podolgodisno iskustvo sekoj ke ja svede na minium i ke ima rezultati,koj togas najevtino ke lovi krap so nejzinoto racionalno koristenje..
najgolemiot problem e sto mislat site deka hemijata se koristi moralno u krapski ribolov, toa e pogresno, se koristi razumno za da ima efekt,,

hemija e i onaa jagoda i sliva sto ja kupuvas u market za 30 denu mali sisinja, hemija e i hranata sto ja jademe sekojdnevno i nema beganje od relnosta,,ovde zboruvame za kako se gleda i se praktikuva relano krapskiot ribolov kako takov a da ne se zbaoravi sekoj moze da go lovi i na leb i beli crvi,,,


p.s... cekame snegot i ke bide ribolov,, belo e se :D :D za prv pat

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum