www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 23, 2024 2:53 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 11:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ајде еве јас со моето скромно искуство за крап еден осврт :)

Крапот по поснова е риба што бара топлина и иделна температура (за исхрана) што е најбитно е некаде околу 7C.
Секоја температура пониска од оваа е причина за негова неактивност (како што е зимното време).
Е сега, секоја вода има своја одредена точка на топлина но тоа не зависи од длабочина.
Секоја вода им термичики слоеви и крапот ги бара тие термички слоеви каде има температура и услови за хранење.
Секако дека постојат поплитки подрачја на секоја водена површина каде лесно продираат сончевите зраци.
Тоа му дава повеќе агилност и најчесто е по спремен да земе, што кажа Келтан вчера во некој пост дека некој ги ловел на Сава
на симболична длабочина исто така е еден пример.

Е сега термичикте слоеви за разлика од овие поплитки слоеви кои се изложени на сончеви зраци се нешто подлабоки.
Тамо е сигурен, тамо хибернира (зошто хибернира ке напоменам подолу) но не значи дека нема да работи доколку го добие вистинскиот аромат....
(чичко Васил или Драган исто спомнаа за јаки аромати како естер или алкохолни миксови) поради густината на водата и малото количество на кислород (за ова исто подоле ке напоменам).

Освен температурата на водата, пресудна е и температрата на воздухот. Секако не е круцијална затоа што не значи ако нагла
промена на темп. на воздухот ке ја намали и темп. на водата. Обично се лови на постабилна темп. каде ќе треба време целата таа промена да делува на темп. на водата. Крапот е адаптибилен на тие температурни разлики, но не дека не ја менува локацијата.

Битен сегмент исто така е и ветарот, никој не го спомна тоа ама мислам дека тоа е можеби некогаш и клучот за успехот.
Правецот на ветерот т.е СТРУЈАТА е многу пресудна каде крапот ке се пресели или патролира. Струјата која доаѓа и со ладен и со топол ветар без разлика од која страна дува и ако дува под некоја константа во 12 саати ке го натера крапот да се движи.
Струјата да не заборавиме носи со себе муљ, но со муљ-от оди и храната, така да за хранилиштата исто така треба да се прават и земат во обзир условите (ветарот) за да оформиш квалитетно и ефикасно хранилиште. Ова го зборувам како основа за хранилиште, не рецепт или тајна :D

И останува според тоа што сум нешто искусен а повеќе начитан или поучен од искуство на други искусни крапџии е дека воздушниот притисок е исто така фактор кој треба да се земем во предвид. Тој е впрочем пресуден за нивото на кислород во водата, А крапот бара кислород за да би бил поагилен и да тргне во потрага по храна. Помало ниво на кислород, по мрзелив крап (тогаш впрочем хибернира)...е за нивот на мрзливост кај крапот сите знаеме до каде може да стигне.

Е сеа, мој заклучок е сепак дека секој треба прецизно да провери пред да тргне на зимски риболов на крап...
Вчера пишав дека секоја ситница е пресудна, секоја вода е различна, секоја прихрана ирелевантна и секој мамец различно ефикасен....По мене секој треба да пренесе искуство за секоја вода одделно, и мислам дека нема ниту едно правило на кој температура ФИКСНА е крапот ефикасен во зимата. Се зависи од условите и местото!

А да, еве вчера со максим јаки фрливме голем и интересен факт крапот навитина еволуира и учи ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 7:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Aktivnoto hranenje na krapot pocnuva na 14 stepeni,sve shto e pod toa e so namalena aktivnost a ispod 7 veke prestanuva da jade odnosno metabolizmot se namaluva do tolku shto se troshi mnogu malku energija.Ako mu se frli mamecot blisku do nego i ako e dobar sigurno ke go zeme zoshto nema da potroshi premnogu energija za nego megutoa treba samo mali kolicini poradi metabolizmot.Izrazito ovoshni jaki aromi so vizuelen efekt kako i mlecni i kremasti aromi se pretendiraat vo zimskiot period.Mikesvi so pogolem procent na jagleni hidrati kako i mlecni proteini i so golema poroznost.Vo posledno vreme lesno toplivite riblji brashna od tipot LT 94 i predigest vo idealna kombinacija isto nosta dosta rezultati.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 07, 2012 11:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
znaci na site uslovi.temp. na vodata;temp. na vozduh;svetlost;mesec; sonce;atmosferski pritisok; veter;dozd me interesira dali nekoj gi prati tie raboti pred i za vreme na ribolovot i konkretno za divi vodi stanuva zbor?

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:00 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON441
Јас овие работи пред риболов не ги пратам, не дека така сакам туку така морам, све заради слободното време. А иначе се многу битни работи кои многу влијаат на одесувањето на крапот. Според мене мислам дека најбитен е атмосферскиот притисок, за кој имам слушнато дека има големо влијание посебно на крупниот крап. Но немам многу знаење од ова па препоставувам дека некој од постариве ќе може да ни објасни чисто за информација, после промашен риболов да може да се тешиме зашто не ни јадело :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
eve gi moite iskustva
krap ne lovam dolgo vreme no od predhodni iskustva kako na primer za bojnik znam deka ako utroto ima po trevata slana deka denot ke bide soncev i nema da izmrznes :).zatoa pocnav da belezam za sekoe idenje na krap kakvo e vremeto vo koja polovina e mesecot i red drugi raboti.na primer 2011 god.imav sreka da otidam najmalku 10 pati na dve do tri noki na cekanje krap i sekoe idenje pratev koe vreme od denot i nokta imam poveke udari pisuvam za period od pocetokot na juni do krajot na oktomvri.uvidov deka koga e polna mesecina imam udari pred stemnuvanje i slabo vo tekot na nokta .koga e mesecot u prva cetvrtina udrite pocnuvaat posle polnok i pogolem broj na udari nautro.dodeka najmalku udari imav koga e poslednata cetvrtina od mesecot.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 6:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
drugo sto ima vlijanie e veterot odnosno od koja strana duva.spored mene veterot od jug i jugoiatok e povolen za ribolov dodeka severec e nepovolen.isto taka i blago veterce sto ja talasa povrsinata e dobro za ribarenje.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 6:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kladofora НапишиCOLON
drugo sto ima vlijanie e veterot odnosno od koja strana duva.spored mene veterot od jug i jugoiatok e povolen za ribolov dodeka severec e nepovolen.isto taka i blago veterce sto ja talasa povrsinata e dobro za ribarenje.


ods kraj na maj do septemvri samo sever..2 pati poveke se dvizi krapot na sever ako pomine temperaturata na vodata nad 17 stepeni....

tvojov vetar e dobar za april i pocetok na sezona,,na poplitki mesta togas ribata preku den ide tamu, zatoa sto tie sloevi prvo se zagrevaat,,,a i jugot odgovara...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 7:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
jas mislev deka u prolet e povazno koj mesta imaat pogolema sonceva ekspozicija vo tekot na denot deka vodata pobrzo se zagreva i krapot gi odbira tie mesta :?:

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 16, 2012 6:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Секоја вода си има свои пишани и непишани правила. Општо правило е дека правила не постојат, но секогаш може да се земат предвид временските услови како фктор за успешен или неуспешен риболов.

Општо прифатено мислење е дека при многу висок или многу низок притисок крапот слабо се храни.

Притисок во благ пораст позитивно влијае на раздвиженоста на крпаот како и стабилна вредност на истиот.

Секоја нагла промена според овие уверувања е контрапродуктивна.

Едно од најголемите влијаниија на раздвиженоста на крапот ја има ветерот.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: vlijanieto na vremenskite uslovi za ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 5:59 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Aпр 05, 2011 12:33 pm
МислењаCOLON66
[quote="Sportex"]Секоја вода си има свои пишани и непишани правила. Општо правило е дека правила не постојат, но секогаш може да се земат предвид временските услови како фктор за успешен или неуспешен риболов.

Општо прифатено мислење е дека при многу висок или многу низок притисок крапот слабо се храни.

Притисок во благ пораст позитивно влијае на раздвиженоста на крпаот како и стабилна вредност на истиот.

Секоја нагла промена според овие уверувања е контрапродуктивна.

Едно од најголемите влијаниија на раздвиженоста на крапот ја има ветерот.[/quot

Сето ова погоре напишано од Спортекс е апсолутно точно,само би сакал да надополнам за влијанието на ветерот врз временските услови ,а секако и врз активноста на крапот во такви услови.
Обично кога дува југ,носи дожд и тогаш најчесто притисокот паѓа,а крапот во тие услови е помалку заинтересиран за храна.
Она што најчесто мене ми се случувало и кога сум имал највеќе удари,е моментот кога притисокот од низок,низок-стабилен,ќе почне да расте,меѓутоа постепено.Односно после југ (дожд),ќе сврти на север т.е.кога ќе почне да се разведрува и да расте притисокот.Северот обично го чисти небото од облаци и го качува притисокот.Најдобра комбинација би имале кога притисокот е стабилен или во благ пораст,но тоа веќе го напиша Спортекс.
Би сакал ова да го потврдам со еден пример на Мантово.
Стигнуваме на вода пред стемнување во четврток.Имаме време само да накрмиме и да го поставиме кампот.Езерото беше мирно,немаше никакво ветре или пак кога ќе дувнеше тоа беше слабо и со чести промени на правецот.Исто беше и цел ден во петок.Сигнализаторите воопшто не се огласија се до саботата рано сабајле кога не разбуди пред се многу силен север,кој буквално ни искрши дел од камп опремата,а на езерото можеше да се сурфа.Тогаш почна да не распаметува крапот со неговата активност.До неделата попладне кога си отидовме имавме 13-14 крапа (ако добро се сеќавам),од 11-18 кгр.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum