www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 4:57 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 6:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Па Столе едвај ли ќе имаш некој поголем успех во крапскиот риболов на било која вода без да применуваш еден голем дел од модерните технологии за кои пишуваш со иронија.
Ако не како што напиша на крај останува да си ја држиш трската ( читај стапот )
Колку на некој тоа да му се допаѓа или не но тоа е вистината


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 7:04 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
vasil НапишиCOLON
Па Столе едвај ли ќе имаш некој поголем успех во крапскиот риболов на било која вода без да применуваш еден голем дел од модерните технологии за кои пишуваш со иронија.
Ако не како што напиша на крај останува да си ја држиш трската ( читај стапот )
Колку на некој тоа да му се допаѓа или не но тоа е вистината
Василе,
Мислам дека НИКОГО АМА БАШ НИКОГО не НАВРЕДИВ со постот (што не би можело да се каже за твојот) Иронично???? Тоа беше мое ЛИЧНО повторувам ЛИЧНО размислување и како што може да се прочита се трудев да не СПОМНАМ никаков вид на риболов. Од каде ти виде дека е спомнат крапски риболов не ми е јасно. ( Спомнав само јато големи риби).
А да бидам уште појасен : ЛОВОТ НА КОМЕРЦИЈАЛНИ ВОДИ ГО СМЕТАМ САМО ЗА ЧАЛАМ И НИШТО ПОВЕЌЕ, А “ЛЕПЕЊЕТО“ СЛИКИ САМО ЛЕЧЕЊЕ КОМПЛЕКСИ.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Последна промена од 1 на Stole, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 7:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Јас го наведов крапскиот риболов како пример каде се потребни тие нешта за ефикасен риболов , во никој случај не сум напишал дека за него пишуваш.
И негледам дека е напишано дека некој си навредил со твоето пишување, форумите се затоа секој да си го каже мислењето

Ајде поздрав ,


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 7:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
За да коментира некој комерцилајни води и дали тие се тешки или лесни ,треба да ловел на такви. Колку сум запознат во Македонија едвај да има такви води.
Не станува збор за Гого Монд (едно убаво место за еднодневна рекреација сепак ) или Аквариум(незнам дали сеуште постои.
За снимките: па тоа е еден спомен од едно дружење со пријатели на вода , кој нема снимки дали со риби или без го обесмислува одењето на риболов.
Дали некој ќе ги презентира на поширок круг колеѓи или ње си ги задржаи за себе си е личен избор и во никаков случај неможе да е лечење а комплекси.
Барем не за луѓето со кои одам на риболов.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 8:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Stole НапишиCOLON
Мала сказна...
Сабота наутро. Домашниве спијат (којзнае кој кога се прибрал). Погледнувам низ прозорецот.. гледам времето ке биде убаво. Ај брат спремај се за на риба. Прибирам опремата ја товарам во колата и правец кон најблиското езеро. Пристигнав релативно брзо и се паркирав во близина на водата. Извадив опремата и почнав да ја распоредувам на водоотпорната престилка. Малиот чамец со вграден сонар, држачот за трските ( во моментов не ми текнува како му беше странското име-би му дошло дали вагина или наша обична домашна пи...ка), сигнализаторите, прихраната, мамците и сите други тракатанци кои ги имав во колата.
Прва работа, дај да видам што има во езерво ( не беше многу големо). Џојстикот во рака, го пуштив чамчето со сонарот и почнав претрага по езерото. Податоците од претрагата веднаш ги добивав на малиот notebook кој секогаш го носам со себе. И по неколку минути што ке видам ОХОХО на 50 метри десно од местото каде што седев ( го загубив ливчето со координатите кои ги добив преку GPS системот) имаше јато од 30 до 40 крупни риби на длабочина од околу 8-9 метри. Назад чамчето, брзо го наполнив со прихраната ( повеќе наменско е ) и назад кај јатото...каде прихраната полека ја истоварив. Спремив трските, ги поставив на држачите (в.... или обична домашна п...) ставив сигнализаторите и другите модерни тракатанци и една по една јадиците со мамците чамчето ги однесе и ги пушти на местото каде што беше јатото риби.
Мојата работа беше завршена. Остана да видам што ке направат рибите.
Извадив камперската фотеља и масичка од кола и отидов под најблиското дрво во ладовина. Нормално со мене беше и компјутерчето. Отворив интернет и почнав да ги листам весниците и воедно да видам што има ново на нашиов рибарски сајт. Си читам јас така на сајтот за расправиите околу тоа “кој има поголем кој помал“, кој колку фатил.. кој колку пуштил, маките на Компир99 со цртањето и сл. кога одеднаш компјутерчето почна да свирка ..БИП,БИП,БИП... погледнав и гледам порака од кај ( ва...на или обична домашна п....ка) држачите - “На првата трска има удар и рибата извлече 10 м. конец дали да контрирам ?“ ( Го знаете сите она прозорче со YES или NO). Удирам Enter ( значи YES) и следниот миг новата порака гласи: „Контрирано и рибата е закачена. Има околу 8-9 кгр. Извлече уште 15 м.конец. Може да дојдете да ја извадите“
Станувам јас од столот и тргнувам кон трските. Одејки пополека слушам нов, уште посилен аларм, БИП,БИП,БИП,БИП само што сега почувствував и удар у ребра и го слушам “милозвучниот“ глас на мојата поубава половина: “Ајде бе станувај нели ке одиш по риба ебати рибарот сите ке ги разбудиш“.
Што мислите дали бев среќен дека сето било сон ???? Веднаш ке ви кажам БЕВ ПРЕСРЕЌЕН. Ако е она иднината на риболовот ...ебати рибарлукот.
П.С. САМО ДИВА ВОДА И ТРСКА ВО РАЦЕ
Бистро
а јас читам ли читам, дури си викам божеее од каде е дечково? за какви компјутерчиња збори , што чудо ли е тоа ? :shock: :shock: :shock:
а ти СИ СПИЕЛ, ХАХАХАХХАХАХАХА

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 9:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
sto vika Poliz ako sakate diva voda obrazlozete zost i kako i tolku ako sakate komerciala kazete si kade ste bile i zosto idete i kraj...ne e ova cas za prevaspituvanje pa ke ne ubeduva nekoj kako treba da bide i jas prvpat koga otidov na Ada Safari vikam malo ezero polno so kapitalci,ali nebilo taka dva dena nisto ni udar posle napraviv muabet so dva tri coveka podobar pristap pa uloviv nesto

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 10:44 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Филип030682,
1. Благодарам за советот околу интернетот со една разлика што јас не сметам дека е глупост и ке продолжам да го користам, без оглед на годините што ги имам. Компјутер ке користам и за жал тука ми нема спас. Почнав со Спектрум ( мислам дека знаеш за што станува збор) а со што ке завршам господ знае.
2. Многу погрешно си го разбрал постот или приказната. Јас никаде не спомнав дека сум против “модернизмот“ како што велиш, напротив целта на приказната ми беше: рибарењето да биде сватено како ..надмудрување на човекот против рибата, а не надмудрување на техниката против рибата.
Тука победникот е однапред познат. Мислам дека ке се сложиш со ова?
3. Незнам дали и јас спаѓам во тие “нови членови кои на се нешто се жалат а имаат по 10-20 поста и кои се навредливи ? Би те замолил да ми посочиш еден мој пост во кој некого навредувам.
4. Улогата на “дрвен адвокат“ мислам дека не ти треба, зошто си ја избрал !!!
5. Прочитај го внимателно првиот пост на “штитеникот“ и ке ти стане јасно зошто сум реагирал... не сакам никој јавно да ми кажува што јас ке држам во раце а постот нека биде напишан во СКЛОП СО ТЕМАТА, а не КОМЕНТАР на она што јас или некој друг го напишал. Тука се сложуваме нели бидејки и сам велиш дека и “Полиз така рекол“.
6. Мислам дека ГООООЛЕМА ти е грешката за македонскиот јазик. Часот не само што не е завршен туку допрва ке се одржува.
6. Мислам дека образложив зошто сакам дива вода.
7. За следното одење на местото каде што ке сакаш да уловиш капиталец ти пожелувам успех.
8. И те молам ако можеш користи ALT + SHIFT

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 3:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Назнам дали читате луѓе што се пишува или само лупате што на ум то на друм!!
Еве сум пишал и сум потенцирал, еве ова е за Полиз да прочита дека јас не потценувам и не напаѓам риболов на дива вода:
Spaiva НапишиCOLON
Ги бранам повеќе комерцијалните води, но ВИДИ РАЗЛИКА...јас не ги напаѓам дивите!!!
Инаку пак ке напоменам, крапскиот риболов т.е риболовот на комерцијални води се смета за модерен риболов.

А Келтан мислев дека сфати што сакам да кажам, едноставно сите некако се лично сфаќате.
Фино си кажав, нов сум во крапскиот риболов и немам толку јако искуство, повеќе сум на комерцијални води одколку на диви и секако планирам
следната сезона да биде обратно со тоа што ќе избалансирам посетувајќи појаки комерцијали од типотна Пелагичево и Јаца.

Но брат, за крапски риболов не сум глуп да не знам што се тоа значи, што ми треба за него и на какви основи лежи истоит, мислам никој неможе тоа да ми го каже!!
А Келтан? Те навредува тоа дека реков комерцијаните води се за модерен риболов???
Па така е, ти се навреди и одма се класираш како старомоден :lol: тоа е твој проблем,
ама јас не реков дека има МОДЕРНИ и СТАРОМОДНИ РИБАРИ, НИКАДЕ!!
Spaiva НапишиCOLON
келтан, под модерен не мислев на модерен рибар убаво облечен и секси, него модерен риболов!
А инаку Полиз друже, како тргнала работава...сите ке завршиме на комерцијала!!! Затоа сите бараме утеха во странство на дивите води!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 10:04 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Auuuuuuuuu kolku ste napishale za eden den.

Prvo ve molam kako shto mnogu pati napisha Dragan i Vasil koj ne e iskusen vo ovaa rabota neka ne pishuva.Svoeto mislenje neka si go pishuva vo rubrikite kade shto e specijaliziran.Ima pravo kade saka ama ova e del za krapdziite.Steme videle li jas da pishuvam za bilo koja druga disciplina osven ovdeka ne.Ne deka nekoj mi brani ama ne se razbiram ke ispadnam smeshen taka i vie.
Moderen nacin ne e komercijala Spaiva nego moderen nacin e ovoj nacin na koj nie denes fakame krap i kade imame dobri rezultati.
NIkogash nebilo nadmudruvanje na tehnikata.
Tehnikata e samo alatka ili instrument da gi podobrish rezultatite a sekogash i sekade e nadmudruvanje so ribata.Prirodata e sekade ista.
Ako veke go spomnuvash suruleshti Jas sum bil.znaesh li deka ushte 1999 Makedonci za koi ne ni znaea brakata CUka go porazija golemiot Beker megutoa samo radi politika na golemite firmi i afirmacija na ezeroro go izgubija prvoto i bea vtori.Toj zaliv iden denes se vika Cuka zaliv vo pocit sprema niv.Inace tamu ima celi vinogradi i sela potopeni kade i sajla za som neti pomaga.
Divite vodi kaj nas za zal se pomalku imaat riba shto od mrezi i strukovi shto od nas samite shto izjavuvaat deka sakaat da jadat riba a prvi se da zazemat nekoe mesto kade shto ke slushnat deka nekoj izvadil riba.Mnogu kapitalci se izvadeni veke na ovie divi vodi ama malkumina sme shto se bavime so ovoj vid poveke godini pa ne gi znaete.Sergej 2003 na veleshko izvadi 24,90kg i ushte e rekord na toa ezero.Madza na Mantovo izvadi 26kg i tamu e seushte rekord.Zboram za dokumentirani slikani(zatoa se slikite da se dokumentira ulovot da se postavi i onoj koj mozebi povtorno ke go fati da se sporedi a ne calam ili falba)preku glava mi e od ribari jas fativ volku i volkav-dokazi be bate so sliki pa ke diskutirame.Da ne ja zemaa koncesiata veke imavme poslednata godina fateno 4 ribi iznad 20kg i veruvam deka ke padneshe i 30+.
Deka imame ogromni ribi imame (lani vo mreza vo Ohridsko izvadija 46kg krap i dvajcata braka go podelile na pola).Toj krap vredi okolu 20000 eur vo sosedna srbija i hrvatska a Raduta(suruleshti) i poveke ke plati zoshto????Pa site ke dojdat od cel svet za da go fatat ne zaradi drugo samo zaradi prethodno navedenite pricini.Nemanje vreme,nedozvoleni sredstva,ne kulturni ribari,nemanje koncesii itn.itn.
Koj bil na vakvi vodi moze da vleze vo diskusija koj nebil nemoze.Mnogu luge koi gi znam iskusni krapdzii koi sakaa samo divi vodi kaj nas so godini im raskazuvav za Pelagicevo pa ne odea i go imaa istoto mislenje kako ovde na forumov ama odkoga go posetija veke mislenjeto e sosema drugo i dokolku ni beshe mnogu poblisku sekoj od niv barem tripati vo godinata ke go poseteshe.Toa ezero e bogato so prirodna hrana shkolki krvni rvi,ima korenja vrbi,pilinja bezbroj duri i fazani i zajaci okolu tebe.Ama nema mrezari,ribari shto ke ti go fatat mestoto ili na prvata riba ke se zalepat do tebe.
Ribarskiot turizam e slab no toj nee na komercijalni vodi toj e sekade.Vo francija na primer ezeroto(ne mi teknuva na ezeorro e pogolemo od Debarsko nashe ama komercijala e zoshto.Prvo shto najveke ne boli nas ne se iznesuva riba.Vtoro zagarantirana ti e privatnosta sekoja pozicija ima neznam kolku hektari tvoi.Mislite dkea e lesno.Ne pishuvajte neshto koe ne ste go iskusile vo zivotot.
Ne treba da odime ponataka edna Vratnica so 850 m dolzina pa nemozesh da fatish riba,mnogu mislele ama prazni se vratile.E sega vratnica dali e komercijala.Pola zoshto ima gazda koj nedozvoluva shto sakash da pravish ama ribata e prepushtena sma na sebe znaci diva.Od vreme na vreme se poribuva zaradi izlovot ama ne e preoptovarena so riba.Poradi prirodnata hrana i cistata planinska voda e mnogu jaka i probirliva.
Na kraj site nie krapdziite ne odime samo na edna voda nego lutame na site ezera i da imash rezultat na bilo koe ezero toa e poentata.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 20, 2011 1:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
JaneMK НапишиCOLON
Moderen nacin ne e komercijala Spaiva nego moderen nacin e ovoj nacin na koj nie denes fakame krap i kade imame dobri rezultati. NIkogash nebilo nadmudruvanje na tehnikata.
Tehnikata e samo alatka ili instrument da gi podobrish rezultatite a sekogash i sekade e nadmudruvanje so ribata.Prirodata e sekade ista.
Токму така, инаку набројав во минатите постови што се мислев на тоа кога реков модерен риболов.
Не реков никаде дека само техниката е таа што го прави модерен, впрочем целиот пакет!
Спаива НапишиCOLON

Затоа што е нов вид на однесување кон рибата, фати пушти пред се.
Затоа што има количина и капитални примероци кои потешко ке ги прелажеш на јадица.
Затоа што вамо е итрина и знаење да го натераш да земе, не да го викнеш.
затоа што се оформува цела нова гранка наречена рибарски туризам.
Затоа што има правила на кој начин треба да се поставиш (tackle, bait, fish care, rig checks итн..)
Затоа што треба да почитуваш уште ред правила за опремата (најлон, јадица, број на трски итн..)
Затоа што ако не ловиш по правило, може да бидеш исфрлен.
Затоа што милјон други работи се пресудни за добар улов како мин 10 различни типови на мамци и боили..
Еве на пример англичаните кои важат за едни ако не и најдобри во крапскиот риболов каков поглед имаат кон сето ова.
НЕ СЕ РАБОТИ САМО ДА ОДИШ И ДА ФАТИШ РИБА, СЕ РАБОТИ ЗА ЕДУКАЦИЈА, ПРИСТАП КОН КРАПСКИОТ РИБОЛОВ!!
Може смешно звучи, но кој како сака нека го сфати.
Луѓето оформиле на огромни површина, огромна вода каде сето тоа е во природа и цела академија за крап.
Испробуваат разлини начини, прават 300 различни прихрани и боили...мислам што ти не...
Човече оформиле крапска школа и преку цела таа школа едуцираат млади како да се постават кон крапскиот риболов..
Еве Team KORDA се вика, мотото им е THINKING TACKLE поддржани од Даива.

Мислам погледнете има видеа за сето ова: http://www.korda.co.uk/

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum