www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maј 10, 2024 12:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 15, 2012 11:25 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Но, има и нешто многу добро, нели???
Не зборувам јас само за мене. Јас сум испукана пушка и не сум воопшто битен за понатаму. Немам проблеми со егото ако професионална обврска ми се фактите. Вие помладите и не мора толку да се осврнувате. Само дали Ве има доволно?
Дали ќе успеете да се вакцинирате од некои работи. Не мислев да испадне ова кукумавчење за минатото. Само на одреден начин укажувам и на гревовите. Уживајте и бистро.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 15, 2012 11:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Не беше постот директно упатен ниту треба да го етикетираш како кукумавчење. Сакав едноставно да посочам да не се троши многу енергија на помирување на последна линија на отпор како ликови од минатото во крапскиот риболов. Медијатори нема потреба да има. Толку години никој не успеа, па ние „деца“ што се вика ќе ги вратиме назад. Не сум скептичен, ова е само мој став затоа што истото го поминавме ние, само во спортот наречен алпинизам.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 15, 2012 11:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 1:26 am
МислењаCOLON170
ЛокацијаCOLONн.ИЛИНДЕН
Mala podrska od mene


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 15, 2012 11:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nekako i vo ovaa tema i vo edukativniot kamp nie mladite ili poneiskusnite od pregolema zelba da ribolovime so majstorite, se napalime kako mladi majmuni i eve ti 5-6 strani zelbi,a tie sto se povikani da kazaet nesto nikade gi nema.....nekogas pomisluvam deka se ova e zaludno.....mozda i ne e :?:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:00 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
filip030682 НапишиCOLON
Nekako i vo ovaa tema i vo edukativniot kamp nie mladite ili poneiskusnite od pregolema zelba da ribolovime so majstorite, se napalime kako mladi majmuni i eve ti 5-6 strani zelbi,a tie sto se povikani da kazaet nesto nikade gi nema.....nekogas pomisluvam deka se ova e zaludno.....mozda i ne e :?:
Што куцам јас цело време ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:23 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 1:26 am
МислењаCOLON170
ЛокацијаCOLONн.ИЛИНДЕН
Vo sekoj sport vo MK ista pesna dajte barem vo ribolovot da bideme za primer.КРАПЏИИ ЗДРУЖЕТЕСЕ за да се радуваме сите на добри резултати.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:50 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da da . .. . eve kolku se raduvate i kolku sne za primer nie SITE do eden i mladi i stari :D Mozebi ovaa tema e pravata slika na sto e toa makedonec - ribolovec :oops:

viewtopic.php?f=63&t=2518&p=75937#p75937

Ce otvoram specijalna tema za ova . . BLAGODARNOST ce se vika :oops:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 10:36 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
:) добра тема тачно, ама оваа тема може да ја соголи реалноста и да искочи вистината на виделина, а неа кој како ја гледа ?....можеби грешам дека 99% од крапџиите сакаат добра лига, ....може тој процент и не е баш таков, да не испадне 99% нејќат :) , уствари моабетот е кој ќе ја организира......многу зафркнато прашање......можеби некој смета дека има и друг пат, дека можеби не треба да седнуваат МАККРАП и МКА, .....можеби некој смета дека со ова МРФ “никад више“,.....ама па пофер ќе биде таквите ставови јасно да се искажат и да биде јасно како ден, кој и за што е.......за и ние будалите кои сакаме во нешто да помогнеме, да подгурнеме, да не си ја тупиме главата за џабе, (за танго се потребни двајца)има и попаметни рибарски предизвици во Македонија од овој,.....а на крајот можеби таквото натпреварување не го посакуваат сите, затоа што на натпревари се добива, но и се губи, можеби некој смета дека така би се срушил ореолот кој некој можеби си го поставил како најдобар, еден од 3-цата најдобри, или еден од 5-те најдобри..... :) буцкам само......мојот став е дека Џордан е Џордан и таков ќе остане запаметен, Тајсон е Тајсон и таков ќе остане запаметен, Пеле е Пеле,.....можеби има и некои млади дечки кои моментално се подобри од нив, ама тој што успеал и победувал во минатото, неговиот успех е со златни букви испишан во историјата и не е срамота и денес да заигра, па макар и губел....“понекогаш“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 11:15 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Браво Борис. Ми се допаѓа. Во потполност се согласувам со тебе и се обидувам да укажам на тоа. Оние добронамерните со своите бисерни совети кои се адхок против секакво легално иницирање на активности имаат влијание како носители на минати успеси. Разумот и практичното против суетата и статус квото. Убаво кажа-секоја чест на минатото, сега е ново време, има нови дечки кои заслужуваат шанса. Ако сака Мајкл Џордан да учествува во натпреварот наречен иднина, никој нема да го спречи. Напротив. Убеден сум дека ќе биде добродојден.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 05, 2013 9:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
marks НапишиCOLON
Има ли шанса, барем за овие загреани души?
Мачни души, желни за натпревар, дружење, докажувања.
Кога јас почнував и се заинтересирав за натпреварувања, при една посета на кафе на Аквариум,случајно налетав на едно коло од Првата крапска лига година господова??? не знам точно. За прв пат ги видов на дело:
Кокан со Мечо, Сергеј со Тони, Ицо со Клисарот и Васил, Зоки со Тото, Свето и Пепи ....оклолу 12-тина екипи. Бајка.
Таа лига беше под капата на МРФ (на чело со Мишо Христовски) и верувале или не секоја екипа имаше платено котизација од (не сум сигурен) околу 200 евара (или марака беа)? Таа година отидоа на СП во Португалија. Благодарение најмногу на Јонче и Пупаковски.
Следна година господова, лига со по 200 евра по екипа. 12 екипи. Бајка. Екипи кој од кој.И покрај инсистирањето да се оди со федерација за СП во Белгија, некои поискусни рекоа не, сами ќе одиме, преку глава ни е МРФ. Мишо дозна, еден допис до ЦИПС и Белгија (покрај немањето пари и за котизација и за трошоци) остана да ја следиме преку малите екрани :D . Не сум сигурен и да се најдеа средства дека без МРФ ќе се отидеше.
Во година ??? се смени Мишо со Васко, но не се смени многу во финансирање. Лига 12 екипи. 200 еврича по екипа. :D Пари за светско (Васко вели) нема. За разлика од Мишо, тој дозволи со сопствени средства ако имаме може да учествуваме. Од МРФ ни мрвка.(Корекција-добивме една канта сирење од Васко). Тогаш дојде, не испрати, но и некако најдоа средства па дојдоа и во Белград, не посетија. Нема везе, барем отидовме и видовме (она што Серџо ви кажува за ЈАР и за 9000 евра за прихрана е само дел). Ако не го обезбедеше Сергеј комбето од Велес и автостоп ќе одевме. Но друго е поентата. Приказни има илјадници.
Во година господова ???, после разочарувањето од односот на МРФ, Мечо се изнервира и рече еб.. ти све јас ќе организирам. Екипи 26. :o Без обврски за одење на СП, без котизации, со либерални правила.
На состанокот со МРФ (2008 година), беше договорено доколку неколку екипи сами обезбедат средства можат да одат со аманет на МРФ во ЈАР на СП. Следеа иронични насмевки од типот пази да не отидете. Се заинатија неколку будали и се растрчаа по крапџии кои можат да си обезбедат (некаде колу 1500 евра по човек). Море моли го Мечо ај да се оди, не сакаше да чуе. За среќа или несреќа( :lol: )Коле и Љупчо мувата, Мики мило со мене, Зоки и Љупа, заедно со Драган, Васко, Раде и Бојаровски скрпија од џеп и од спонзори и се отиде. После овој спорот на МКА и МРФ изби на виделина дека Зоки го скрпил и сопствениот џеп. Нема везе, друго е поентата.
Година господова ??? лига = 10-тина екипи, котизација стандарт :D, мора=судии!!!. Мавровица, Селимли, Крушево. Бајка. На СП во Франција следната 2009, знаете. Бајка.
Година понатаму, лига = 10 екипи, котизација, Треска. Бајка. СП Англија. Тапа. Дрва. Нема везе, друго е поентата.
После враќањето од Англија, замре. Ширум се отворија вратите на гробиштата за спорскиот крапски риболов. Се повлекоа, Сергеј, Мечо, Зоки, јас ... Остана Мак крап со она нивното сами ќе тераме. И тераат, секоја чест. Ама не е тоа тоа.Цело е кога има се. Ми недостасуваат сите .....се.... Будали.
Од секогаш сме плаќале котизации. Отсекогаш сме партиципирале со свои средства за одење на СП.

Има нешто многу лошо.
Оладени срца, динамиката на животот не носи како буица, разочарани сериозни луѓе, обврски. А саатот чука. Ја продадов опремата во периодот на крапска натпреварувачка депресија. И сега, читам, ама малку има. Во последниот пост howitz напиша дека има шанси ако се спуштат егото и суетата. Не е само тоа. Се склопија лочињата. Тешко е да очекувате сите да се вратат.

Има нешто многу добро.
Доволно е да почне да се врти тркалото. Доволно е да се пријават само уште 5-6 екипи. Да се 10 барем. Меѓу нив сигурно ќе биде и некој од фосиливе. Ако има екипи, ќе седанат со Васил Костов или кој и да е и ќе се договорат. Ако сте спремни за финансирање на сопствената и државната афирмација (во најлош случај) има шанса да заживее. Секоја друга помош од страна нека биде плус. А за плус треба борба и трчање. Не мора да се чезнее за повторна средба на легендите на натпреварувачко поле. Ако има помасовна лига тие сами ќе дојдат. Се може да се истурка. И помала котизација и помалку за судиите (и тие нека придонесат). Уште сега, оваа година. Да се договори се. Јас сум возрасен, ама млад за крапаџиство. Имам уште да учам и така цел живот учам. Та нели дрво сум, а јагодиве не ми бегаат.
Абе убаво е. Ждребот не ми бил наклонет. Ама кога после маките на пренесување, сместување и монтирање ќе свирнеше за почеток почнуваше посебен дел од животот. Нема поубаво од палење цигара после борбата, извлекувањето и сместувањето во сак. Па со нетрпение го чекаш оној со вагата. На крај победата на еден крапски натпревар е еднаква на чуствата на еден олимписки шампион. Нели???
Каков пост.... :o Извини професоре, ама морав!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum