www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 3:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 3:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Темава е фина за разговор, доаѓам до дилема зошто спремам добар спод сет па сакам искрено
да чујам некое мислење околу истово и како вие го имате сетирано вашиот спод систем.

Дали плетеница или монофил?
Големина т.е дебелина на плетеница и монофил?
Дали користите шок лидер?
Дали ракета или спомб е подобро при исфрлањето поради - ПЛЕТКАЊЕ?
Што плетка повеќе (Плетеницата или Монофилот)?
Чворови?

За да не дојдеме до момент да изгубиме ракета или спомб кој чини сигурно 15€ кој сетап е најсигурен?
Можеби нешто промашив, но тука сме да надополниме и дојдеме до заклучок заедно.



Добар тек колеги :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
За конкретен одговор конкретно прашање за натпревар или за слободен риболов :secret:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
За натпревар Предраг, сигурно е поспецифично и побитно да е целиот сетап ТИП-ТОП кој треба да лета и 100м+.
Истот може да се примени и на слободен риболов, нема граници.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 8:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Значи вака
кога некој има големо искуство како Ицо може да фрла и со обична трска ракета и да храни со неа. Е сега за да бидеш ТипТоп потребен е добар Спод трска. Кога сме кај сподот јас го имам шимано но неможе со него да се фрли спом ракета и крмача. помека е и затоа сега го набавив Спом Сподот на Фриспирит. Треба сега да го пробам па да имам заклучок за него. Орша Емблем Спод или Емблем Про моќна и брза орша. Има голема шпулна лесно исфрла конец и многу брзо го намотува конецот назад. Користам Плетеница тенка со шок лидер подебел на Powerpro. Пред почеток прво ја намокрувам плетеницата со вода, а исто така и врвот на сподот па зафрлувам. Од ракети секогаш мора да се има повеќе за различна намена.
- Едни се како корда со дупчиња и лесно ја испуштаат храната на хранилиште но кога се враќа доаѓа до потешкотија заради отпорот со водата.
- Другите се како угото со топче па кога ќе падне и кога ќе се испразни лесно и брзо се враќа назад ја сече водата.
- Крмачите се за блиско хранење и кога треба количински и брза да се нахрани.
- Ако треба да фрлате ситна храна партикли или супа за зиг-риг мора да биде ракета затворена или кордината ја лепиме со изолир-селотејп трака.
- Мала ракета ако треба да нахраниме прецизно и на голема далечина со ситни боили а да не правиме бука.

Што се однесува за кинење секако дека мора да има кинење па макар и плетеница или окце да се оштети. Се додека не се навикнеме и се додека се се стекне потребното искуство

п.с. тема закоја има многу да се зборува


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ubavo napisano i dodeka sme kaj raketite na pogolemi dalecini od 70 metra e podobro da se frla i hrani so ugo raketa za polesno izvlekuvanje nazad,, drugite raketi se poteski za vadenje i samoto hranenje ti e podolgo i pravenje poveke galama u voda..
se bukvalno moze da se koristi kako sok predvez , samo e da e pojak i posiguren od osnovniot konec,..moze obican konec pletenica nameneti silikonski konci za sok predvezi i se razbira konusnite konci koj pocinjatat so pogolem dijametar i zavrsuvaat na potanok za podaleku i sigurno isfrluvanje,
jas u princip dosta godini koristev obicen konec 0.42 i 0.45 za sok predvez koj sega obicna pletenica od 0,35 do 0.45 takva imam a i nema potreba mnogu u sloboden ribolov,, vrsat rabota i ovie no rizik e so niv bas poradi cvorot sto e nastaven, moze da zaglavi u spulna i trska da skrsi i drugo na samoto odmotuvanje moze i prsten da izvadi od okceto koj ima i takvi slucai.najdobro reseni se koncite nameneti za ovie raboti i da se izbegnat predhodnive 2 pogore neo seto toa kosta,,
sekoj spod trswka ke frli i poteska raketa no do odredena dalecina, zatoa spombot e napraven ne samo da ja izdrzi bez problemi raketeta nego i so negovata akcija podaleku da ja isfrli, so obicen spod e porizicno narocito za tie sto se propisani so pomala lb.. iskoristete ako ste poblisku do obala so vaseto hraniliste catel kobra raketat neka vi bide u vtor plan,i koristete ja u moralni situacii kade sto so drugo ne mozete da prihranite osven so neze,, bukata i galamata sekoja riba ja odalecuvaat od mestoto krapot najveke,, zboruvam za diva voda.,.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 16, 2012 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Зошто се потребни повеќе типови на ракети?
Како што кажа Ицо треба да ја познаваш водата! Дива вода што потивко и што помалку плескање на ракети додека за комерцијала или езера како што се Зајарки во Запрешич до Загреб крапот е навикнат на плескање во вода.Па кога бевме на риболов на ова езеро со Јоцо домаќините не советуваа Ако не фрлите со ракета крапот нема ни да дојде, тука е навикнат кога ќе падне ракета да плесне тој доаѓа!
Спомот е добра ракета кога сакаме да нахраниме на пример со ситни пелети, шеќерац, ситни боили а да не се растури по пата туку директно на хранилиште. Во секој случај мораме добро да ја истренираме работата со спом ракета за да биде се ТипТоп.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 11:24 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Значи во секој случај, најлон со шок лидер е идеално решение.
т.е најлон во комбинација со плетеница (подебела) ќе заврши работа.
Сега за сега имаме обични ракети со дупчиња, но ке стигне и големиот спомб како и затворена ракета.
Интересно е тоа што го спомна Предраг дека треба добро да се намокри и врвот и плетеницата при зафрлање.
Напрсток обавезно колку што знам, знае прст да однесе при зафрлање.
За самата спод трска и секако машина не коментирам, тоа е основниот предуслов.
Сепак, ако работам само со плетеница, чиста плетеница дали исфлањто ке оди подобро и попрецизно?

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 11:26 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Spaiva НапишиCOLON
Значи во секој случај, најлон со шок лидер е идеално решение.
т.е најлон во комбинација со плетеница (подебела) ќе заврши работа.
Сега за сега имаме обични ракети со дупчиња, но ке стигне и големиот спомб како и затворена ракета.
Интересно е тоа што го спомна Предраг дека треба добро да се намокри и врвот и плетеницата при зафрлање.
Напрсток обавезно колку што знам, знае прст да однесе при зафрлање.
За самата спод трска и секако машина не коментирам, тоа е основниот предуслов.
Сепак, ако работам само со плетеница, чиста плетеница дали исфлањто ке оди подобро и попрецизно?

posigorno zajko, togas i si po precizen od sto si siguren, taa tezina treba jacina da ja izdrzi i da ja plasira..zatoa e podobro.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 11:39 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Spod trska jaka 4,5lb pa nagore.Namerno se napraveni so poveke meso ili debel blank za da izdrzat golemi tovari.Treba vreme i praksa za da legne trskata i zafrlanjeto da ti bide kako treba.Za pomali distanci do 100-110 metra spodovi od tipot 4,5 lb se najubavi ne te zamaraat so tezina lesni pri zafrlanje.Za pogolemi dalecini veke treba seriozen spod trska.

Mashinki.bilo koja so golema poplitka spulna no kaj ovaa mashina treba edno da se zapazi shto pogolemo vovlekuvanje na konecot(ne obrtai kako nekoi si mislat zosto ne e isto)Za diva voda nemas razlika.

RAketi.
Spomb idealne za site vrsti na prihrana od tipot zrnesta i boili ama samo za komercijali.Stvara pregolema vreva pri pad.Nemozesh da go kontrolirash za potivko zoshto nema da se otvori.Ako se skine potonuva(deka netone ne e tocno-prasajte go ico na morovic skinavme dva i neizlegoa).Znae da se otvori ako ne e dobro zatvoren ili ako nekoe zrnce mu ostane vo mehanizmot(dodatno pazenje)Po mene nepravi nisto poveke od drugite obicni raketi.

Ugo i carp sistem idealni za golema kolicina na hranenje kade treba brzo da se raboti odnosno vraka nazad raketata.Carp sistem mana na sekoja 5 edna raboti kako treba drugite santraat nekontrolirano.Prednost pred ugoto ima dupcinja i pobrzo ja istovara hranata.Edna solucija e na ugoto so bormashina so burgija 6 ili 8 da se napravat dupcinja.

Ugo boili raketa odlicna za hranenje na golemi distanci so boili

Korda nekolku vrsti skyliner idealna za mali kolici i dalecni zafrlanja(deka ne se vrak odma i pravi otpor samo ako nerabotite kako treba)
Skyrider pogolema netolku aerodinamicna za poblisku

Konec po mene pletenica.Nema istegnuvanje podobrak ontrola pri istovaranje na raketata.tenka pletenica 15 ili 20lb i shock predvez 8-10 metri.
Obavezno kopca golema koja trpi teret za da mozesh brzo da menuvash.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СПОД Систем (плетеница или најлон)
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 2:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Пред месец дена купив спод трска Chub Outcast 5lb. ја комбинирав со машинка кинеска no name која успеа да издржи околу 50 зафрлања,прво се скрши клипсот потоа рачката и дури тогаш увидов дека не за џабе ми велеа дека треба вистински јака машинка со јак клипс.Инаку користам шок плетеница 0,35мм и основен конец 0,25мм.Ракета користам затворена на Корморан и во план сум да ја преправам да и направам дупчиња и да ја направам да се враќа назад како Уго ракетата,мислам дека Мартин имаше таква праправена па ако сака може да ја слика и да опише како ја направил ке му бидам многу благодарен :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum