www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:01 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 4:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za sekade vazi toa samo mozda ne so tolkav intezitet na komercialni vodi samo e povece drcen za hrana....na dunav kaj golubac ispod tvrdinite star grad non stop proadzaat brodovi i toa od tankeri pa se do najmalite,galama galama mislis zemjata puca,a krapovi padzaa kako kruski i toa bas vo momenti koga ima brodovi na 60-70m od mamecot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 4:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sekoja voda za nego e svoja kuka, zatoa ne moze da se sporedi so primeri..on sam se naviknuva na sredinata kaj sto zivee,, gi pamti i znae site bucavi galami i se naviknuva na niv ako gi ima vo intenzitet , koj znae veke deka ne mu prestvuvaat opasnost..

primer..krapot na vardar go ima najveke kaj mostovite..zosto go ima okolu mostovite, ima negovi zastiti od granki raklite na samite mostovi i dr.. a se prisposobill na taa galama od kolite sto minat.. se e stvar na navika za nego..toa sto e posebno pretpazliv toa e tocno..

i uste eden primer...krap kade sto zivee vo podiva voda i bez golemi bucavi i kontakt so ljuge, za da go fatis treba isto kako mestoto i vodata da se ponasas, za da imas rezultati..

mnogu ima na ovaa tema da se razgovara, samo znam edno, koga na riba sum i koga nema mnogu galama rezultati ima, a se sobereme drustvo galama, stalno sme dobivale udari od 3 casot sabajle do 7scast.. toa se sveduva na gaslamata otposle koga ke zavrsi festata i koga nie ke legneme on pocinja da raboti, toa ne e slucajno taka..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 4:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
sakav da kazam deka tie karakteristiki gi ima sekoja riba taka da krapot ne go zasluzuva toa ime ili drugi bozanski epiteti

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 6:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne bas sekoja riba ,, bojnikot mu stoime so cizmi na 5 metra i go lovime od vrv.. klenot isto taka..mrenata naj ne osetna premnogu pritisok u vodata kaj sto zivee,,za som da ne zborime, so raci go fakaat na vardar :D :D :D

e sarko e nesto drugo...zatoa e lisice...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 6:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Eve eden tekst od Trofej spisanieto za ribolov od Srbija .Procitajte go ,pa samite procenete dali e voden lisec ili ne.
http://www.trofej.info/rubrike-mainmenu ... -akvarijum


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 7:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Sekoj ima razlicni iskustva,viduvanja,slucki od teren koi go naveduvaat da misli deka e ili ne e lisica.....Razlicni vodi,tereni,ezero ili reka,se igra uloga na odnesuvanjeto na krapot......
Eve moja slucka:Na Tikvesko fakjame crvenoperka i karas od camec kaj zalivot sto e kaj Aco(selekta),na 10-15 metra od obala odaleceni,a pozadi nas pola Kavadarci se banja,deca,lugje,galama,slapanje....Jas izvadiv dve krapcinja,grubo pomali od dve kila...
Druga slucka na kozjak,pred zalivot na Gurgurnica,zakotveni od camec,trojca dusi,tropame vo camecot,galamime,vadime karas i popadika,koga jato od 7-8,9 krapa(sto se gledaa) si plivaa na povrsina,gi snemuva kako posle nepuni 10 minuti imavme tri udari od koi jas eden izmuknav,poradi losiot teren i slaba(tenka) sprema.

Spored mene,mozebi za nijansa e po pretpazliv od drugata vrsta na ribi,ama ne e lisica....

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 10:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Имав јас случка,а истото му се случи и на татко ми.На Градче кај што ловиме летно време идат луге да се бањат и возат со педалинки.Еднаш еден поручек само што се наместив,педалинката минуваше на 2метра од маркерот и само што одмина педалинката во рок од 3минути имав удар на крап.Друга случка имав кога едни дечки минеа исто со педалинка точно на маркерот за да видат што е тоа,кога и викнав да не факат се познавме пријатели па и они почнаа да викаат "шо праеш има ли риби..."во тој момемт еден од нив кој има околу 115кг се фрли во вода и си пливаше и јас веке разочаран решив да си одам.Додека се собирав во мегувреме дечките си отидоа и после пола саат јас пак имам удар на крап.После пријателите ме заебават дека не требало да ги пцувам,треба да ги частам сега.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 24, 2012 5:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
krapot samo u zort kade sto nema kade da bega,,, ;) ;) ;) ;) krpaot e zver,,,fox pastrmkata moze voida da mu nosi,, :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krap..podvodna lisica
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 16, 2012 7:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Крапот како и секоја друга риба нема можност да размислува, туку се води од инстиктот за преживување.

Така да прикаските од типот, Водена лисица или стар мудрец, се за мали деца кои ни ги кажувале нашите дедовци кои ловеле на сува пченка и корка леб со дебели најлони и бамбусови стапови, па поради неприлагодениот прибор за лов на истиот и неможноста да се извади секој закачен крап, измислувале вакви приказни.

КРАПОТ Е ГЛУПО ПРАСЕ КОЕ ЈАДЕ ПЧЕНКА....ова беа првите зборови што ги слушнав од "таткото" на крапскиот риболов во светот, во времето кога ги правев првите чекори во модерниот крапски риболов.

Тогаш ова за мене изгледаше чудно и малку самобендисано.

Крапот има само едно оружје, брзо учи но само во случаи кога е повеќе пати фатен и пуштен. Учи во смисла поводен од инстиктот кој му кажува што треба да направи а што не во зависност од тоа каде битисува, то ест почесто пофторуваната активност станува негово секојдневие, па иснтиктот почнува да се развива во таа насока.

Во сите други случаи останува погоре кажаната констатација...кој не верува нека види подводни снимки на јутјуб како кркаат крапови кои не се ловени и пуштани, нема ни трага од никаква предпазливост.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 1:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Nese razbiram od krap nitu sakam,samo edno ne mi jasno zosto jade nad 100 i kusur metri,zarem ima stvarno tolkava potreba ili pak se raboti za dokazuvanje koj ke frli podaleku.Cudno site ribi jadat i se lovat poblisku do obala a krapot i amurot na 200 metri...Ja sum ubeden da mozete da frlite 400 metri vie i toa ke go napravite.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum