www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON КОМЕРЦИЈАЛНИ или ДИВИ води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Мислам дека е фина темава за дискусија, нормално пријателска и без никакви остри расправии ве молам.

Ете имаме малку стагнација во крапскиот риболов периодов и како иде зима се повеќе ке се намалува, па затоа
еве имаме толку многу теми па ајде и оваа да ја разглобиме најпедантно на колегијална основа и секој со своето
искуство на вода (комерцијална или дива) да допринесе со своите мислења за истот.

Како нов во крапскиот риболов и со сериозни намери за голем напредок, крапот почнав да го ловам по комерцијални езера
во наша близина. Со нешто помало искуство последниве година и-пол на диви води за крап, одлучив да се преселам
на комерцијалните води каде што сакав да направам микс на (техника, основа, опрема, задоволсто, начин на ловење итн..).

Значи не се работи само за дали треба или не треба да одиш на комерцијални води да научиш повеќе поради условите
т.е рибата што не би рекол дека е полесно да ја уловиш, него и за сатисфакција, за времето, за парите и буквално за се!!

Ајде , во очекување на позитивна дискусија од крапџиите....Благодарам и добар тек :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kolku i da me ubeduva nekoj deka privatno ezero ima kejf i majstorija dzabe mu je.site shto fakaat na privatni ezerca za mene se snobovi vo ribolovot! koga i da sum bil na privatno ezero vadele krapovi i lugeto shto doshle prv pat so mene za drushtvo da mi pravat i nema nekoja filozofija,frli pcenka ili boila,dremi i chekaj.jas idam na privatni ezera samo vo vreme na zabrana koga e na drugite vodi ;) se znae majstor e majstor na diva voda i kraj :!: a tie ezerca privatni se za pochetnici,za deca,za familijaren prestoj na ribolov...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:21 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Normalno na diva voda koga se raboti za ribolov na bilo sto a koga uslovite ne se idealni i ako e zabrana moze da se napravi trening na nekoe privatno ezerce sto ne znaci i deka i tamu ke dobijam ulov pozdrav.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Добро нормално е тоа дека на дива вода е подобро и е тоа-тоа, но сепак темава се однесува и за
мисењето дали е полесно да фатиш на комерцијала или дива вода.
Дали мислите дека комерцијалите се води каде што имате загарантиран улов??
Пошто не се согласувам баш со Аки дека секој може да фати и дека е само фрли пченка и завршена работа...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
krste u akvarijum da frlish pa nema da ti dade ako ne e gladna toa e normalno primer nije kaj kire u badar sme dremele cel den i eden krap sme fatile ahahha ama moabetot mi e deka na privatno ezero moze sekoj da fati a vo divina mnogu retko koj moze i tie shto pochesto vadat na diva voda tie se majstori i za respect a drugive se snobovi i chalam krevanje.ima i luge shto nemozat da si dozvolat na diva voda da odsedat poveke denovi ili nemaat vo blizina pa idat na veshtachki privatni ezera toa e sve ok si pravat kejf meraklii se kako i site nije ama daleku od MAJSTORI :!:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
spaiva bidi siguren deka sum vo pravo ;) od iskustvo ti zboram deka moze sekoj da fati vo ribnik ahahah pa i malo dete! shto ne ti e jasno dali e polesno na diva ili vo akvarium :lol: :lol: :lol: toa i vrapchinjata go znaat ahahahahhhahahah veruj deka e samo frli pchenka i zavrshena rabota! otidi koga jade ke vidish deka site vadat i na mrsul da frlish :lol: a koga nejade ke iskochi eden dva na nekoja pozicija a mora da iskochi bidejki vrije od krap ahahah i tie sto ke fatat mislat deka do boilata im bilo ili sistemot i zadovolni se so svojot uspeh na privatno e. uzas! a koa ke otidat na diva voda si sedat kako misiri po nedela dena....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
duri i mi e smeshno za ova da se objasnuvam ova od prvo odd mi e jasno ahahahhh ne se zezaj be vo privatno ezero pak ke ti kazam i invalid ke fati riba ahahahhh ili ako idesh na nekoe privatno kaj sto ima slab fond na riba pa da se zalazuvash deka eden koa ke ti udri si otkril majstorija :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Добро ајде на страна воде во Македонија каде што повеќе од 2 комерцијални езерца реално нема, а што да кажеме
за во Србија каде има преку 100 почни од панчево итн. Пелагичево во Босна, Сарлеушти во Романија, Бугарија исто...
незнам freedom lakes во Франција на пример каде имаш примероци на сом од 70-100кг. крапови над 20+...
Овие мајстори се што ловат тамо или снобови??





_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
snobovi normalno :) majstor e kaj sto ima edna on dve da fati! a ne na poribeni ezera,so napraveni pozicii i stazi :lol: so chuvari i restorani...i samo si gi chekaat snobovite i si trijat race i normalno im pushtile eden kup golema riba da ja maltretiraat,mknat,slikaat i pravat chalam za da gi privlechat i da im gi zemat parichinjata.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијални или Диви води
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2011 4:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
se shalam brakja ne mi zameravajte ne sum jas adekvaten nitu pak nekoj vrven krapdzija samo si go kazuvam stavot i realnosta spored mene inaku daleku od toa deka ne gi sakam ili nepochituvam kolegite shto idat na pitomi vodi sepak zaednichki zbor ne vrzuva RIBARI ;) ali ne i MAJSTORI :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum