www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 23, 2024 12:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Подводни мисли (во умот на крапот)
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 17, 2013 3:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Ok eve ne pak da frlime pogled na del od prikaskata so koja mnogu krapdzii nesakaat da se opteretuvaat.Pred nekoj den surfav po internet i naletav na debata vo koja se iznesoa iskustva i mislenja kako da se podobrat boilite, kako da bidat po vkusni i sto podobro da mirisaat.Toa e sosema realno razmisluvanje ali prvo treba da si postavime prasanje, da mirisaat za kogo ?? Za nas ili za krapot? Generalno site se slozuvaat ako boilata e vkusna i mirizliva za covekot ke bide prifatliva i za krapot.Krapot gi nema istite setila za miris i vkus kako nas.No za zal ima uste takvi ribolovci sto mislat deka organizmot i setilata pomegju krapot i covekot se isti.Mi se cini deka dojde nekakvo blesavo vreme na internet pa kako na drug nacin da se protumaci recenicata " Boilata e samo skapo potroseno vreme, peleti i takvi raboti se podobi mamci za krapot i dosta po eftini" Ovakva izjava si nema vrska, jas znam deka krapot moze da se lovi i na crvi,konop,peleti, tiger nut i na drugi ovakvi mamci, no sega ke pisuvam za najdobriot mamec koj za SIGURNO E BOILA.

Neznam koj prv go izmisli zborot " attractor za mamec" pod toa ime sigurno ima misleno mamec koj ispusta znakovi koi na krapot mu se atraktivni za da mozat da go privlecat krapot, no ne da go nahranat.No za zal na denesnicava ne se pravi golema razlika pomegju Hranliv Mamec i Atraktor Mamec.Znaci ovaa ne e nekoja raketna nauka ili Nasa toa e ednostavno mamec koj krapot go saka i e loven.Tajnata vo seto toa e kako dobro da se iskoristat ovie mamci, no ne vo pregolemi kolicini veruvajte.Mozete da prasate bilo koj poiskusen krapdzija sto mamec koristi, jas mozam da vi se kladam deka ke vi odgovori KVALITETNA HRANLIVA BOILA.Mozebi ke se zaprasate koi se ovie hranlivi mamci, pa jas bi gi nabrojal slednive 3: Trigga, Trigga Ice, Big Fish.Site ovie imaat nesto zaednicko , a toa e kvalitetno ribino brasno.Ribinoto brasno e sostojka koja krapot ednostavno ja obozava.Mozete i sami da si napravite kvaliteten mix dokolku koristite 30% od ribinoto brasno.Krapot ja zema hranata vo zavisnost od svojata tezina i od vremenskite uslovi, a najdobar mamec koj mozete da mu go ponudite e DOBRO IZBALANSIRANA BOILA koja vo nea sodrzi , Ribino Brasno,Pticja Hrana, Mlecni Proteini, mozete da gi stavite i slednite proizvodi GLM ( Green Lipped Mussel ) i Betain.Dobar hranliv mamec mora da gi ima elementite na aktivnost, mora vo prv red da sodrzi aditivi, samo prirodni.Sekako mirisot ne e kluc za sekogas da imate uspeh vo ribolovot.Aromite i ostanati tipovi na atraktori sluzat samo da pratat poraka deka tuka lezi nasata Boila.Koga krapot ke ja oseti aromata i dojde do nasiot mamec po pat na tie atraktori, masli deka toa ke go potseti na negovata proslost deka tuka ima opasnost.Taka da vo smisla na hranliv mamec vo koj imaat del tie atraktori treba da se namali od nivnoto doziranje.Da dojde do efekt na Boilata takvite treba da bidat na linija pomegju Atraktivnost i Odbivnost.Koristejki mala kolicina na aroma nie prakjame signal.Koristejki visoka kolicina na aroma ne isprakjame tolku poraka deka ima hrana, tuka sakame da ja dobieme doverbata kaj krapot. Del vo koj 2ml na 500 grama, da kazeme na snazna aroma na sirenje davame signal na dolg pat, 8ml na 500grama od istata aroma i ke dobiete pobrza reakcija od krapot da dojde do Boilata, no krapot za brzo vreme i ke go isfrli.Vo druga pak raka 5ml na 500grama mozebi ima nekoja si sredina no za mene e prejako.Bilo sto bilo toa ne znaci deka jako aromatiziran mamec ne mozeme da go koristime.Takov mamec igra golema uloga vo Moderniot Krapski Ribolov i toa kako alternativen mamec koj se naogja na tepihot na hranlivite mamci.Toa e strategija okolu koja se zbori dolgi godini , kade sto Komercijalni Aromi uste ne bea tolku aktivni ( fabrika za sokovi) .Krapot pretezno go koristi setiloto za miris i pri vkusuvanje na hranata go primetuva nivniot kvalitet.Konstantno krapot na nasite ezera e bukvalno BOMBARDIRAN od poraki deka ima hrana vo razno razni oblici,aromi prirodni i moderni.Kako i da e krapot e limitiran vo toa sto mnogu raboti nemoze da gi selektira i detektira, a toa e klucot do uspesniot krapski ribolov.Idejata koja stoi pozadi Atraktor Boila e da mu ponudime na krapot mamka koja go privlekuva so svojot miris , a ne so hranlivata vrednost.Ama krapskite instikti do sega gi nemaat primeteno mirisot i vkusot na tvojata boila toga taa boila ednostavno ne e lovna i ne e kvalitetna.Togas doagjame do zaklucok sto moze a sto nemoze krapot da detektira.Sega koga postignavte da go namamite krapot da go zeme i da dojde do vasiot mamec sto ponatamu?? Se nadevate da pocne da gi jade vasite Boili.Kako i da e, bitno e dali ste ja pogodile tocnata kolicina na atraktorot.Premnogu atraktor ( hemija ) znae mnogu ubavo da go namava krapot od hranilisteto i od mamcite.Da receme deka ke ja zeme i takvata boila no dali ke se vrati pak?? , jas iskreno mislam deka nema.Se si e toa vo red ste ulovile Krap na vasa Boila , no toj krap treba da se zadrzi, vo toa nema da uspeete ako vasiot mamec nema kvalitetna hranliva vrednost.Krapskite setila se dizajnirani da ja otkrijat hranata so pomos na miris i vkus.Vkusot e mnogu vazen za nego, no da povtoram pak, ne e isto kaj Ribite i Covekot.Krapot go oseta mirisot niz membrani koi se naogjaat vo minijaturni dupcinja vednas pokraj ocite.Tie membrani se osetlivi na PH Promenite, toa e edna varijanta spored koja krapot ja naogja hranata.Krapot reagira na bilo kakva promena na PH Vrednosta toa mu otkriva deka ima hrana vo negovata blizina.No dali ke ja jade hranata toa zavisi dali hranata mu prakja poraka deka e za jadenje, iako vednas ne pocne da jade toj znae vo idnina deka tuka na taa pozicija ima hrana i ke dojde da se hrani.Uste edno prasanje koe cesto se povtoruva e prasanjeto okolu Ribini Brasna.Dali site se isti i dali se so ist kvalitet.Vednas mozam da vi odgovoram deka ne se isti.Fakt e deka na nasiot pazar postojat povekje vidovi na Ribini Brasna.Nekoi firmi koi pravat Boili znaat po kvalitetno da gi iskoristat vo svoite mamci.Vo modernite procesi se koristi mnogu niska temperatura da se razgradat, bidejki visokata temperatura moze da im gi unisti proteinite koi gi sodrzat.Znaci sekoj proizvod sto e svaren na poniska temperatura ke ima pogolem udel vo vasite mamci, od onoj koj e svaren na povisoka temperatura.Poradi toa podobro e da se koristi niska tepmeratura za LT ( Low Tepmerature) i VLT ( Very Low Temperature) od ribinite brasna.Tripsin e hemikalija koja ima mnogu golem vpecatok kaj krapot.Toa e vekje dokazan fakt deka krapot koristi trypsin i najverovatno pepsin za varenje na negovata dnevna hrana.Fakt e deka krapot nema zeludnik, pa poradi toa ja vari hranata za nekoi 30 minuti.Kako golem vernik vo hranliva Boila siguren sum deka proteinite se eden od najdobrite komponenti koi mozat da se koristat vo Krapskiot Ribolov.Pri ispustanje na aminokiselinite od vasite Boili, koi imaat golem del od proteinite e zgolemuvanje na prirodnata atrakcija koja se ispusta niz vodata.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Podvodni Misli, Vo Umot Na Krapot
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 17, 2013 5:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
u princip od iskustvo sekoj treba da go zapazi slednovo,,

tocno e postojat atraktori.
tocno e deka imaat udel vo krapskiot ribolov,i negoviot organizam
tocno e deka go zabrzuvaat procesot na varenje na hranata itn

no se toa treba da se sostavi vo edno, i da mu se servira kako treba

na los sostav kakov sakas atraktor koristi, ne go vraka sveti pretar na hraniliste,..verujte..
se koja hemija koja ne e dobro izbalansitrana, stvara kontra reakcija koja krapot znae da ja procita i proceni, ako ne na strat po nekolku izminati saati...

mnogu raboti se u prasanje za uspesen mamec, koj treba testiranje na voda, za dobar rezultat...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Podvodni Misli, Vo Umot Na Krapot
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 17, 2013 5:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
E taka de :ico: samo ja i ti ja znaeme Magijata :D :D :D

P.S... Na ovoj nacin samo sakam da pomognam..... Povekje pomos koga ke si dojdam doma :ok_ok:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum