www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 9:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 11, 2016 1:00 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
curve shank јадици не се за BLOWBACK?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 11, 2016 1:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
mesiah НапишиCOLON
curve shank јадици не се за BLOWBACK?
Може да се користат,ама многу подобро качат лонгшанк.И земи го тоа во предвид Јане што напиша.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 28, 2017 8:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
Почитувани колеги ве молам за помош.Поточно се работи за мојот крапски систем или несистем со кој изгубив многу риба со оглед дека се на се имам дваесетина пати излезено на вода откако ги купив параболиците и сум доста неискусен со овие подвези предвези.Претежно сум на козјак каде доста риба изгубив ама инат не ми даваше да прашам исто и на преспанско пред месец дена двајца колеги исто почетници на исти систем откачија многу крап до 10 часот имавме сите по петнаесетина удари а извадивме по две три крапчиња до 3 кг.На Козјак го имам истиот проблем тииииииит палење машинка 2 метра повлекување и откачување последниот пат 6 удари два извадени 4 откачени.Јадиците се од али експрес ќе ви пуштам слики од системот ако може да ми кажете каде е грешката.ДОЗВОЛЕНО Е ДА СЕ ИСМЕЕТЕ СЛАТКО НА СИСТЕМОТ само помагајте ми треба идеален систем за козјак и добра јадица доста ми е веќе од губење риба.

[ img ]


[ img ]


[ img ]
Заборавив да напоменам јадицата е бр.6 мамец пченка стара 3 зрна и олово 60-70 грама


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 7:53 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
здраво Бубо

системот воопшто не ти е лош , внимавај на јадиците да не ти се тупи или влакното да не ти е предолго .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 8:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
ТафТабиТ НапишиCOLON
здраво Бубо

системот воопшто не ти е лош , внимавај на јадиците да не ти се тупи или влакното да не ти е предолго .
Јадиците се оштри жилет и после 50 фрлања иако се од али експрес малку ми се чудни многу се затворени и мислам дека многу малку закачуваат од друга страна немам многу искуство може грешката е до мене.Влакното во право си го пуштам од око колку испадне испадне ама тоа е кога човек не знае.Благодарам бате Тафта :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 10:05 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
Мое мислење е, влакното е предолго во пракса 1цм / 1,5 цм да има слободен простор на влакното од мамецот и спротива од врвот на јадицата јас на ушката навлекувам силиконско цревце или мало алкиче....

за регулирање на слободниот простор на влакното користам стопери за подесување дали сакаш една, две или три пченки, подигач поп ап, или бојлии.

[ img ]

https://s26.postimg.org/46mdikdvd/Stope ... _Bait-.jpg

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 10:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
makedonium НапишиCOLON
Мое мислење е, влакното е предолго во пракса 1цм / 1,5 цм да има слободен простор на влакното од мамецот и спротива од врвот на јадицата јас на ушката навлекувам силиконско цревце или мало алкиче....

за регулирање на слободниот простор на влакното користам стопери за подесување дали сакаш една, две или три пченки, подигач поп ап, или бојлии.

[ img ]

https://s26.postimg.org/46mdikdvd/Stope ... _Bait-.jpg
Благодарам за советот македониум вакви стопери исти користам ќе ја намалам должината на влакното сигурно е до тоа и ќе пробам како што кажа.Фала бато :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 4:17 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
многу ти е лабаво влакното, треба да искача од јадицата скоро од карши врвот.. вака има многу простор да ја „дува“ боилата/мамецот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 4:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
martinMK НапишиCOLON
многу ти е лабаво влакното, треба да искача од јадицата скоро од карши врвот.. вака има многу простор да ја „дува“ боилата/мамецот..
Мартин дали може тоа да го решам со поставување силиконска гумичка како што ми предложи македониум или да го продолжам намотувањето на јадицата се до карши врвот како би било поуспешно.Ти благодарам Мартин за советот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 5:19 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
plus i olovoto kolku e tesko treba da e od 80 gr pa nagore mene ova mi izgleda po lesno
as za jadicata kako ti kaza martin mnogu lufta imas ili so silikon ili so ring :fishing:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum