www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 08, 2020 12:57 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 21 22 23 24 25
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 1:39 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Феб 26, 2014 5:46 am
МислењаCOLON 96
ajde resivte za krevanjeto.... ama imam edno praasanje do poiskusnite i do tie shto imaat raboteno zig kako ja odreduvate tocno prihranata na kolku metra pod dnoto da praj oblak... primer imam 15 metra dlabina i lovam na 8 i kako tocno da se zadrzi na toj sreden sloj... ? mislam deka ova e najvaznoto vo zigot a ne samo da go krenis jaciteto od dnoto...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 4:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
nikolovskibt НапишиCOLON
ajde resivte za krevanjeto.... ama imam edno praasanje do poiskusnite i do tie shto imaat raboteno zig kako ja odreduvate tocno prihranata na kolku metra pod dnoto da praj oblak... primer imam 15 metra dlabina i lovam na 8 i kako tocno da se zadrzi na toj sreden sloj... ? mislam deka ova e najvaznoto vo zigot a ne samo da go krenis jaciteto od dnoto...

I mene me interesira toa .Ama ce pocekame da zavrsat strucnjacive so stavanje slikcinja i videa ...... A si pretpostavuvam vaka ce odi ................Solar ce izmisli prihrana za sekoj sloj kade sakas da lovis .Znaci edna hrana sto se zadrzuva na 3 druga na 5 metri od dnoto ...ITN ........biznisot ce im cveta :secret:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 4:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Nekoj usye nesvatil toa sto mnogu drugi svatile :)
Ne e do hrana vo eden sloj da ja drzi ribata.taa si e vo toj sloj vo sekoj slucaj.pogotovo hrana vetar I magla e nisto

hrani ti na dno neka se vrti ribata okolu hranilisteto ke udira na zig.od x pricini neslaga dole :)
Mnogu go svatija yoa samo nie ne :)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 9:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Sto ????????? Sakas da kazes deka nema posebna hrana za sekoj metar sloj na voda :head_bang:
Se salam decki , ne skokajte ........... :D gledam na Jane poleka mu se razdenuva :thumbs_up:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 9:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
mi se razdeni ama uste sum nazad :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 04, 2016 9:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
Specijalna zigi rigi snoki boila, se topi i se diga na sreden sloj :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 25, 2018 7:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON 605
Време е за вистинска презентација на тоа како се работи и што се е потребно за успешно да се лови, поготово на натпревари Зиг Риг - от.
Јас и мојот компањон Даце сме пробале но никогаш не сме биле упорни за оваа техника,бидејќи во натпреварите сме релативно тазе,а за слободен риболов не е дека баш и ни требало.
На последното дружење на Паљурци имавме одлична презентација за оваа техника,без тајни и лажење од страна на Предраг.Знам дека има бар уште 2-3ца кои можат да ги напишат нивните искуства и како гледаат на оваа техника во иднина, дали ќе го замени можеби во целост ловењето на дно по натпреварите и дали може оваа техника да оди напред, уште да се софистицира до тоа да биде незаменлива.
Да не ја префрлам топката во целост,би ги замолил колегите кои ја работат оваа техника одлично да напишат искуства и знаење за младите натпреварувачи сегашни и идни да не лутаат.

Зиг Лајн или обичен монофил...Под предпоставка дека некој ловел и на монофил дали имал успех и во што е разликата помеѓу истите.

Големина на јадици и облик, Long Shank,Curve Shank,Wild Gape итн. и играње со боите на сунѓерчето горе доле,како влијае на видот на крапот

Должина на Зиговите,колку треба педантно да се подесува разликата помеѓу една и друга должина, 10цм, 30цж , 50цм?

Временски интервали на фрлање спомбови

Храна...Два типа, прашкаста и партикли
Комбинација помеѓу нив,прашкастата што треба да содржи,кои партикли,кои производители итн итн...

Па повелете колеги пишете нешто да научат останатите.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 21 22 23 24 25

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum