www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 6:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 3:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Stole
Mnogu interesna prikazna.jas ne sum po krapski ribolov ama kako sto i samiot kaza ne e nameneta samo za krapski.Vo prikaznata se pronajdov vo delot so upotreba na SONAR.Mnogu cesto koga odam na ribolov ke slusnam deka nekoj ja "nasle" ribata so sonar i vikam PIH,PA TOA LI E RIBOLOV.Od druga strana se slucuva da frlam vobler cel den (nisto ne mi udrilo) i si vikam E DA IMAM EDEN SONAR BAR DA VIDAM NA KOJA DLABOCINA SE RIBITE.Kade e granicata?Koj da znae,sekoj treba sam da si ja postavi.Za nekoj i koristenje na FLUOKARBON e tehnoloski sofisticirano i ne i dava ednakvost na ribata vo nejzinata mudrost.
Inace dvapati si go procitav postot za da ne napravam nekoja jazicna kreska :mrgreen:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 4:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
znaci ako ne sakam komercijalni,obrazlozuvam ZOSTO JAS znaci JAS naglasuvam ne sakam i napisav zosto;Kraj na prikaznata,Tocka! Toa e moje mislenje,moze li nekoj da go svati toa? ;A sto sakate vie napisete si ,izjasnete se ,ce mi bide milo da go procitam vaseto mislenje za dvete vodi! I sto ima nekoj da se najde uvreden tuka?
Stole ubavo napisa,99% od toa e vece vo realna upotreba,znaci vistinae ,NISTO ne izlaza covekot!! TOJ ne go saka toa,jasno ni e na site toa ili ne? Zosto nekoj se najde uvreden? Moze li da mi odgovori?
Interesena rabota e sto nikoj ne se oglasi da najduva mani za krapski ribolov na divi vodi :shock:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 6:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Stole НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
PS Stole,zarem ne znaes sto im pravat sega tamu vo afrika ? Kupuvaat stari lavovi od zooloski niz svetot i za teski pari im gi postavuvaat za otstrel na tie ''lovdziite'' :lol: A tie gordo se slikaat so nogata stavena na glavata od bezzabiot lav i se gordeat kolkavi lovci se :lol: Na sto li me potsetuva ova :shock:
Мислам ако не се лажам дека и на сајтов видов слики кои алудираат на тоа :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ....абе се убив и јас од смеење.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Столе...се претстави како човек во зрели години...само коментарите ама баш не ти изгледаат така....Темата е за комерцијални и диви води а не за нечии соништа....за такви приказни како твоите се оди на гаталци...тие се уште една нијанса покреативни од тебе... :lol: :lol:
Келтан одамна не удостои со своето мислење и аргументирано,со слики,клипови ни ја претстави својата љубов кон дива вода....иако мислам дека нема посетено некоја комерцијална и неговото знаење(омраза) према таквиот риболов го стекнал по форумите...негово право....како милува така нека си прави,иако синоќа се побуди некој дух(дали е спортски или самодокажувачки) кај него...пак негово лично право...
Ако си љубител на ловот или на planet animal,не гледам што би те привлекло на риболовниот форум па баш и во крапскиот оддел...или нешто да се пишува,да се провоцира,напаѓа....чекај да видам колку им е паметот!!!....или пак,ако сум во грешка,ако си рибар..???,дај да видиме кој си????што си????...пушти некоја слика со твој трофеј(на дива вода) ...аргументирај...!!!!.ако имаш некое искуство на дива вода ,сподели го со нас...просветли не!!!!!....ако пак си видел комерцијална вода...пак раскажи ни,зошто не ти се допаѓа....
Не знам од кај Ви се јавува потребата за омаловажување....па кој до сега од крапските риболовци напиша нешто лошо за другите дисциплини во риболовот...????....кој ви најде мана ???...не коментираме дури и за нечии врлини иако одредени луѓе го заслужуваат тоа..!!!Зошто само овде се коментира со подсмев,презир,иронија.....????....
Луѓе форумот е за риболов.....како што некој претходно кажа,нај релаксираниот спорт....овде треба да споделиме мислења,знаење,случки....да се надоградуваме....а не само да фрламе дрва и камења на секој или нешто(во овој случај мод. крапс. риболов) што Нам лично ни смета... :!:
...Мислам дека некои линии на пристојност се поминати....ако грешам...однапрет се извинувам на господата на коишто толку многу им смета прогресот.....И како што кажа Келтан..никој не искоментира ништо лошо во риболовот на дива вода,значи,никој не напаѓа од другата страна,или пак никој не се пронаоѓа само како таков(модерен крапски риболовец)....можда е пак само до културата....кој знае??????? :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 7:36 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ДраганС,
Мислев дека нема повеќе да има коментари, барем не околу моите постови ама гледам дека сеуште нешто “голица“.
Ајде уште еднаш ќе повторам и тоа ќе биде дефинитивно КРАЈ НА ПРИКАЗНАТА.
1. Напишав приказна за која го објаснив мотивот и идејата ...понатаму кој како ја сватил.
2. Во приказната мислам дека никого ама баш никого ниту споменав ниту нападнав ниту навредив.
3. Сите мои понатамошни постови беа одговор на безобразни,некултурни, зајадливи и провокативни “прозивки“
4. Никаде не СПОМЕНАВ КРАПСКИ или било кој друг вид на риболов. Спомнав само РИБОЛОВ.
5. Никаде ниту БАРАВ ниту ДАВАВ совет а уште помалку се потсмевав.
6. Никаде не напишав нешто (добро или лошо) за риболовот на комерцијални или диви води.
7. Признавам само дека напишав “ Диви води и трската во рака“ Навредливо ????
8. И на крај ми се наметнува еден можеби провокативен но според мене логичен заклучок:
НА ФОРУМОВ НИКОЈ НЕМА ПРАВО ДА НАПИШЕ НЕШТО КОЕ КЕ БИДЕ РАЗЛИЧНО ОД НЕКОЈ ОПШТО ПРИФАТЕН СТАНДАРД БЕЗ ОГЛЕД НА ТОА НА КОЕ НИВО Е ИСТИОТ, А КАКО НАЈГОЛЕМА, ОПШТО ПРИФАТЕНА ДОБЛЕСТ, ТРЕБА ДА БИДАТ ЗБОРОВИТЕ “БРАВО ИЛИ АЛАЛ ВИ ВЕРА МОМЦИ“.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 9:11 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Техничките помагала се споменати како “попатен багаж“ и “низ редови“ јас кажав (кој сватил, сватил кој не сега ке дознае) за моето мислење околу риболовот на комерцијални води.
ТОЈ РИБОЛОВ ГО СМЕТАМ КАКО ДОБРО РЕКЛАМИРАНА ПРОДАВНИЦА ЗА РИБИ ВО ФОРМА НА БАЗЕН ВО КОЈА ЗА ДА ВЛЕЗЕШ ТРЕБА ДА ПЛАТИШ БИЛЕТ, НА ТРСКАТА ОДНОСНО ЈАДИЦАТА НАМЕСТО МАМЕЦ ДА ИМАШ ЗАКАЧЕНО ПАРИ И СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИШ ( СПОРЕД РЕКЛАМАТА) Е ДА ЈА СПУШТИШ НА ИЗБРАНИОТ УЛОВ.
МИСЛАМ ДЕКА СЕГА СУМ ДОВОЛНО ЈАСЕН.
СО ОВА ТЕМАТА ЗА МЕНЕ Е ЗАКЛУЧЕНА.
БИСТРО ДО СИТЕ

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 9:39 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
Stole, malku bi se zamesal ako nemas protiv....
Koga taka mislis ..bi sakal eden den da se najdeme na kom. voda koja ke odberes i koga riba ne jade i da se potrudis da izvadis riba ..na kom.voda e mislam duri nekogas mnogu tesko i li nevozmozno da fatis riba....da ne bidam loso svaten..taa riba e napadnata so site matrakuki i hemii i stilovi na fakanje i e dosta e oprezna ..duri pooprezna nego koga na diva voda ja " sednes" ribava na krma...Mozes ne pari duri i dijamanti da spustas ne jade..bre brat..mozes da imas sto pati propratna oprema ne biva...ili da nemas nisto od toa ..ishodot e toi i toi den nemas riba...
Nema se vreme komercijala e da kazam " ventil" ......Bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 10:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da go zavrsam moeto pisuvanje i izjasnuvanje za ovaa tema.Mozebi Vasil najubavo ja opisa razlikata pomedju komercijalna i diva voda so ovaj negov post
@vasil:
Да колега , крапот може да се лови и на најобични боили , без некоја голема инвестиција. Но тоа важи само за води кои не се нападнати , каде на километар лево и десно од тебе нема никој.
Пробај со вакви боили да ловиш на комерцијално езеро или уште полоша варијанта на некој натпревар.
Ништо против рецептите кои си ги пуштил , крапот ќе земе и она што на нас може да ни е и најодвратното нешто.
Поздрав и ти посакувам уште многу вакви риби.

Znaci da zaklucam i da me nema vo ovaa tema povejce :D
Ne sakam da odam na ribolov kade ce se natprevaruvam so boilata na kolegata . sakam da odam na ribolov na voda kade ce se natprevaruvam,nadmudruvam so krap .

Pozdrav!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 1:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Znaci da zaklucam i da me nema vo ovaa tema povejce :D
Ne sakam da odam na ribolov kade ce se natprevaruvam so boilata na kolegata . sakam da odam na ribolov na voda kade ce se natprevaruvam,nadmudruvam so krap .
Neveruvam deka nekoj ke napise dovolno pameten argument koj ke ja obori tezata na Keltan,se natprevaruvame si boilata na kolegata
Bravo za tekstot.ali sto da pravime takvo e vremeto

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 3:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
keltan zgazi so recenicata stavi tocka kraj gotovo :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 9:02 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A kade toa ne se nadmudruvash so krap??????????

Jas mislev deka sekade se nadmudruvash so krapot

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum