www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 11:55 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:12 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Secni go spombot ili stavi lineklip za tocno na marker da nahranish nema nikogash da se otvori.Se otvora samo ako pravo nadole padne a togash ne e precizno hranenjeto nego rasfrluvanje na site strani i stvaranje ogromna vreva-za diva voda toa znaci otide krapot vo drugo ezero

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:13 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Daj boze da se vidime na voda nekade laguna ke stavime marker na 80 metri i bash me interesira da go frlish spombot so teleskop silstar na 80 m koj inace tezi poln i 250 gr

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
JaneMK НапишиCOLON
Daj boze da se vidime na voda nekade laguna ke stavime marker na 80 metri i bash me interesira da go frlish spombot so teleskop silstar na 80 m koj inace tezi poln i 250 gr
petel znaeme deka nema da go frli, nego se potrudil i so obicna trska da go frli,toa e za pocit,, dodeka on frla so obicna trska na voda drugite frlaat ovde na forum :D :D neli inma razlika :D :D ajde utre tel ti viknavme intervju da dades :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Se gledame utre petel.

Inace komentarot na laguna bese na mesto i kako prav sovet za pocetnici ama toj shto frlili milion pati znae shto e 0,50 konec teleskop i poln spomb

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
зајак еве да видиш како изгледа трската со полн спомб - колку е оптеретена
[ img ]

инаку овде нема ни шок лидер ни потенок конец- машинката е 45ка за спин а на неа 0,40 монофил
- како кажа и лагуна за обичен риболов ни брка работа а за подалеку го палиме - канео 2

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 7:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
more beso ke te vati, :D :D :D :D
inace gledam kako spombot raboti so trskata ic ne se vitka i seto toa e vo red,,

samo sakam da pojasnam nesto sto moze site ke ve iznenadi, jas do 2008 god na velesko raketa nemav frleno, mi bese realno strav.. ako nekoj me videl ili znae neka kaze.. se hranev so camec..

pisav i pogore za diva voda raketata da vi bide alternativa.. nemojte bez veza da si ja skratuvate kampanjata od dobar na los ribolov.. ima eden pr... camec parkiran na obala, on so raketa hrani,, za ova zboruvam sto i nema potreba..
dodeka sme kaj trskite za hranenje,.,. spod rod se kupuva ednas,, znaci dobar do 100 evra i ribolovot e po drug i po siguren, moze i da se frla raketi i so obicni masinki i trski od 2 metra nego problemot e drug.

koga veke hranis na mestoto so dobar spod dobra masinka prihranuvas pobrgo i skratuvas od galamata sto ja pravis,, ne e isto da se napinjas so trska i da ja pazis za da dofrlis 70m i ne e isto so oprema za frlanje..
odbegnuvajte gi raketite ako nema potreba i potiho za golema riba,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 8:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Јас користам уго ракета 19цм ја фрлам со стара прачка 3,5м 80-150г машинка исто "античка" Абу гарсија кардинал собира точно 150м 0,35ка , ја полнам околу 2/3 затоа што толку прачката издржва , користам пролоџик монофил 0.35 без шок лидер , ја користам за прихранување макс до 70 м затоа што толку можам да ја фрлам со оваа опрема. Предности на оваа ракета: стварно е прецизна - дури и на ветер лета доста право , не ствара галама, лесно се враќа назад
маани: при хранење со боили мн. ретко остануваат по неколку на газерот и ретко не се превртува но со појака контра ако не напрво на второ сигурно ќе се преврти. За подалеку прихранување користам корпичка направена од пластично шише, истата прачка и фидер прихрана мешана со боили или спод микс. Користам и тенгало (чатал) со -бесмртни- ластици исечени од високо напонски нараквици (Баџо твојте се дупло послаби од мојте :mrgreen: ). Кобра не користам затоа што никако неможам да се научам прецизно да фрлам , последниот пат кога вежбав раката 1недела неподвижна ми беше :D

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum